antradienis, liepos 5 d.
Suteikti branduolinį ginklą Ukrainai – buvusio Lenkijos diplomatijos vadovo mintis sukėlė šoką Maskvoje
Alfa.lt
Scanpix
Asociatyvi iliustracija.

Buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras, dabar Europos Parlamento narys Radoslawas Sikorskis savaitgalį pareiškė, kad Vakarai turi teisę suteikti Ukrainai branduolinių galvučių, kad apsaugotų jos nepriklausomybę. Tai neliko nepastebėta Maskvoje.

„Rusija pažeidė memorandumą (Budapešto memorandumą – Alfa.lt past.), todėl Vakarai gali suteikti Ukrainai galimybę apginti savo nepriklausomybę“, – kalbėjo žinomas politikas.

1994 m. gruodžio mėnesį Ukraina Budapešte, vykstant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) viršūnių susitikimui su JAV, Jungtine Karalyste ir Rusija, pasirašė Saugumo garantijų, susijusių su Ukrainos prisijungimu prie Branduolinių ginklų neplatinimo sutarties, memorandumą. Jis tapo žinomas kaip Budapešto memorandumas. Pagal šį susitarimą Ukraina visas savo kovines branduolines galvutes perdavė Rusijai, o įrangą demontuoti jai padėjo JAV. 1996 m. viduryje paskutiniai branduoliniai ginklai paliko Ukrainos teritoriją, 2001 m. buvo sugriauta paskutinė raketų paleidimo šachta. Mainais JAV, Jungtinė Karalystė ir Rusija pasižadėjo gerbti Ukrainos sienų neliečiamybę ir suverenumą.

Toks R. Sikorskio pareiškimas sulaukė nevienareikšmiškų reakcijų pačioje Lenkijoje, rašo Polsatnews.pl.

„R. Sikorskis sako, kad Ukraina atsisakė branduolinių ginklų mainais į Vakarų saugumo garantijas dėl savo nepriklausomybės, todėl teoriškai Vakarai galėtų suteikti Ukrainai branduolinių ginklų, nes tai būtų atgrasymo priemonė Rusijai. Manyčiau, kad tai tam tikra retorinė pozicija, visiškai teisinga“, – teigė Lenkijos Senato vicepirmininkas Michałas Kamińskis.

Valdančiosios Teisės ir teisingumo (PiS) atstovas Lenkijos Seime Bartoszas Kownackis pareiškė, kad „sunku komentuoti tokias idėjas“,

„Galbūt manoma, kad tuomet Rusija susilaikys nuo žvanginimo branduoliniais ginklais, tačiau taip nebūna, tai gali tik paaštrinti konfliktą. Tokias idėjas geriausia nutylėti“, – pridūrė Seimo narys.

Kita Lenkijos Seimo narė Anna Maria Żukowska irgi buvo kritiška: „Tai labai pavojinga, aš tai vertinu ne kaip retorinę poziciją, o kaip klaidą ar kalbos klaidelę.“

Pasak Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos atstovo, R. Sikorskio pavartota leksika yra „nepatogi ir nereikalinga“.

Tačiau Seimo narys Robertas Kropiwnickis iš opozicinės Piliečių platformos R. Sikorskio žodžius interpretavo kaip priminimą „Vakarams, kad jie privalo aprūpinti Ukrainą“.

R. Sikorskio pareiškimas sukėlė šoką ir Maskvoje.

„R. Sikorskis provokuoja branduolinį konfliktą Europos centre. Jis negalvoja nei apie Ukrainos, nei apie Lenkijos ateitį. Jei jo siūlymai bus įgyvendinti, šių šalių nebeliks kaip ir Europos, – putojosi Rusijos Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas. – Dėl Sikorskio ir panašių į jį būtina ne tik išvaduoti Ukrainą nuo nacistinės ideologijos, bet ir ją demilitarizuoti, užtikrinant šalies be branduolinio ginklo statusą.“

Be to, jis net paragino Lenkijos buvusiam užsienio reikalų ministrui atlikti psichiatrinę ekspertizę ir jį izoliuoti.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 14 11:44
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt