pirmadienis, spalio 25 d.
B. Johnsonas atmeta naujo referendumo dėl Škotijos nepriklausomybės galimybę
Alfa.lt

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ketvirtadienį atmetė raginimus surengti antrą referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės ir gyrė bendrą šalies atsaką į koronaviruso pandemiją.

Premjeras lankėsi vakcinų gamykloje Livingstone, esančiame į vakarus nuo Edinburgo.

„Manau, kad žmonės nori pamatyti, kaip mes daug stipriau atsitiesiame drauge“, – sakė jis žurnalistams.

„Nematau pranašumo pasiklysti beprasmiškame konstituciniame ginče, kai vis dėlto mes ne taip seniai buvome surengę referendumą“, – pridūrė premjeras, turėdamas omenyje 2014 metų balsavimą, per kurį Škotija nusprendė likti Jungtinėje Karalystėje.

B. Johnsonas taip pat buvo nuvykęs į laboratoriją, kurioje apdorojami testai COVID-19 nustatyti, ir į vakcinacijos centrą, kurį Britanijos ginkluotosios pajėgos įsteigė vakariniame Glazgo mieste.

Pasak jo, kariai yra aiškus nacionalinių pastangų pavyzdys.

„Manau, kad jūs matote nuostabų Škotijos, Škotijos mokslininkų, Škotijos žmonių indėlį į nacionalines pastangas, ir aš nenoriu to nutraukti“, – sakė JK premjeras.

„Vadovauti pavyzdžiu“

B. Johnsonas į Škotiją atvyko apklausoms rodant, jog didžioji dauguma škotų mano, kad Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė, geriau už B. Johnsoną tvarkėsi su krize.

20 apklausų iš eilės parodė, kad dauguma škotų pritaria nepriklausomybei, o SNP paskelbė 11 punktų „gaires dėl referendumo“ ir naujai suformuotą „nepriklausomybės darbo grupę“.

SNP lyderė kėlė klausimą, ar B. Johnsono kelionė neprieštarauja jo paties taisyklėms per pandemiją keliauti tik esant būtinam reikalui.

N. Sturgeon trečiadienį sakė, kad „nejaučia ekstazės“ dėl šio vizito, ir pridūrė, kad lyderiai turėtų laikytis tokių pačių taisyklių kaip ir plačioji visuomenė.

„Tokie žmonės kaip aš ir Borisas Johnsonas turi dirbti dėl priežasčių, kurias žmonės supranta, bet mums nereikia keliauti po JK. Mes turime pareigą vadovauti pavyzdžiu“, – sakė ji.

Dauningo gatvė atsakė, kad „ministro pirmininko vienas svarbiausių vaidmenų yra būti fiziniu JK vyriausybės atstovu“.

„Teisinga, kad jis yra matomas ir pasiekiamas bendruomenėms, verslui ir visuomenei“, – sakoma pareiškime.

Britų ministrų kabineto aukšto rango narys, škotas Michaelas Gove'as, kuris pirmininkauja savaitiniam posėdžiui dėl JK išsaugojimo, pridūrė, kad šio vizito metu bus gauta vertingų žinių apie vyriausybės atsaką į pandemiją.

„Taip pat svarbu, kad ministras pirmininkas išgirstų, ką kalba [kovos su pandemija] fronto linijoje dirbantys žmonės, kas einasi gerai, o ką reikia gerinti“, – sakė jis televizijai „Sky News“.

„Bendradarbiavimo nauda“

Plačius įgaliojimus turinčios sričių vyriausybės galėjo didele dalimi spręsti dėl atsako į pandemiją ir dažnai konfliktuodavo su Londonu. Tai taip pat leido pajusti, kaip galėtų funkcionuoti nepriklausomybė.

Nors Škotijoje pandemijos skaičiai yra niūrūs, kaip ir visoje Didžiojoje Britanijoje, N. Sturgeon pelnė pagyrų už krizės valdymą ir pasirodymus kasdienėse spaudos konferencijose.

B. Johnsonas, priešingai, griežtai kritikuojamas dėl to, kad pernelyg lėtai reaguodavo krizei rutuliojantis. Šalyje užregistruotų mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius dabar yra tarp didžiausių pasaulyje.

SNP pareiškė šią premjero kelionę rodant, kad „ministras pirmininkas panikuoja“ ir apkaltino jį „pamėgdžiojant aiškius Donaldo Trumpo bandymus blokuoti demokratiją“.

„Kuo ilgiau Borisas Johnsonas skaitys iš Trumpo demokratijos neigimo vadovo, tuo labiau augs parama Škotijos nepriklausomybei“, – sakė SNP lyderės pavaduotojas Keithas Brownas.

Nacionalistai sako, kad JK sprendimas 2016 metų referendume išstoti iš Europos Sąjungos, kurioje dauguma škotų norėjo pasilikti, reiškia, kad dabar derėtų surengti naują balsavimą dėl Škotijos nepriklausomybės.

Prognozuojama, kad SNP didele persvara laimės gegužę įvyksiančius Škotijos parlamento rinkimus, o N. Sturgeon pasinaudodama šia pergale sieks referendumo dėl nepriklausomybės.

2021 01 29 09:27
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt