sekmadienis, rugpjūčio 7 d.
Teismas: A. Landsbergienės darželis turi alyginti žalą alergiškam vaikui už netinkamo maisto davimą
Alfa.lt
Fotobankas
Austėja Landsbergienė

Austėjos Landsbergienės darželis „Vaikystės sodas“ teismo sprendimu neteisėtai nutraukė sutartį su alergiško vaiko tėvais, privalo grąžinti stojamuosius mokesčius ir atlyginti 3000 eurų neturtinę žalą už netinkamo maisto davimą mažamečiam vaikui.

Teismas paliko galioti nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimo nutartį. Joje Vilniaus miesto apylinkės teismas pažymėjo, kad „Vaikystės sodo“ sutartyse pažeista interesų pusiausvyra vartotojo nenaudai ir sutartys su nukentėjusia Jaškevičių šeima buvo nutrauktos neteisėtai.

Teismas buvo konstatavęs, kad ši įstaiga neparodė deramos atidos bei rūpestingumo ir priteisė iš „Vaikystės sodo“ nukentėjusiam mažamečiui vaikui 3000 eurų neturtinės žalos atlyginimą. Incidento dieną šiam vaikui buvo duota maisto, kuriam jis itin alergiškas.

„Daug mūsų energijos ir laiko pareikalavo visa šita istorija, bet džiaugiamės, kad pagaliau teismas padėjo tašką. Tai buvo kova ne tik už mūsų vaiką, kuriam laimei, pavyko išvengti tragiškų pasekmių, tai darėme ir apskritai dėl požiūrio į alergiškus vaikus, kad atsitiktinis netinkamo maisto kąsnis jiems neva nepadarysiąs nieko blogo“, – sakė nukentėjusio vaiko mama Rasa Jaškevičienė, kartu su vyru Arūnu auginanti tris mažamečius vaikus, iš kurių du yra alergiški.

Anot mamos, net ir vienas kąsnis alergiškam vaikui gali būti paskutinis, būtent dėl to tėvai ieško tinkamą alergiškų vaikų priežiūrą iš tiesų galinčių užtikrinti ikimokyklinio ugdymo įstaigų bei derina individualius valgiaraščius.

Netinkamas kąsnis galėjo baigtis liūdnai

Incidentas darželyje įvyko 2019 metų spalį, kai „Vaikystės sodo“ padalinyje „Leono Sapiegos sodelis“ pavakarių metu buvo patiekta varškėtukų vaikams, kurie itin alergiški pieno produktams ir kiaušiniui. Tokie darželio pavakariai vienam iš šeimos vaikų (jam tuomet buvo pusantrų metų) dar tos pačios dienos vakarą baigėsi aršia alergine reakcija į maistą – anafilaksiniu šoku ir hospitalizacija Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Anafilaksinis šokas – pavojinga gyvybei būklė, mat greitai nesuteikus tinkamos medicininės pagalbos, gali ištikti mirtis.

Apie vaikų alergijas darželis buvo informuotas tiek žodžiu, tiek raštu sutartyje ir buvo gavęs tai patvirtinančias oficialias Vaiko sveikatos pažymas, vaikams buvo sudarytas individualus valgiaraštis ir taikytas papildomas mokestis už alergiškų vaikų maitinimą. Vis dėlto, per keturis pirmuosius dvynukų lankymo mėnesius šeima šiame darželyje patyrė net tris incidentus dėl alergenų turinčio maisto.

„Ši byla svarbi dviem aspektais. Pirma, teismo sprendimas patvirtina, jog įstaigos turi itin atidžiai elgtis prižiūrėdamos alergiškus vaikus. Tad, viliamės, šis precedentas atkreips į tai visuomenės bei vaikų ugdymo įstaigų dėmesį ir nebus numojama ranka. Antra, byla dar kartą patvirtina, kad net nuo garsių bendrovių piktnaudžiavimo netinkamai sudarant ar nutraukiant sutartis, vartotojus ne tik formaliai gina įstatymas, bet ir realiai – teismai“, – teigė šeimai atstovaujantis advokatų profesinės bendrijos AVERUS advokatas Marius Barisevičius.

Nors į teismą dėl mokesčių priteisimo už paslaugas, suteiktas paskutinį vaikų darželio lankymo mėnesį iki „Vaikystės sodui“ vienašališkai nutraukiant sutartį, kreipėsi darželis, teismas buvo nukentėjusios šeimos pusėje.

Teismas ne tik nustatė, kad „Vaikystės sodas“ trijų vaikų priežiūros ugdymo sutartis nutraukė neteisėtai, įpareigojo grąžinti nukentėjusiai šeimai sumokėtus stojamuosius mokesčius bei priteisė mažamečiui vaikui trijų tūkstančių eurų neturtinės žalos atlyginimą.

2021 10 30 17:06
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt