pirmadienis, spalio 25 d.
55 svarų nuolaidos lietuviams klausimas virto principine diplomatine kova
Alfa.lt

Lietuva kartu su dar keturiomis ES šalimis išsiuntė laišką Europos Komisijai, kurioje reikalauja aukščiausiu lygiu įsikišti į Jungtinės Karalystės vykdomą diskriminaciją dėl darbo vizų išdavimo. Pretencijas iš užsienio reikalų viceministro išgirdo ir britų ambasadorius Lietuvoje.

Kaip Alfa.lt, pasiremdama Politico.eu, penktadienį rašė, Didžioji Britanija penkioms rytinėms ES šalims ėmėsi taikyti skirtingas taisykles, nei likusioms 22 valstybėms-narėms. Didžiajai Britanijai išstojus iš ES, atsirado nauji ribojimai ES piliečiams, norintiems dirbti šioje šalyje. Jie privalo išsiimti darbo vizą. 25-ioms šalims, tarp jų – 21 ES valstybei, britai taiko nuolaidą – darbo viza (verslininkams, sveikatos apsaugos, labdaros organizacijų, sezoniniams darbuotojams) kainuoja 55 svarais (63 eurais) pigiau. Darbdaviai taip pat neturi sumokėti už jų įdarbinimą 199 svarų (228 eurų). Lietuviams, bulgarams, estams, rumunams ir slovėnams nuolaida netaikoma.

„Manome, kad Jungtinės Karalystės sprendimas 5-ioms ES šalims narėms, įskaitant Lietuvą, netaikyti 55 svarų sterlingų nuolaidos darbo vizoms yra akivaizdžiai diskriminacinio pobūdžio. Jungtinės Karalystės argumentai, kad toks sprendimas priimtas dėl to, kad Lietuva ir kitos keturios šalys nėra prisijungusios prie 1961 m. Europos Tarybos socialinės chartijos, numatančios supaprastintą darbo vizų išdavimą, mūsų neįtikina. Lietuva, kaip ir kitos keturios ES valstybės narės, kurioms nepritaikytas mokesčio sumažinimas, yra prisijungusios prie modernesnės 1996 m. Europos Tarybos socialinės chartijos (prie šios Chartijos nėra prisijungusi Jungtinė Karalystė)“, – Alfa.lt dėstė Užsienio reikalų ministerijos Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius.

Anot diplomatų, šis klausimas yra keliamas tiek per ES institucija, tiek dvišaliu lygmeniu su britais.

„Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius minėtą problemą iškėlė susitikime su Jungtinės Karalystės ambasadoriumi Lietuvoje Brianu Olley. Lietuvos ambasada Londone kalbasi su atsakingomis Jungtinės Karalystės institucijomis. Siekiame, kad šios diskriminacinės apraiškos būtų kaip galima greičiau panaikintos“, – teigė Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius.

Lietuvos atstovybė ES taip pat ėmėsi veiksmų. Penktadienį Lietuvos ir dar keturių šalių ambasadoriai nusiuntė laišką už santykius su Didžiąja Britanija atsakingam viceprezidentui Marošui Ševčovičiui ir buvusiam „Brexit“ derybininkui, Komisijos pirmininkės specialiajam patarėjui Micheliui Barnier.

Laiške reikalaujama nedelsiant iškelti diskriminacijos klausimą aukštesniu lygiu – ES ir Jungtinės Karalystės Partnerystės Taryboje, kurios kopirmininku yra M. Ševčovičius. Taip pat siūlomi variantai, kaip Europos Komisija to galėtų pasiekti.

„Nuolat konsultuojamės su Europos Komisija, informuojame kitas ES valstybes-nares. Europos Komisijai jau gerai yra žinomi šie diskriminaciniai Jungtinės Karalystės veiksmai, jaučiame ir kitų ES šalių solidarumą. Dėkingi Europos Komisijai už dėmesį ir tikimės, kad Jungtinė Karalystė ras būdą išspręsti šią diskriminaciją“, – diplomatiškai kalbėjo Lietuvos nuolatinei atstovybei ES laikinai vadovaujantis Simonas Šatūnas.

Vis dėlto kol kas sunku pasakyti, kada pavyks britus perkalbėti.

„Kaip minėta, vyksta intensyvios diskusijos įvairiais lygmenimis. Labai tikimės, kad kartu su Europos Komisija ir kitų ES šalių narių pagalba sugebėsime įtikinti Jungtinę Karalystę ir ji kaip galima greičiau atšauks savo diskriminacinio pobūdžio sprendimą dėl darbo vizų“, – konkrečiai prognozuoti nedrįso Užsienio reikalų ministerijos Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius.

Tiesa, diplomatai priduria, kad sprendimas taikyti diskriminacinį darbo vizos mokestį galioja tik nuo 2021 m. sausio 1 d. į Didžiąją Britaniją atvyksiantiems Lietuvos piliečiams. Šiuo metu ten gyvenančių ir nuolatinio arba nenuolatinio gyventojo statusą įgijusių Lietuvos piliečių teisės yra apsaugotos nuo 2020 m. vasario 1 d. galiojančiu ES ir Jungtinės Karalystės Išstojimo susitarimu.

2021 02 08 12:03
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt