penktadienis, rugsėjo 30 d.
B. Johnsonas kaip atkirtį ES siūlo naują aljansą, kuriame vietos atsirastų ir Ukrainai, ir Lietuvai: politologai tai vertina skeptiškai
Greta Burlėgaitė
Scanpix
Borisas Johnsonas

Lietuvos politologai Boriso Johnsono norą suburti liberalių valstybių aljansą, kuris siūlytų naują politinių, ekonominių ir karinių sąjungų sistemą kaip alternatyvą Europos Sąjungai (ES), vertina itin skeptiškai. Politikos ekspertai įsitikinę, kad britai šiuo metu jaučia „savo svarbos deficitą“, todėl ir kuria neįgyvendinamus planus.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas B. Johnsonas kaip atsvarą ES ketina suburti aljansą, kuris vienytų šalis, kurios nepasitiki Briuseliu ir nepritaria Vokietijos pozicijai dėl Rusijos agresijos. Anot italų leidinio „Corriere della sera“, į naująjį aljansą britai nori įtraukti Ukrainą, Lenkiją, Estiją, Latviją ir Lietuvą, o vėliau esą galimai prisijungtų ir Turkija.

„Aš labai skeptiškai vertinu tokias iniciatyvas. Galima prisiminti istorinius precedentus, pavyzdžiui, kai kūrėsi ES, 6-ame dešimtmetyje taip pat britai inicijavo alternatyvią sąjungą EFTA, kuri labai greitai žlugo. Jie tada taip ir nesugebėjo pateikti kažkokios aiškios ir racionalios programos, todėl ES tapo gerokai patrauklesniu projektu“, – Alfa.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.

Britai šiuo metu jaučia šiokį tokį savo svarbos deficitą, jiems, matyt, trūkta kažkokio būdo siekiant parodyti savo lyderystę.

Politologas abejoja, kad nauja sąjunga galėtų „būti gyvybinga“. Pasak profesoriaus, britai turėtų pasiūlyti „kažką tokio, ko negali pasiūlyti NATO ir ES“, o tai padaryti esą yra labai sunku.

„Britai šiuo metu jaučia šiokį tokį savo svarbos deficitą, jiems, matyt, trūksta kažkokio būdo siekiant parodyti savo lyderystę. Panašu, kad, jei nori bandyti aplink save burti kažkokias naujas koalicijas, tuomet ir kyla tokių idėjų.

Mes turime NATO, kuri siūlo labai aiškias saugumo garantijas, ir ES, kuri siūlo ekonominę integraciją. Nors čia galėtų būti geopolitiškai naujesnė sąjungos biografija, paremta pasipriešinimu Rusijai, aš manau, to neužtenka. Tiek ES, tiek NATO yra pakankamai šalių, kurios tą pasipriešinimą Rusijai vykdo ir be kažkokių papildomų organizacijų“, – teigė politologas.

Ar Lietuva jungtųsi?

Anot T. Janeliūno, Lietuva bei kitos šalys prie britų kuriamo aljanso jungtųsi tik tuo atveju, jei B. Johnsonas „pasiūlytų kažką labai didelio ir gero“, esą tuomet galimai atsirastų kitų šalių susidėjimas.

„Priklauso nuo to, kokia forma viskas būtų daroma, – pasirašyti kažkokią deklaraciją ar sutartį nėra sudėtinga, tai galėtų būti kažkoks simbolinis, politinis gestas. Visgi, jei iš Lietuvos reikalautų kažkokių didelių įsipareigojimų ar papildomų resursų, tuomet, manau, būtų labai svarstoma, ar verta jungtis prie naujo aljanso“, – tikino T. Janeliūnas.

Sunku steigti aljansą, sunku įsteigti organizaciją, kurią sudarytų keliolika valstybių ir kuri iš tikrųjų būtų funkcionali.

Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala antrina prieš tai išsakytai nuomonei. Pasak politologo, ES bei NATO „yra išskirtinės sėkmės istorijos“, kadangi šios sąjungos sugebėjo pasiekti ir išlaikyti konkretų tikslą.

„Aš manau, kad kol kas tai yra tik idėja, pasvarstymas. Tokia idėja nėra labai nauja, mes politinėje erdvėje reguliariai matome panašių pasiūlymų, bet visos tokios mintys susiduria su tuo pačiu iššūkiu. Sunku steigti aljansą, sunku įsteigti organizaciją, kurią sudarytų keliolika valstybių ir kuri iš tikrųjų būtų funkcionali.

Kalbėti apie tai, kad būtų įmanoma sukurti kažką labai naujo, bet kartu efektyvaus, yra gana komplikuota“, – Alfa.lt sakė užsienio politikos ekspertas.

Toks darinys galėtų susikurti, bet jį lyginti su ES būtų labai sudėtinga.

L. Kojala įsitikinęs, kad kol kas anksti kalbėti apie tai, kaip reaguotų ES, jei britai kurtų naują sąjungą.

„Viskas priklausytų nuo to, kokios būtų išgrynintos naujo darinio idėjos, kaip tas darinys funkcionuotų organizacine prasme, kokias lėšas galėtų valdyti ir panašiai. Labai sunku įsivaizduoti, kad tai galėtų įvykti artimiausiu laikotarpiu.

Galbūt vėliau tai galėtų būti vienoks ar kitoks abstraktus bendradarbiavimo formatas. Pavyzdžiui, Azijoje yra vadinamasis „Quad“, kuris sujungia kelias valstybes, tai yra Australija, Indija, JAV ir Japonija. Visos šios šalys turi labai aiškų saugumo bendradarbiavimo dėmenį. Visgi tas bendradarbiavimas yra labai siaurame lauke temų ir neįpareigojantis, tad toks darinys ir galėtų susikurti, bet jį lyginti su ES būtų labai sudėtinga“, – teigė L. Kojala.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 06 11:20
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt