trečiadienis, spalio 5 d.
Sprendimas dėl „Moderna“ vakcinos platinimo ES nepriimtas
Alfa.lt

Europos Sąjungos farmacijos priežiūros institucija pirmadienį pranešė dar nesugebėjusi priimti sprendimo leisti platinti JAV bendrovės „Moderna“ sukurtą vakciną nuo koronaviruso, bet nurodė, kad diskusijos bus tęsiamos vėliau šią savaitę.

Amsterdame įsikūrusi Europos vaistų agentūra (EVA) nurodė trečiadienį tęsianti svarstymą, ar turi ES būti leista vartoti antrą vakciną nuo koronavirusinės infekcijos. Praeitą mėnesį agentūra leido Bendrijoje platinti COVID-19 vakciną, sukurtą bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“.

„EVA vaistų žmonėms komiteto [CHMP] diskusijos dėl „Moderna“ vakcinos nuo COVID-19 šiandien nebuvo užbaigtos. Jos bus tęsiamos trečiadienį, – sakoma agentūros pranešime. – Šiandien jokių tolesnių pranešimų EVA nebeskelbs.“

Spaudžiant ES narėms dėl blogėjančios epidemiologinės padėties, EVA jau anksčiau buvo nutarusi paankstinti sprendimą, iš pradžių planuotą priimti sausio 12-ąją.

EVA nurodė, kad nedelsdama paskelbs atitinkamą pranešimą, „jeigu CHMP per šiandienos [pirmadienio] posėdį prieis [bendrą] nuomonę“.

Kaip rodo klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 30,4 tūkst. žmonių, JAV bendrovės „Moderna“ skiepų veiksmingumas siekia 94,1 proc., lyginant su placebo grupe.

„Moderna“ vakcina būtų antroji, gavusi leidimą vartoti Europos Sąjungoje. Gruodžio 21-ąją EVA paspartinta tvarka suteikė leidimą platinti vakciną nuo COVID-19, sukurtą bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“.

Tačiau praeitą savaitę EVA nurodė, kad Britanijos bendrovės „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurtiems skiepams nuo koronaviruso, kurie praeitą trečiadienį buvo patvirtinti Jungtinėje Karalystėje, leidimas platinti Europos Sąjungoje tikriausiai nebus suteiktas iki ateinančio mėnesio.

Britanijai ir Jungtinėms Valstijoms patvirtinus jau po dvi vakcinas EVA buvo spaudžiama paspartinti savo procedūras. Ypač didelį spaudimą darė Vokietija.

Skiepijimo „Pfizer-BioNTech“ vakcina kampanija ES prasidėjo gruodžio 27-ąją, bet jos sparta buvo daug mažesnė negu Jungtinėse Valstijose, Britanijoje arba Izraelyje.

Europos Komisija anksčiau pirmadienį gynė bloko strategiją ir sakė, kad jos planai padės ES įveikti „kliūtis kelyje“.

„Akivaizdu, kad toks sudėtingas užmojis visuomet atneš su savimi keblumų“, – žurnalistams sakė EK atstovas Ericas Mameris.

Europos Komisija pabrėžė užsakiusi „beveik 2 mlrd. dozių“ šešių rūšių vakcinų. Šis skaičius yra keturiskart didesnis negu ES turi gyventojų.

Jungtinėse Valstijose šiuo metu skiepijama „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis, o Jungtinė Karalystė nuo pirmadienio taip pat pradėjo skiepyti britų farmacijos milžinės „AstraZeneca“ vakcina.

Vakcinavimas ES šalyse vyksta gerokai lėčiau nei tikėtasi. Pavyzdžiui, Prancūzijoje pirmąją vakcinos dozę gavo tik daugiau kaip 500 žmonių. Vokietija savo ruožtu pradėjo skiepyti 200 tūkst. žmonių.

Nyderlandai, vėliausiai vakcinavimą pradedanti ES šalis, pranešė, kad skiepijimo pradžia bus paankstinta dviem dienomis – pirmosios vakcinos dozės bus suleistos trečiadienį.

2021 01 05 08:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt