šeštadienis, spalio 31 d.
Studijos Harvarde, Jeilyje, Oksforde, Kembridže prieinamos daugumai lietuvių: atskleidė kaip
tiesa.com
pixabay.com

Praėjusį šeštadienį, sausio 12 d., Vilniaus miesto savivaldybėje susirinko moksleiviai iš visos Lietuvos, svajojantys apie studijas užsienyje. Čia jie galėjo susipažinti su lietuviais, besimokančiais Jeilio, Harvardo, LSE, Kembridžo, Oksfordo, UPenn, Kolumbijos ir kituose geriausiuose pasaulio universitetuose, išgirsti vertingų patarimų ir užsirašyti „Prime Learning“ kursams, kurie padeda lietuviams stojant į universitetus JAV, JK ir Prancūzijoje. Pasak kurso mentorių, pagrindinė problema stojant mokytis į užsienį yra ta, kad lietuviai paprasčiausiai nežino apie visas egzistuojančias galimybes ir nepradeda ruoštis pakankamai anksti. Išsprendus šį keblumą, įsitikinę jie, lietuviai pasirodytų žymiai geriau atrankose ir keliautų į daug stipresnes institucijas.

Daugelis Lietuvoje mano, jog studijos geriausiuose JAV, Britanijos ir Prancūzijos universitetuose prieinamos tik ypač turtingiems arba ypatingais gabumais pasižymintiems mokiniams. Viename geriausių pasaulio universitetų, Jeilyje, besimokantis ir vienas iš „Prime Learning“ iniciatyvos įkūrėjų Jonas Kavaliauskas sako, kad tai tik mitas:

„Dauguma žmonių mano, jog studijos MIT ar Stanforde per brangios ar nepasiekiamos daugeliui lietuvių dėl itin sudėtingo atrankos proceso. Tačiau įstoti į šias mokyklas gali būti taip pat paprasta kaip į eilinį Europos universitetą, o studijos ne tik kad dažnai būna nemokamos, bet universitetai dar ir moka savo studentams didžiules stipendijas. Svarbu žinoti, kaip, kada ir kur reikia aplikuoti, kur ieškoti finansinės paramos.“

J. Kavaliauskas teigia, kad apie studijas užsienyje sklando daug gandų ir informacijos vis dar trūksta. Pavyzdžiui, nors iš pirmo žvilgsnio studijos Jeilyje ar Harvarde kainuoja apie 80,000 eurų per metus, apsilankius šių universitetų interneto svetainėse lankytojai iškart supažindinami su jų ypač dosniomis finansinės paramos programomis. Harvardo ir daugumos kitų Gebenės Lygos (angl. Ivy League) mokyklų tinklalapiai skelbia,1 jog šeimos, uždirbančios mažiau nei 65,000 JAV dolerių per metus, nemoka nieko. Nėra jokių paskolų, šios institucijos paprasčiausiai padengia studijų kaštus, įskaitant ir keliones, apgyvendinimą, maitinimą bei kitas išlaidas.

Toks modelis veikia todėl, kad aukštosios mokyklos kaip Harvardas ar Jeilis, du turtingiausi pasaulio universitetai, abu turintys po kažkur 30 mlrd. JAV dolerių dydžio biudžetus (palyginimui, Lietuvos bendras vidaus produktas, arba visų per metus šalyje sukuriamų prekių ir paslaugų vertė, 2010 metais buvo 37 mlrd. JAV dolerių)2 kasmet uždirba investuodami, ir susirenka nemažai lėšų iš dėkingų alumnų, kaip kad 2018 Maiklo Blumbergo (Michael Bloomberg) 1.8 mlrd. JAV dolerių dovana Džono Hopkinso (John Hopkins) Universitetui JAV. Taipogi, nors Jeilis kasmet priima tik 6.3% iš 36 tūkst. aplikacijų,3 kurių vos 11.5% yra tarptautiniai studentai,4 šie skaičiai mažai tepasako aplikantams iš Lietuvos.

„Kurdami „Prime Learning“ nemažai dirbome su žmonėmis, atsakingais už atrankos procesą Gebenės Lygos (angl. Ivy League) universitetuose, tokiuose, kaip Kolumbijos, Harvardo ar Jeilio, ir sužinojome, jog šie universitetai turi neoficialias nacionalines kvotas. Jie nori sukurti tarptautinę atmosferą, tad stengiasi paimti po tam tikrą skaičių žmonių iš kiekvienos šalies. Kadangi aplikantų iš mažesnių valstybių, tarp jų ir Lietuvos, jie sulaukia dar palyginus nedaug, šansai šiems moksleiviams geresni nei stojantiesiems iš Kinijos ar net pačių Jungtinių Valstijų,“ - paaiškina Linas Nasvytis, kitas programos mentorius, kuris šiuo metu baigia studijas prestižiniame Kolumbijos Universitete Niujorke.

Pasak projekto autorių, didžiausi keblumai stojant į JAV universitetus lietuviams dažniausiai kyla dėl itin skirtingų aplikacijos sistemų. Lietuvoje moksleiviai stojimais pradeda rūpintis paskutiniais mokyklos metais ir atrankoje

2019 01 21 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt