trečiadienis, liepos 6 d.
Žiniasklaida: B. Johnsonas Ukrainos prezidentui pasiūlė sukurti alternatyvą ES
Alfa.lt
Twitter
Volodymyras Zelenskis ir Borisas Johnsonas

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pasiūlė Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui sukurti naują tarptautinį aljansą, kuris priešinsis Rusijai ir taps alternatyva ES. Apie tai pranešė Italijos laikraštis „Corriere Della Sera“, remdamisis šaltiniais.

„Ministras pirmininkas siūlo naują politinių, ekonominių ir karinių aljansų sistemą – alternatyvą Europos Sąjungai – kuri suburtų šalis, nepasitikinčias Briuselio ir Vokietijos atsaku į Rusijos karinę agresiją“, – rašoma leidinyje.

Pasak šaltinių, šiomis dienomis dalyvavusių Pasaulio ekonomikos forume Davose, B. Johnsonas prie šios iniciatyvos dirbo daugiau nei mėnesį.

Pirmą kartą Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas savo idėją pristatė V. Zelenskiui Kyjive balandžio 9 d.

Europos bendrijos modelis, kurį siekia sukurti B. Johnsonas, apibrėžtų JK kaip lyderę ir apimtų Ukrainą, Lenkiją, Estiją, Latviją ir Lietuvą, o vėliau galbūt ir Turkiją.

Po Didžiosios Britanijos premjero vizito Kyjive derybos tęsiasi, o Didžiosios Britanijos skatinimas Ukrainai darosi vis atkaklesnis ir išsamesnis, rašo laikraštis.

Pasak šaltinių, B. Johnsonas siūlo valstybių, kurios siekia savo nacionalinio suvereniteto, yra ekonomiškai liberalios ir pasiryžusios atsispirti karinei Maskvos grėsmei, aljansą.

Leidinio teigimu, Ukrainos vyriausybė kol kas nepriėmė jokios pozicijos dėl britų iniciatyvos, tačiau jos neatmetė.

Tikėtina, kad V. Zelenskis lauks Europos viršūnių susitikimo birželio 23 d., kai 27 ES valstybių narių lyderių bus paprašyta nuspręsti, ar suteikti Ukrainai kandidatės statusą, kad būtų oficialiai pradėtos derybos dėl narystės ES.

Tačiau nebūtinai birželio 23 d. sprendimas bus toks, kokio tikisi Ukraina. Kai kurių derybininkų nuomone, yra tikimybė, kad ES lyderiai apsiribos miglotu pareiškimu, kad Kyjivas turi „europinę perspektyvą“.

Tokiu atveju V. Zelenskis gali rimčiau žiūrėti į alternatyvų B. Johnsono pasiūlymą.

Taip pat gali būti, kad gandai apie šiuos kontaktus dabar sklando būtent siekiant daryti spaudimą Europos lyderiams birželio mėnesio sprendimo išvakarėse.

Tačiau leidinys pabrėžia, kad Londonas neturi Europos Sąjungos pajėgumų teikti finansinę paramą Ukrainai.

Taip pat nežinoma, kaip Lenkija ar Baltijos šalys reaguos į iniciatyvą, kuri gali sukompromituoti jų santykius su Briuseliu.

Kaip pranešama, Ukraina suformavo delegaciją, kuri birželio mėnesį pradeda daugybę vizitų į ES sostines, siekdama derėtis dėl Ukrainos kandidatės į ES statuso.

Europos Komisija savo vertinimą dėl Ukrainos prašymo prisijungti prie ES turėtų pateikti birželį, prieš mėnesio pabaigoje įvyksiantį ES vadovų viršūnių susitikimą.

2022 05 27 14:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt