ketvirtadienis, rugpjūčio 13 d.
„Tiesos“ tyrimas: kaip sukčius telefonu bandė iškaulyti pinigų
tiesa.com

„Darbas moterym fabrike“, „Darbas pakavime prie rubu reik tik rimtu zmoniu“, „Darbas warehouse Mokam 7,80£ tik rimti zmones“ (kalba netaisyta – aut. past.) – tokiais darbo skelbimais sukčiai internete vilioja vos į šalį atvažiavusius ir dažniausiai menkas anglų kalbos žinias turinčius naivuolius. „Tiesa“ atskleidžia sukčių veikimo schemą ir pataria, kaip darbo internete ieškoti saugiai.

Prieš porą mėnesių į Londoną pas dukrą atvykusi gyventi 55-erių alytiškė iškart pakliuvo sukčiams į nagus.

„Žmonės ir šneka – „nebūtų lietuviai“, nes lietuviai lietuvius apgaudinėja“, – pasakojo alytiškės dukra Daiva (tikrasis herojės vardas redakcijai žinomas – aut. past.), padėjusi mamai ieškotis darbo. Daiva atsisakė atskleisti ir savo tikrąjį, ir mamos vardus, bijodama ją apgavusio vyriškio keršto.

Gruodžio pradžioje Daivos akis užkliuvo už skelbimo viename iš lietuviškų skelbimų portalų Anglijoje: „Darbas moterym fabrike.“ Ji nedelsė ir tuoj pat surinko skelbime Artu prisistačiusio vyro numerį. Jis papasakojo, kad ieško moterų dirbti fabrike Londone, kuriame pakuojamos elektroninės „Amazon“ ir „Ebay“ prekės.

Teistumo pažyma

Vienintelė sąlyga gauti darbą – teistumo pažyma (angl. Criminal Records Report), kurią būsimasis dardavys pasiūlė iškart padaryti pats. Kaina – 40 svarų. „Jis sakė, kad buvo vagysčių ir dėl to jie nori apsidrausti, tad daro šitą testą. Testą padaro vakare, o atsakymai būna iš ryto“, – apie tai, kodėl norint dirbti fabrike būtina teistumo pažyma, „Tiesai“ paaiškino moteris.

Vos moteris baigė pokalbį, telefonas ėmė nesustodamas pypsėti – vyriškis ją užmėtė žinutėmis su klausimais: „Ar reikia darbo?“, „Perveskite 40 svarų ir pradedame daryti“. Nekantrusis dardavys net sumažino teistumo pažymos kainą – sakė, pirma užteks 20-ies svarų, kitus Daivos mama galės atiduoti iš pirmos algos.

Daiva teigė su Artu apsikeitusi keliasdešimčia žinučių, kol galiausiai pasidavė. „Mes jam išsiuntėme mamos vardą, pavardę ir adresą. Jis man parašė banko sąskaitą, į kurią turi būti pervesti pinigai, ir mes pervedėm dvidešimt svarų“, – prisimena moteris.

Kreipėsi į policiją

Pagal susitarimą su būsimuoju darbdaviu Daiva iš jo turėjo sulaukti adreso, kuriuo turėjo atvežti mamą į darbą. „Taip jis man to adreso ir neatsiuntė, – sakė Daiva. – Ryte jis man parašė žinutę, kad tų pinigėlių nėra, bandykite dar kartą pervesti.“

Tačiau antrą kartą ant to paties grėblio Daiva nelipo. Kelis kartus pabandžiusi prisikambinti Artui, kurio telefonas jau buvo išjungas, ji kreipėsi į policiją. Apie tai pranešė ir sukčiui, kuris alytiškei atsiuntė lakonišką atsakymą: „Eik.“ Vėliau tik pridėjo: „Daryk ką nori, aš visai ne Anglijoj esu ir jeigu tikrai buvai policijoje, tai aš ten turiu daug pažįstamų.“

„Tiesos“ tyrimas

„Tiesa“ šiuo atveju pradėjo domėtis nuo Daivos apgaulės praėjus kelioms savaitėms.

Artas, arba Lilacs, arba Kieša, tuo pačiu numeriu, tačiau skirtingais elektroniniais adresais internete yra įdėjęs mažiausiai porą darbo ir vieną paskolų skelbimą.

„Tiesos“ žurnalistė, apsimetusi, kad padeda darbo ieškotis ką tik į Londoną atvykusiai būsimai anytai, paskambino nurodytu numeriu šeštadienio vakarą. Vyriškis iš pradžių neatsiliepė, bet iškart atsiuntė žinutę: „Kas domina, rasyk“ (čia ir kitur kalba netaisyta – aut. past).

Žurnalistė (16:12): Sveiki. Del darbo skambinu. Londone moterim fabrike. Ar galit kalbet?

Vyras (16:13): Kad dabar savaitgalis;) Ne negaliu.

Žurnalistė (16:14): As tik sian prisest galejau pazet, sori. Yr darbas dar? Gal pirmadieni pasukt pabandysiu tada?

Vyras (16:18): Kur esi dirbus?

Žurnalistė (16:20): Ne sau ieskau, draugo mamai. Be anglu ji, bet darbsti, menuo tik cia, jau reik, ka dirbt pradetu.

Vyras (16:24): Ok dok rekaling banko sask number banko sask criminal record testas.

(16:27) Parasyk ar turi tuos dok?

Žurnalistė (16:29): Sask. Yra, o kas per testas? Kam?

„Tiesos“ žurnalistei dar nespėjus atsakyti į žinutę, vyriškis iškart atsiuntė kitą: „Laukiu SMS“ ir vėliau dar keletą, kuriose paaiškino tą patį, ką sakė ir Daivai: testas kainuos 40 svarų, jį būsimasis darbdavys gali iškart padaryti.

Nekantrumas ir spaudimas

Nesulaukęs žurnalistės atsakymo, vyriškis jai iškart paskambino. „Aš šiandien keletui žmonių testą jau padariau. Atsiunčiate vardą, pavardę, draudimo numerį, pradžioje sumokate tuos keturiasdešimt svarų – galite pašte asmeniškai sumokėti, arba per banką – kaip jums patogiau“, – „Tiesos“ žurnalistei pasakojo aferistas.

Esą testas atliekamas per naktį ir naujam darbuotojui „paskiriamas laikas, kur atvažiuoti, tada per valandą praeinami mokymai“ ir, anot darbdavio, žmogus tą pačią dieną pradeda dirbti.

Alga – 7,5 per valandą, mokama kas savaitę. „Nėra taip, kad nėra darbo arba nebus darbo – grafikas sustatytas ir dirbam“, – žadėjo vyriškis, prisistatęs darbuotoju iš vokiečių bendrovės.

Pervesti pinigus už teistumo pažymą jis spaudė kuo greičiau. „Kuo greičiau, tuo geriau, nes man skambina iš fabriko, sako, kad dvi vietos yra, ar kažką radai, sakau – dar nežinau, nenoriu nieko meluot, ar ateis žmogus“, – teigė sukčius.

Pokalbis baigėsi žurnalistės pažadu pabandyti įkalbėti anytą leisti jai pinigus pervesti iškart internetu, nors ji esą viską nori pati padaryti pirmadienį paštu, mat yra išdidi ir iš vaikų pinigų neima. Tai itin supykdė būsimąjį darbdavį. „Aš galvoju, kad jei darbo reikia, tai čia mažiausiai reikia užsispirinėti, kaip jūs galvojat?“, – įsiutęs klausė vyras ir primygtinai ragino pervesti pinigus iškart.

„Jeigu žmogui darbą siūlau, tai keistumai čia turi baigtis, ne vaikų žaidimai čia. Sutarkite, kad jūs už ją sumokėsite internetu, pasiimsite iš jos grynuosius ir būsite laiminga, o į darbą galite ją pristatyti rytoj arba pirmadienį. Paskambinkite man už kokių dvidešimties minučių, laukiu“, –įširdęs darbdavys numetė ragelį.

Žinučių lavina

Tačiau istorija tuo nesibaigė. Per keletą minučių vyriškis žurnalistei atsiuntė keliasdešimt žinučių.

Vyras (18:40): Tai nereik darbo?

(18:54) Duokit zinot kaip pakalbesit

(19:13) ?

(19:21) Tai kas gero

(19:29) Rasik

Žurnalistė (20:14): Ji pati pašte nori moket, uzsispyrus. Ar palauksit iki pirmad.ryto?

Vyras (20:14): Kodel pasta?

(20:15) Ji nemokes uzpildyt tu geriau sumokek

(20:17) Atrasyk laukiu man reik pasakyt darbe

Žurnalistė (20:19): Pas vyra visi finansai. Jis dirba. Ryt tada, kai gris po naktines.

Vyras (20:20): Tu gali pirmad sumoket?

Žurnalistė (20:26): Taip.

Vyras (20:27): Ok tada jis varda pavard ir nr atsiuskit

Žurnalistė (20:31): Aha, pirmad. aciu jums labai.

Vyras (20:38):Dabar

(23:19) Tai nereik darbo?

Tačiau vyriškis pirmadienio nelaukė, žinutes siuntė ir sekmadienį.

Vyras (13:19): Labas. Tai nereik Darbo

Žurnalistė (13:41): Reik. Viska parasysiu ryt. Vaikas serga.

Vyras (13:42): Kas padarys?

Žurnalistė (13:42): Ka?

Vyras (13:44): Kas ka sutvarkys ryt kas sumokes?

(13:47) Man reikia vardo pavard nr jis kad testa padarytu

(13:49) Laukiu atrasik

(14:02) Parasik lauki

Žurnalistė (14:06): parasysim viska, kai pinigus pervesim.

Vyras (14:10): Kelinta ryte gali susimoket?

Žurnaliste (14:10): 1.

Vyras (14:11): 13:00 netinka reik ryte ir Man reik kad ryt atvaziuotu dirbti Taip pat

Žurnalistė (14:13): taip greit? Kelinta pradet ir kur but? Grynais atvesim.

Vyras (14:13): Ar jai reikia darbo ar CIA ji zaidzia?

(14:19) Tai gali parasyt?

Pasiūlius geriau susitikti ir užmokėti grynaisiais, vyras į kalbas nebesileido. „Jei ji nori darbo ryte, tegu susimoka ir turės darbą“, – rėžė jis ir kelis kartus pakartojo, kad grynųjų jis neima.

Nėra iš patikliųjų

Daiva ir pati nesuprantu, kaip aštuonerius metus pragyvenusi Anglijoje ir pati ne kartą ieškojusi darbo papuolė į taip aiškiai paspęstus vyriškio spąstus.

„Mama labai nusiminusi, nes neseniai atvažiavusi, kiekvienas pinigėlis yra labai svarbus ir tokia pirma praktika nelabai gerai. Nusivylė ji“, – pasakojo moteris.

Į „Tiesą“ ji kaip tik ir kreipėsi, siekdama perspėti kitus internetu darbo ieškančius žmones.

„Gal kiti žmonės nemoka anglų kalbos, vyresnio amžiaus, nesikreipia niekur, pamiršta tuos dvidešimt ar keturiasdešimt svarų ir jis toliau apgaudinėja“, – sakė Daiva.

Nerimo ženklai

Tačiau įdarbinimo agentūros „Griffin Recruitment“ konsultantė Loreta Magylienė teigia, kad vos pažvelgus į skelbimą buvo galima suprasti, kad už jo slepiasi bėda.

„Iš karto matyti, kad skelbimas parašytas neprofesionaliai, su gramatinėmis klaidomis. Žmogus vadina save Kieša, nežino, kaip parašyti „@“ – jau reiktų sunerimti, nes tai daug pasako apie patį reklamos skelbėją“, – aiškino valytojas įdarbinanti konsultantė.

Skelbimas yra per trumpas, nesuteikiantis jokios informacijos nei apie darbą, nei apie patį darbdavį, nurodomi keisti elektronio pašto adresai „Da (eta) one.lt“, „Ebay93919 (eta) gmail.com“, „K1 (eta) one.lt“. Anot L. Magylienės, patikimos įdarbinimo agentūros visada nurodys įmonės elektroninio pašto adresą.

O ir telefonu klientui atsiųs tik vieną vienintelę žinutę – agentūros arba būsimos darbovietės adresą pirmajam pokalbiui.

Nelegali pažyma

Keistas ir teistumo pažymos, kuri angliškai iš tiesų vadinama „Discloser and Barring Service“, prašymas. Ši pažyma parodo, už ką darbo ieškantis asmuo buvo teistas anksčiau ir kokie tyrimai dėl jo veiklos vis dar tebevyksta.

L. Magylienė teigė, kad Anglijoje yra patvirtintas darbuotojų, iš kurių galima tokios pažymos reikalauti, sąrašas: policininkai, mokytojai, politikai, valstybės saugumo pareigūnai, valstybės tarnautojai, žmonės, dirbantys bet kokį darbą su vaikais, tėvai, siekiantys įsivaikinti, socialiniai darbuotojai, medikai ir t. t.

Tokias pažymas gali gauti tik specialioje sistemoje užsiregistravę darbdaviai. „Iš daugumos nekvalifikuotų darbuotojų nereikalaujama šios patikros. To reikalauti iš potencialaus darbuotojo gali būti netgi nelegalu“, – paaiškino konsultantė.

Tiesa, darbdaviai gali patikrinti bet kurio darbuotojo kriminalinę istoriją be specialaus leidimo – ji suteiks informacijos apie praeities nusikaltimus, bet ne dabartinę kandidato padėtį. Formą užpildyti internetu gali pats darbo ieškantis žmogus.

„O jei darbdarvys reikalauja pinigų, kaip nutiko šiai moteriai, kad jis padarys, o tu man sumokėk – tai yra absurdas, – paaiškino L. Magylienė. – Šią formą moteris vis tiek turėjo pasirašyti pati, prie jos dar reikėjo pridėti ir dokumentus apie gyvenamąją vietą.“

Nesidarbinti pas privačius asmenis

Konsultantė nepatarė Anglijoje darbo ieškoti per privačius asmenis. Žmogus turi žinoti, kad labai rizikuoja, nes yra daug sukčių, kurie nori žmonėmis pasinaudoti, prašo pinigų iš anksto, bet tiksliai neapibūdina darbo sąlygų.

Anot L. Magylienės, darbinantis per privačius asmenis, neaišku, kuriam laikui būsite įdarbintas, be to, tai nėra saugu. „Jei ir susitarsite susitikti su privačiu asmeniu prie darbo vietos, nežinote, kas ten pasirodys ir ar iš tikrųjų tai darbo vieta“, – sakė įdarbinimo specialistė.

Nusprendusiems rizikuoti, L. Magylienė patarė susitarti, kad už pasiūlytą darbo vietą sumokėsite po kelių pirmųjų darbo dienų. „Aš dar paprašyčiau, kad su manimi nuvažiuotų iki darbo vietos arba nuvežtų mane ten. Paklausčiau, kokius dokumentus reikia su savim turėti, ar man duos kažką pasirašyti“, – patarė specialistė.

Anot jos, patikimas darbdavys niekada nedarbins žmogaus, su kuriuo yra tik telefonu kalbėjęs, be to, niekada neprašys pinigų už registraciją iš anksto. „Aš nesuprantu, kaip ta moteris geraširdiškai sumokėjo, be jokių detalių nieko nesusitardama“, – nustebimo neslėpė įdarbinimo specialistė.

Anot Daivos, Londono policijos padalinys „Action Fraud“, ieškantis internetinių ir kitokių sukčių, dėl jos atvejo pradėjo tyrimą. Tačiau pareigūnai Daivą įspėjo, kad greitų rezultatų ji nelauktų – esą panašių į jos atvejų yra labai daug.

2015 01 22 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt