ketvirtadienis, liepos 16 d.
Supaprastintos mišrių porų skyrybos
tiesa.com

Europos komisija pranešė, kad ES žengė žingsnį turintį leisti tarptautinėms poroms pasirinkti, kurios šalies teisė taikytina jų santuokos nutraukimui. 14 ES šalių sieks priimti reglamentą, kuris poroms suteiks teisinį tikrumą, o santuokos nutraukimo atveju neleis skubėti į teismą ir kartu padės išvengti emociškai sunkaus ir daug kainuojančio proceso.

Europos komisija pranešė, kad ES žengė žingsnį turintį leisti tarptautinėms poroms pasirinkti, kurios šalies teisė taikytina jų santuokos nutraukimui. 14 ES šalių sieks priimti reglamentą, kuris poroms suteiks teisinį tikrumą, o santuokos nutraukimo atveju neleis skubėti į teismą ir kartu padės išvengti emociškai sunkaus ir daug kainuojančio proceso. Kad reglamentas įsigaliotų, jam ateinančiame Tarybos posėdyje turės pritarti 14 šalių. Kol kas procedūra bus taikoma 14 ES šalių, tačiau kitos valstybės narės galės bet kada prisijungti.
 
„Tai, kad pirmą kartą pasinaudota tvirtesnio bendradarbiavimo galimybe, yra svarbus žingsnis siekiant, kad ES tarnautų savo piliečiams. Žmonės įsimyli nepaisydami sienų ir pilietybės. Todėl daugeliui tarptautinių porų reikia teisinio tikrumo dėl jų santykiams taikomų taisyklių, – sakė už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakinga Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja Viviane Reding. – Kai kas nuogąstauja, kad tvirtesnis bendradarbiavimas gali reikšti dabartinės Europos integracijos pabaigą. Vis dėlto nė kiek neabejoju, kad šis precedentas Europos integraciją sustiprins. Naujosios taisyklės bus naudingos šimtams tūkstančių tarptautinių porų. Atsižvelgiant į tai, kad ankstesnis pasiūlymas pusę dešimtmečio buvo užstrigęs institucijose, dabar galima tvirtai teigti, jog ES turi priemonių svarbių teisės aktų priėmimui paspartinti.“
14 minėtų šalių - Austrija, Belgija, Bulgarija, Ispanija, Italija, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovėnija, Vengrija ir Vokietija - ves derybas, o joms pasibaigus balsuos dėl Komisijos pasiūlyto reglamento, kuriame bus išsamiai nustatyta, kokios taisyklės taikytinos tarptautinių santuokų nutraukimui. Reglamentas įsigalios, kai 14 šalių jam vienbalsiai pritars ir bus pasikonsultuota su Europos Parlamentu.
Pasiūlymu siekiama santuokos nutraukimo ginčuose apsaugoti silpnesnius sutuoktinius. Tarptautinės poros galės susitarti, kurios šalies teisė taikytina jų santuokos nutraukimui arba separacijai. Jeigu pora nesusitartų, teismai vienoda tvarka spręstų, kurios šalies teisė taikytina. Tai poroms užtikrintų didesnį teisinį tikrumą, nuspėjamumą ir lankstumą. Sutuoktiniai ir jų vaikai būtų apsaugoti nuo sudėtingų, ištęstų ir skaudžių procedūrų.
Naujuoju teisės aktu bus galima padėti skirtingą pilietybę turinčioms poroms, atskirai skirtingose šalyse gyvenančioms poroms arba toms poroms, kurios kartu gyvena ne gimtojoje šalyje. Akivaizdu, kad turi būti imamasi veiksmų ES lygmeniu: 2007 metais 27 valstybėse narėse užregistruota daugiau kaip 1 mln. santuokos nutraukimo atvejų, iš jų 140 000 (13 proc.) tarptautinės santuokos nutraukimo atvejų.
Kitos šalys prie minėto susitarimo gali prisijungti bet kuriuo metu.
 
 

2010 08 05 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt