antradienis, spalio 26 d.
Stebuklo nesulaukta: Kremliaus kritikas A. Navalnas turės kalėti 2 metus ir 8 mėnesius
Alfa.lt

Maskvos teismas antradienį skyrė 3,5 metų laisvės atėmimo bausmę iškiliausiam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui, pripažinęs jį pažeidusiu anksčiau paskirtos lygtinės pusketvirtų metų bausmės sąlygas.

Teisėja Natalija Repnikova, skelbdama nuosprendį, nurodė 2014 metais paskirtą lygtinę bausmę pakeisti realiu įkalinimu bendrojo režimo pataisos kolonijoje, bet atsižvelgus į arešte praleistą laiką jis turės ten išbūti dvejus metus ir aštuonis mėnesius.

Šis nuosprendis beveik neabejotinai bus skundžiamas.

A. Navalno komanda nedelsdama paragino jo šalininkus išeiti protestuoti į gatves Maskvos centre.

Du praėjusius savaitgalius dešimtys tūkstančių žmonių Maskvoje ir kituose šalies miestuose protestavo prieš 44 metų kovotojo su korupcija sulaikymą. Policija per protestus areštavo tūkstančius žmonių.

Antradienį prie Maskvos teismo rūmų, kur buvo sprendžiamas Navalno tolesnis likimas, buvo smarkiai sugriežtintos apsaugos priemonės. Teisėsaugininkai ir Nacionalinė gvardija sulaikė mažiausiai 200 žmonių.

Ši byla tapo rimtu iššūkiu Kremliui ir išprovokavo raginimus skelbti naujas Vakarų sankcijas prezidento Vladimiro Putino vyriausybei.

Anksčiau antradienį sakydamas kalbą teismo salėje A. Navalnas pabrėžė, kad bet kokio sprendimo atveju jis tęs politinę kovą.

„Kiekvieno žmogaus pareiga – kovoti su šia sistema. Ir mano pareiga – kovoti“, – per posėdį sakė jis.

„Šiame procese svarbiausia – įbauginti didelį skaičių žmonių, – sakė A. Navalnas teismo posėdyje. – Būtent taip viskas veikia.“

„Vienas žmogus uždaromas už grotų, kad būtų įbauginti milijonai“, – pridūrė opozicionierius.

A. Navalnas buvo areštuotas Maskvos oro uoste sausio 17 dieną, nepraėjus nė valandai po to, kai sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto jo apnuodijimo sovietų mokslininkų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Opozicionierius kaltina Federalinę saugumo tarnybą (FSB) surengus šį išpuolį V. Putino nurodymu. Kremlius tai kategoriškai neigia.

Antradienį A. Navalnas dar kartą apkaltino Rusijos valdžios pareigūnus bandžius jį nunuodyti.

Primindamas apie savo komandos pranešimus apie aptiktus nuodų pėdsakus jo apatiniuose drabužiuose, A. Navalnas pasišaipė iš V. Putino, sakydamas: „Šis žmogus įeis į istoriją kaip apatinių kelnaičių nuodytojas“.

„Mane saugo policija, pusė Maskvos yra uždaryta, nes mes parodėme, kad jis bando pavogti savo priešininko apatines kelnaites ir ištepti jas cheminiais ginklais“, – kalbėjo jis.

„Mes parodėme ir įrodėme, kad Putinas, pasinaudodamas FSB, įvykdė šį pasikėsinimą nužudyti“, – sakė A. Navalnas.

„Dabar daug žmonių tai jau žino ir dar daugiau sužinos, ir tai iš proto varo šį žmogelį bunkeryje“, – pridūrė opozicionierius.

Korupcijos tyrimai

A. Navalnas kaltinamas pažeidęs 2014 metais lėšų grobstymo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, nes būdamas Vokietijoje neatvykdavo dukart per mėnesį užsiregistruoti Rusijos kalėjimų tarnyboje.

Pagal lygtinės bausmės sąlygas A. Navalnas vienus metus praleido namų arešto sąlygomis. Jo brolis Olegas visą bausmę atlieka kalėjime.

Opozicionieriaus advokatai AFP sakė, kad dabar jam gresia įkalinimas laikotarpiui iki pustrečių metų, nes bausmės vienų metų dalį jis atliko namų arešto sąlygomis.

A. Navalnas, kuris pastarąjį dešimtmetį iškilo kaip garsiausias V. Putino kritikas Rusijoje, ir jo šalininkai mano, kad 2014 metų byla buvo valdžios kerštas už jo politinę veiklą. Jie sako, kad dabar Kremlius siekia jį užčiaupti.

Nors niekada nedirbo jokiame renkamame poste, A. Navalnas pelnė reputaciją korupcijos tyrimais, demaskuojančiais prabangų Rusijos elito gyvenimo būdą.

Dvi dienos po jo arešto jo komanda paskelbė tyrimą apie prabangią, prie Juodosios jūros esančią valdą, kuri, A. Navalno teigimu, V. Putinui buvo perleista pasinaudojant milijardo dolerių vertės schema, finansuota jo artimų sąjungininkų, vadovaujančių valstybinėms įmonėms.

Tyrimas buvo paskelbtas drauge su „YouTube“ vaizdo įrašu, kuris buvo peržiūrėtas daugiau kaip 100 mln. kartų.

A. Navalno areštas ir teiginiai dėl korupcijos išprovokavo pastarųjų dviejų savaitgalių protestus visoje šalyje. Per praėjusio sekmadienio akciją policija buvo uždariusi Maskvos centrą ir sulaikė daugiau kaip 5,4 tūkst. žmonių – tai vienos dienos rekordas.

Vakarai pasmerkė A. Navalno areštą ir masinius areštus per protestus gatvėse.

JAV ir Europos Sąjunga paragino nedelsiant paleisti A. Navalną ir pasmerkė policijos smurtą prieš protestuotojus.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) A. Navalno klausimą turi iškelti per šios savaitės apsilankymą Maskvoje.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas savo ruožtu pareiškė, kad ši byla yra „vidaus reikalas“, ir pridūrė: „Niekam neleisime į jį kištis.“

Paskelbus teismo nuosprendį Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas priminė, kad byla, kurioje 2014 metais buvo nuteistas A. Navalnas, buvo pasmerkta Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT).

„Tai skaudus smūgis pagrindinėms laisvėms ir įstatymo viršenybei Rusijoje. Jau 2017 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas sukritikavo baudžiamąjį persekiojimą šioje byloje ir nuosprendį įvardijo nepagrįstu. Aleksejus Navalnas privalo būti nedelsiant paleistas“, – per „Twitter“ parašė H. Maasas.

2021 02 02 20:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt