šeštadienis, spalio 24 d.
B. Johnsono nelaimei, Europai jau neberūpi „Brexit“
Alfa.lt

Šalyse kaip Ispanija, Prancūzija ir Vokietija kylant koronaviso atvejų skaičiui, Europa ruošiaisi antrajai pandemijos bangai. Būtent COVID-19 tapo beveik kiekvienos ES narės politiniu prioritetu, paliekant bet kokį kitą klausimą paraštėse.

Portalo CNN duomenimis, būtent ši situacija kelia rimtą problemą Jungtinės Karalystės premjerui Borisui Johnsonui, kuris rizikuoja iki šių metų pabaigos šalį privesti ne prie vienos, bet prie dviejų krizių.

„Brexitas“ gal ir nėra šiuo metu Europos politinis prioritetas, tačiau laikas JK susitarti su likusia ES dėl būsimų prekybinių ir politinių santykių kapsi. Ir tas laikas baigsis gruodžio 31 d.

Yra akivaizdu, kad pandemija derybas padarė gerokai sudėtingesnes, ypač kai derybininkai negali susitikti gyvai. Tačiau net ir pačios derybos, nors vyksta, yra įstrigusios aklavietėje, kas reiškia, kad realiausia šios jau 5 metus vykstančios sagos atomazga bus „Brexitas“ be susitarimo.

Abi pusės tvirtina norinčios pasiekti susitarimą, tačiau abi turi ir neperžengiamas raudonas linijas, kurios niekaip nesiderina viena su kita. ES teigia, kad jei JK nori bemuitės prieigos prie milžiniškos ES vidaus rinkos, ji turi įsipareigoti laikytis kai kurių ES taisyklių. JK tuo tarpu teigia, kad ES reikalavimai yra nepagrįsti ir jie negerbia šalies suverenumo.

Kai kurie „Brexit“ kietosios linijos šalininkai mano, kad geriausias būdas priversti Briuselį pakrutėti yra ne tik parodyti, kad JK gali laisvai išeiti, bet ir kad jie nuo šio sprendimo klestės. Pagal šią logiką B. Johnsonui buvo pavykę persiderėti pirminį „Brexit“ susitarimą.

Tačiau dabar situacija gerokai pasikeitė. Tada JK vis dar buvo bendrijos narė. Dabar ji yra trečioji šalis, o ES turi ir rimtesnių reikalų nei derybos su viena valstybe, pavyzdžiui, 7 metų daugiametės finansinės programos ar ES ekonomikos gaivinimo fondo dėl koronaviruso priėmimas.

„Jei net mums „Brexitas“ yra antraeilis, įsivaizduokime kaip toli prioritetų sąraše tai yra ES valstybėms narėms, – teigė Karališkojo koledžo Londone Europos studijų profesorius Anandas Menonas. – Visi tie reikalai apie nuostolius Briuseliui, palyginus su ką tik priimtu 1,8 trln. eurų finansiniu paketu, yra juokas.“

Akivaizdu, kad pandemijos grėsmė 27 šalių blokui yra žymiai svarbesnis klausimas.

„Mes šiuo metu esame susitelkę ties ES atsigavimu – toks yra prioritetas, – teigė anonimu norėjęs išlikti ES diplomatas. – Kai tu praleidi 4 dienas su kiekvienos ES šalies vadovais besiginčijant dėl trilijonų eurų, galiausiai supranti kodėl „Brexitas“ nebėra mūsų dėmesio centre. Deja, bet britai yra kiek per daug pasikėlę, kad tai suprastų.“

JK kiek anksčiau teigė, kad „Brexit“ derybos turėtų būti užbaigtos iki rudens. Tai nepalieka labai daug laiko pasiekti reikšmingo susitarimo ir yra vis tiek neaišku kiek politinio dėmesio Briuselis išvis skirs bandant išspręsti šią dilemą.

Tai gali gerokai suerzinti „Brexito“ fanus Londone, kurie vis dar siunta dėl ES reikalavimų prekyboje ir yra įsitikinę, kad B. Johnsonas turėtų labiau spausti Briuselį. Tačiau vis labiau artėjant gruodžiui, ši strategija gali būti rizikingesnė nei jie gali pagalvoti.

„Kai kurie aršūs „Brexito“ fanai mėgsta rėkauti, kad Briuselis turėtų baimintis ir ruoštis JK išėjimui, tačiau realybėje šis įvykis skausmingiau smogs JK nei ES, – teigė A. Menonas. – ES geba geriau atlaikyti finansinį smūgį nuo nepasiekto susitarimo, kas reiškia, kad prireikus, jie gali sau leisti pasirinkti bendrijos vienybę vietoje Britanijos.“

2020 07 30 15:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt