ketvirtadienis, balandžio 22 d.
Tyrimas: be tinkamos kovos prieš klimato atšilimą Vidurio Europos laukia ilgalaikės sausros
Alfa.lt

Mokslininkai tvirtina, kad porą metų iš eilės pasikartojančių vasarinių sausrų Vidurio Europoje per artimiausią šimtmetį padaugės 7 kartus, o tyrime minima 2018–2019 m. sausra yra pirma tokia per pastaruosius 250 metų.

Portalo DW duomenimis, Helmholtzo aplinkos tyrimų centro parengtame darbe tvirtinama, kad nestabdomas ir augantis šiltnamio dujų emisijų kiekis iki 2100 m. gali lemti milžiniškus nuostolius visam regionui.

„Per pastaruosius porą dešimtmečių Europoje sausrų daugėja, tai sukėlė nuostolių už maždaug 100 mlrd. eurų“, – rašoma minėtajame tyrime. 

Pirmoji viena po kitos einanti sausra nuo 1766 m.

„Scientific Reports“ moksliniame žurnale išleistas tyrimas mini, kad viena po kitos vykusios 2018 ir 2019 m. sausros yra gerokai neįprastos ir pasitaikė pirmą kartą per 250 metų klimato stebėjimo laikotarpį.

„2018 ir 2019 m. sausros poveikis buvo stipriausias Vidurio Europos regione, kur temperatūros kilimą lydėjo reikšmingai sumažėjęs vasaros kritulių kiekis, kuris privedė prie ekstremalių sausros sąlygų“, – teigiama darbe.

Turimi duomenys rodo, kad nuo 1766 m. šiame regione nebuvo pasitaikę dviejų viena po kitos ėjusių ir taip plačiai apėmusių sausrų kaip 2018–2019 m. – tada sausra apėmė daugiau nei 50 proc. viso regiono.

Taip pat skaičiuojama, kad netolimoje ateityje kasmetinės sausros paveiktos teritorijos gali išaugti 40 mln. hektarų. 

Emisijų mažinimo poveikis

„Yra svarbu, kad mes pripažintumėme kasmet pasikartojančių sausrų svarbą ir išvystytumėme holistinę rizikos modeliavimo struktūrą“, – teigė vienas iš tyrimo bendraautorių Rohinis Kumaras.

Vidutinis šiltnamio dujų emisijų sumažinimas galėtų sumažinti dvimečių sausrų skaičių beveik dvigubai, palyginus su scenarijumi, kai nedarome nieko. Jeigu emisijų kiekis būtų radikaliai sumažintas, tikėtinas pasikartojančių sausrų skaičius galėtų sumažėti net 90 proc., palyginus su blogiausiu numatomu scenarijumi. 

2020 08 09 16:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt