trečiadienis, balandžio 21 d.
Susirėmimai Kalnų Karabache: ar kils naujas karas?
Alfa.lt

Per dešimtmečių senumo teritorinį ginčą atsinaujinus nesutaikomų priešininkų Azerbaidžano ir Armėnijos kovoms, žuvo mažiausiai 24 žmonės, o pasaulis sekmadienį ragino nutraukti karo veiksmus.

Didžiausi nuo 2016 metų susirėmimai verčia nuogąstauti dėl naujo karo tarp šių buvusių sovietinių respublikų, nuo 10-ojo dešimtmečio pradžios konfliktuojančių dėl Armėnijos remiamo separatistinio Kalnų Karabacho regiono.

Žuvo mažiausiai 17 armėnų separatistų kovotojų, o dar per 100 buvo sužeisti, sakė Kalnų Karabacho prezidentas Araikas Arutiunianas. Jis pripažino, kad jo pajėgos „prarado pozicijas“.

Abi šalys taip pat pranešė, kad yra žuvusių civilių.

„Mes pavargę nuo Azerbaidžano grasinimų, kovosime iki mirties, kad kartą ir visiems laikams išspręstume šią problemą“, – Jerevane naujienų agentūrai AFP sakė 36 metų Artakas Bagdasarianas, kuris pridūrė laukiantis, kol bus pašauktas į armiją.

Kalnų Karabacho separatistai pranešė, kad žuvo viena armėnė ir vaikas, o Baku paskelbė, kad nuo armėnų separatistų ugnies žuvo azerbaidžaniečių šeima.

Azerbaidžanas paskelbė užėmęs strateginės reikšmės kalną Kalnų Karabache, padedantį kontroliuoti transporto jungtis tarp Jerevano ir šio anklavo.

Armėnijos gynybos ministerijos atstovas Artsrunas Ovhanisianas savo ruožtu sakė, kad Kalnų Karabacho sukilėlių pajėgos nukovė „maždaug 200 azerbaidžaniečių karių ir sunaikino 30 priešo artilerijos vienetų bei 20 dronų“.

„Visuotinis karas“

Kovos tarp musulmoniško Azerbaidžano ir krikščioniškos Armėnijos gali įtraukti svarbias regiono žaidėjas Rusiją ir Turkiją.

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas paragino pasaulio galias užkirsti kelią Ankaros įsikišimui. „Esame ant visuotinio karo Pietų Kaukaze slenksčio“, – perspėjo jis.

Prancūzija, Vokietija, Italija ir Europos Sąjunga skubiai paragino „nedelsiant nutraukti ugnį“, o popiežius Pranciškus meldėsi dėl taikos.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį išreiškė „didelį susirūpinimą“ ir „griežtai paragino skubiai nutraukti karo veiksmus“.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas taip pat sakė, jog yra „itin susirūpinęs“ dėl atsinaujinusių karo veiksmų tarp Armėnijos ir Azerbaidžano Karabacho regione ir paragino šalis nutraukti kovas bei grįžti prie derybų.

JAV valstybės departamentas paskelbė susisiekęs su Armėnija ir Azerbaidžanu, ir „paraginęs abi šalis tuojau pat nutraukti karo veiksmus, pasinaudoti esamais tiesioginiais komunikacijos ryšiais tarp jų, kad būtų išvengta tolesnio eskalavimo“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsinaujinusias kovas aptarė su N. Pašinianu ir paragino „nutraukti karo veiksmus“.

Tačiau Azerbaidžano sąjungininkė Turkija dėl kovų atsinaujinimo apkaltino Jerevaną ir pažadėjo Baku savo „visišką paramą“.

„Turkijos žmonės, kaip visada, palaikys mūsų azerbaidžaniečius brolius visomis išgalėmis“, – tviteryje pareiškė turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Kalnų Karabacho lyderis A. Arutiunianas sakė, kad Turkija siunčia į kovas samdinių ir karo lėktuvų. Jis pridūrė: „Karas jau... [išplito] už Karabacho ir Azerbaidžano konflikto ribų.“

Azerbaidžanas kaltino Armėnijos pajėgas pažeidus ugnies nutraukimą ir sakė pradėjęs kontrpuolimą „gyventojų saugumui užtikrinti“, kurio metu naudojami tankai, artilerijos raketos, karo aviacija ir dronai.

2020 09 28 09:56
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt