ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Vandens skaitikliai padeda išvengti skolų
tiesa.com

Keletą pastarųjų metų daugelio pagrindinių komunalinių paslaugų kainų kreivės D. Britanijoje stabiliai kopė į viršų. Nors artimiausiu metu elektros, dujų ir kitų kiekvienuose namuose būtinų paslaugų kainų augimo tempai turėtų stabilizuotis, pravartu atkreipti dėmesį, kad Jungtinės Karalystės namų ūkiai vis dar sunaudoja pernelyg daug vandens.

Skaitikliams namuose sukantis visu pajėgumu, dažnai visai be reikalo iššvaistomi milijonai kubinių metrų iš čiaupo tekančio vandens. O juk įdėjus visai nedaug pastangų sutaupyti ten, kur labiausiai verta, metų pabaigoje šeimos biudžetas gali papilnėti ne vienu ir ne keliais šimtais svarų.

Ką vertėtų žinoti apie geriamojo vandens naudojimą ir kokių paprastų priemonių kiekvienas galime imtis, kad nešvaistytume vandens veltui?

Jeigu komunalinių mokesčių išlaidų nepadengia namo savininkas, svarbus rodiklis renkantis nuomojamą būstą – kambarių skaičius. Kuo jų mažiau, tuo fiksuotas mokestis už vandenį bus mažesnis. Kita išeitis – namuose įrengtas vandens skaitiklis.

Vandens skaitikliai

Kiekvienas Jungtinės Karalystės už namų ūkį atsakingas gyventojas per metus vidutiniškai gali sutaupyti iki 100 svarų sterlingų, jeigu namuose įrengti vandens skaitikliai.

Vandens tiekimą gyventojams reguliuojančios organizacijos „Ofwat“ duomenimis, per metus dviejų asmenų šeima Anglijoje ir Velse sunaudoja vidutiniškai 110 kubinių metrų vandens (110 tūkst. litrų), iš kurių kiekvieni dešimt litrų kainuoja apie vieną pensą. Per dieną už vandens tiekimą ir kanalizacijos surinkimą dviem žmonėms vidutiniškai tenka 1,17 svarų; iš jų 94 pensus kainuoja geriamojo vandens tiekimas ir 23 pensus – kanalizacijos surinkimo išlaidos. Vienerios maudynės vonioje atsieina apie 18 pensų, praustis po dušu kainuoja dvigubai pigiau – 9 pensus.

Norėdami savo namuose įsirengti vandens skaitiklį, turėtumėte kreiptis į namus aptarnaujančią vandens tiekimo kompaniją. Naudinga žinoti, jog tiek pats prietaisas, tiek jo montavimo darbai nemokami. Nusprendę įsigyti šį prietaisą neretai galite dar tikėtis sulaukti specialių akcijų ir pasiūlymų, tokių kaip vandenį taupantis dušas bei kitų. Daugelis vandens tiekimo paslaugas teikiančių įmonių savo klientams siūlo paslaugą nemokamai išmontuoti skaitiklius, jeigu po metų sąskaita už vandenį vis dar išliks tokia pat arba bus didesnė nei iki tol.

Skolos už vandenį – didžiausios

Kad ir kaip būtų keista, tačiau laiku nesumokančių už vandenį žmonių skaičius iki šiol lenkia kitų komunalinių išlaidų skolininkų skaičių. Nesumokėjus už vandenį, tą kiekvienuose namuose būtiną komunalinę paslaugą, skolos kaupiasi sparčiau, nei nesumokėjus už elektrą ar gamtines dujas.

Padalijus visas gyventojų neapmokėtas skolas už vandens sunaudojimą šalyje, kiekvienam gyventojui išeitų net po 16 svarų skolos. Dėl to gyventojams, patiems mokantiems už komunalines paslaugas, patariama labai atidžiai stebėti tiek fiksuoto metinio vartojimo, tiek vandens skaitiklių rodmenis bei laiku mokėti komunalinius mokesčius.

Šiandien Anglijoje ir Velse vandens skaitiklius naudoja vienas iš trijų namų ūkių. Šių prietaisų, padedančių tiksliai įsivertinti, kiek vandens sunaudojate, poveikis yra dvejopas: skaitiklius įsirengę vartotojai sąskaitoms už vandenį apmokėti išleidžia ne tik apčiuopiamai mažesnę dalį savo pajamų per metus, bet ir dažnai sutaupo naudodamiesi kitomis komunalinėmis paslaugomis.

Tai – psichologinis skaitiklio poveikis, mat įsirengtas apskaitos mechanizmas nejučia paskatina gyventojus sekti, kiek sunaudojama ne tik vandens, bet ir elektros, gamtinių dujų ir pan.

7 faktai apie vandens sunaudojimą jūsų namuose:

• Vienas dantų valymasis prie atsukto čiaupo kainuoja apie 1,5 penso.

• Įrengus vandens skaitiklį, vandens vidutiniškai sunaudojama 18–25 proc. mažiau nei įprastai.

• Skalbimo mašina vienam skalbimui sunaudoja apie 70 litrų vandens.

• Indaplovė vienam indų plovimui sunaudoja apie 30 litrų vandens.

• 5 minutes prausiantis po dušu sunaudojama tris kartus mažiau vandens, nei maudantis vonioje.

• Laistant gėles kieme per valandą sunaudojama iki 1 kubinio metro vandens.

• Iš įprasto vandens čiaupo vidutine srove per minutę pribėga 10 litrų vandens.

2015 08 19 11:30
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt