ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Tema: Kas pavogė britų darbus?
tiesa.com

Agnė jau beveik metus sukiojasi prie kavos aparatų populiarioje kavinėje „Starbucks“. Vilniuje verslo administravimo specialybę baigusi mergina prieš pusantrų metų atvyko į Londoną. Kaip ji pati sako, pirmiausia norėjosi pratęsti studijas, o tik tada galvoti apie karjerą.

24-erių merginos planai pasikeitė, kai po pirmojo mėnesio ji suskaičiavo savo išlaidas viename brangiausių Europos miestų. Vilnietė greitai suprato, kad be darbo ilgai verstis negalės. „Aplink daug kas kalbėjo, kad darbą rasti sunku, ypač neseniai atvykusiems, tačiau man pasisekė. Po mėnesio paieškų gavau darbą alaus bare Rytų Londone. Ten ilgai nedirbau, nes krūviai buvo dideli. Po poros mėnesių pasisekė įsidarbinti „Starbucks“, čia šiek tiek lengviau ir darbo sąlygos visai neblogos“, – savo istoriją pasakojo Agnė. Darbą jai padėjo susirasti dar Lietuvoje įgyta patirtis. Mergina buvo dirbusi kavinėje Vilniuje.

Ieško kaltų

Pastarosiomis dienomis Jungtinėje Karalystėje vėl užvirė diskusija, ar tokie imigrantai kaip Agnė atima darbą iš britų. Savaitės pradžioje migracijos procesus stebinčios ir Vyriausybei patarinėjančios grupės „Migration Watch UK“ duomenimis, JK darbo rinkoje atvykėlių iš Rytų Europos šalių nuo 2004 metų, kai aštuonios valstybės prisijungė prie ES, padaugėjo 600 tūkst. Šalia šio skaičiaus buvo pateiktas ir kitas – per pastaruosius aštuonerius metus darbo neturinčių jaunų britų padaugėjo 450 tūkst. „Migration Watch UK“ grupės pirmininkas seras Andrew Greenas sakė, kad „tai būtų labai nepaprastas sutapimas, jeigu tarp šių dviejų skaičių nebūtų jokio ryšio“.

Imigrantai iš „A8“ šalių – Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Slovakijos, Slovėnijos, Estijos ir Latvijos – yra jauni, išsilavinę, pasiruošę sunkiai dirbti už nedidelę algą, o jų darbo etikos lygis yra aukštas, apibūdino seras A. Greenas. Kol imigrantai plūdo į JK, darbo neturinčių jaunų britų skaičius grėsmingai augo. 2004 metais jaunų bedarbių buvo 575 tūkst., o trečią 2011-ųjų ketvirtį – net 1,016 mln.

Agnė niekada nesusimąstė, kad ji galbūt atėmė darbo vietą iš jauno brito. Merginai atrodo nelogiški argumentai, jog atvykėliai yra pagrindinė jaunimo nedarbo priežastis. „Juk darbdavys sprendžia ne pagal tautybę, o pagal sugebėjimus. Be to, šių dienų pasaulyje atrodo keista, kad žmonės į darbus būtų priimami tik dėl tautybės. Britai greičiausiai nesiskundžia, kad juos įdarbina amerikiečiai ar japonai“, – lygino mergina. Ji teigė, kad jos kavinėje iš aštuonių darbuotojų keturi yra britai: vadovė ir trys padavėjai. „Niekada negirdėjau, kad kam nors kiltų problemų, kad pusė mūsų yra atvykę iš užsienio. Manau, kad Londone ta problema yra mažiausia“, – svarstė lietuvė.

Režisierius Tadas Vidmantas, gyvenantis Londone, taip pat nemano, kad jis užima brito darbo vietą. Jis teigia, kad atvykėliai dažniausiai dirba tuos darbus, kurių patys britai dirbti nenori: „Nemanau, kad iš ko nors atimu darbo vietą. Visų pirma, darbdaviai teikia pirmenybę britams. Joks atvykėlis nedirbs darbo, į kurį pretenduoja dar ir britas (jei darbdavys britas). O mano darbas yra kiek kitoks, kūrybinis.“

Paneigė imigracijos ir nedarbo ryšį

Kad ekonomikoje negalima dėti lygybės ženklo tarp dviejų iš pažiūros panašių skaičių, dar kartą patvirtino specialistai. Jungtinėje Karalystėje gerai žinomo ir gerbiamo Nacionalinio ekonominių ir socialinių tyrimų instituto (NIESR) ekonomistai paneigė ryšį tarp imigracijos ir nedarbo augimo. Jų tyrimas pasirodė praėjus vos dienai po „Migration Watch UK“ viešai paskelbtų prielaidų. Ekonomistai rėmėsi ne tik savo darbu, bet ir anksčiau atliktomis studijomis.

NIESR išvadose rašoma: „Galbūt netikėta, tačiau ryšys tarp imigracijos ir bendrojo vidaus augimo (BVP) yra teigiamas, o ne neigiamas. Pastebėta, kad išaugus imigracijos srautui, auga ir BVP. Kai ūkis sustingęs, migracijos srautai sumažėja, lyginant su pakilimo laikotarpiu.“ Tiesa, ekonomistai pripažino, kad recesijos metu teigiamas imigracijos efektas darbo rinkoje beveik nejuntamas.

„Migration Watch UK“ taip pat teigė, kad jaunimo nedarbo augimas sietinas su JK darbo rinkos atvėrimu Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir dar penkių buvusių sovietų bloko šalių piliečiams. Tačiau ekonomistai iš NIESR pareiškė, kad vyriausybei migracijos klausimais patarinėjanti grupė interpretuoja skaičius. Specialistų aiškinimu, jaunimo nedarbas pradėjo didėti dar iki 2004-ųjų. Tais metais JK atvėrė savo darbo rinką aštuonių ES naujokių piliečiams. NIESR direktorius Jonathanas Kortesas, anksčiau patarinėjęs vyriausybei, priminė, kad jaunimo nedarbas daugiausia augo 2008 ir 2009 metais, o tada imigracijos srautai iš Rytų Europos buvo sumažėję. NIESR ekonomistai, tirdami migracijos poveikį darbo rinkai, nagrinėjo atskirų regionų statistiką. Jie analizavo, kiek konkrečiame mieste ar grafystėje yra užsieniečių, turinčių galiojančius nacionalinio draudimo numerius, ir kiek toje vietoje yra žmonių, prašančių bedarbio pašalpos.

Auga nepasitenkinimas imigracija

Šurmulys dėl imigrantų įtakos darbo rinkai yra susijęs su augančiu visuomenės nepasitenkinimu stringančia ekonomika ir kartu didėjančiu nedarbu. Dalis visuomenės ir populistinių idėjų besivaikantys politikai pirštais rodo į atvykėlius iš kitų šalių ir tvirtina, jog būtent jie iš dalies yra atsakingi už tai, kad kas dešimtas britas neturi darbo.

Norėdama nuraminti aistras ir užsidirbti rinkėjų simpatijų, koalicinė Davido Camerono vyriausybė bando įgyvendinti migracijos mažinimo planą. Valdantieji yra viešai pažadėję imigraciją iš ne ES šalių sumažinti iki „dešimčių tūkstančių“ per metus jau 2015-aisiais. Tačiau jau dabar abejojama, ar pavyks pasiekti šį tikslą. Biudžeto atsakomybės biuras, atsakingas už pinigų politikos drausmę, paskelbė, kad iki 2016-ųjų kiekvienais metais į JK atvyks maždaug 140 tūkst. ne ES piliečių.

2010 metais grynoji migracija – skirtumas tarp atvykstančių ir išvykstančių – buvo didžiausia per visą istoriją ir siekė 252 tūkst. Šis rodiklis aukštumas pasiekė, nes smarkiai sumažėjo iš JK išvykstančiųjų skaičius, o imigracijos tempai beveik nesikeitė.

2012 01 12 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt