ketvirtadienis, lapkričio 26 d.
B. Johnsonas kaltina ES planuojant maisto „blokadą“ prieš Jungtinę Karalystę
Alfa.lt

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas apkaltino Europos Sąjungą grasinimais įvesti maisto „blokadą“ tarp Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos, kuri galėtų išardyti JK, taip šliūkštelėdamas alyvos į ugnį dėl nelengvų „Brexito“ derybų.

Laikraščio „The Daily Telegraph“ šeštadienio numeryje B. Johnsonas rašo, kad ES pozicija pateisina jo vyriausybės siūlomą naują teisės aktą „Brexito“ sutarčiai perrašyti – įstatymo projektą, kuris kelia daug nerimo net tarp jo paties parlamentarų.

Londono ir Briuselio derybos dėl būsimų prekybos santykių yra atsidūrusios aklavietėje. Esant grėsmei, kad susitarimas nebus pasiektas iki šių metų pabaigos, kai „Brexitas“ visiškai įsigalios, Europos Sąjunga, pasak B. Johnsono, yra linkusi į „kraštutinį taisyklių dėl Šiaurės Airijos aiškinimą“.

„Mums sakoma, kad ES ne tik nustatys muitus prekėms, gabenamoms iš Didžiosios Britanijos į Šiaurės Airiją, bet kad ji iš tikrųjų gali sustabdyti maisto produktų gabenimą iš Didžiosios Britanijos į Šiaurės Airiją“, – parašė ministras pirmininkas.

„Turiu pasakyti, kad mes niekada rimtai nemanėme, kad ES galėtų ryžtis naudoti sutartį, dėl kurios sąžiningai derėtasi, vienai JK daliai blokuoti, jai izoliuoti arba kad jie iš tikrųjų grasintų sunaikinti ekonominį ir teritorinį JK vientisumą“, – pridūrė B. Johnsonas.

Ginčas dėl maisto produktų daugiausia yra susijęs su ES atsisakymu suteikti Didžiajai Britanijai „trečiosios šalies“ statusą, kuriuo pripažįstama, kad šalys atitinka pagrindinius maisto produktų eksporto į ES reikalavimus.

Pagal Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES sutartį Šiaurės Airija turės specialų statusą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad nebūtų sugrąžinta „kieta“ jos siena su ES nare Airija. Tokios sienos nebuvimas numatytas 1998 metų taikos sutartyje, kuri užbaigė tris dešimtmečius trukusį kraujo liejimą.

ES nerimauja dėl to, kad po „Brexito“ Didžioji Britanija gali sumažinti maisto produktams taikomus standartus, taip pat taisykles dėl valstybės pagalbos įmonėms ir siųsti prekes į bendrąją rinką per Šiaurės Airiją.

Po dar vieno nelengvo prekybos derybų rato, šią savaitę įvykusio Londone, vyriausiasis ES derybininkas Michelis Barnier pareiškė, kad išlieka „daug neaiškumų“ dėl po sausio 1-osios įsigaliosiančio Didžiosios Britanijos maisto eksporto režimo.

„Teisinis apsaugos tinklas“

„ES reikia daugiau aiškumo, kad blokas galėtų įvertinti JK įtraukimą į trečiųjų šalių sąrašą“, – sakoma M. Barnier pareiškime.

B. Johnsono teigimu, jo vyriausybė ir toliau išlieka įsipareigojusi iki metų pabaigos susitarti su ES.

„Visgi mes negalime palikti teorinės galimybės padalyti mūsų šalį – ją suskaldyti – tarptautinės organizacijos rankose“, – rašė jis ir pavadino naująjį JK vidaus rinkos įstatymą „teisiniu apsaugos tinklu“.

Ministro pirmininko straipsnis pasirodė po to, kai penktadienio vakarą jis surengė chaotišką vaizdo konferenciją su pasipiktinusiais konservatorių parlamentarais, kuriuos pribloškė tarptautinės sutarties nutraukimo galimybė.

„Privalome priimti šį įstatymą, –­ parašė B. Johnsonas prieš pirmadienį numatomus debatus parlamente. – Todėl įspėju savo kolegas parlamentarus, kad negalime grįžti į tamsias praėjusių metų dienas – grumtynes, kurios taip pakenkė mūsų derybininkams.“

2020 09 12 17:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt