šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Bjauraus „Brexit“ atveju iš šalies gali būti evakuojama karalienė
tiesa.com
Flickr.com

Neapsigaukite, Jungtinės Karalystės (JK) monarchijos galva Elžbieta II iš šalies nesprunka. Tiesa, Didžiosios Britanijos valdžia neatmeta „blogiausio scenarijaus“ po „Brexit“ ir ruošia „atsarginį planą“ karalienės išgabenimui iš šalies į slaptą vietą.

Jei britai ES paliks nesutarę dėl skyrybų projekto, šalyje gali kilti smurto protrūkių ar kitokio pobūdžio neramumų. Nevaldomo chaoso atveju Elžbietai II ir kitiems karališkosios šeimos nariams gali būti pasiūlyta alternatyva palikti šalį, sekmadienį pranešė „The Sunday Times“. Didžiosios Britanijos vyriausybė konvertavo Šaltojo karo laikų monarchų evakuacijos į „saugią vietą“ planą.

Nuogąstavimai, kad po išstojimo iš bloko Didžiojoje Britanijoje įsivyraus chaosas, padažnėjo pastarosiomis dienomis, šalies parlamentarams vis nesutariant dėl skyrybų projekto.

Nei šalies ministrė pirmininkė Theresa May, nei Parlamento nariai nepasiūlė konkrečios alternatyvos Briuselio ir premjerės jau suderėtam pasitraukimo projektui. ES derybininkai primygtinai tikina, kad pasiektą, tačiau britų parlamentarų atmestą susitarimą pakeisti būtų itin sunku, nes šis buvo pasiektas nuoseklių derybų tarp dviejų šalių metu. ES valstybių lyderiai ir įtakingiausi bloko pareigūnai šiuo klausimu laikosi dar kategoriškesnės nuomonės. Anot jų, Briuselis nesileis į derybas, kol Londonas nesileis į reikšmingus kompromisus.

Kol kas neaišku, kaip rimtai karališkųjų rūmų pareigūnai svarsto monarchų evakuacijos planą. Tačiau neabejojama, kad monarchės pasitraukimas iš šalies išprovokuotų aršias riaušes.

Karalienė ir „Brexit“

Vos tik prasidėjus diskusijoms apie Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš bendrijos, šalies žiniasklaida gyventojus ragino nesitikėti išgirsti Elžbietos II ar kitų karališkosios šeimos narių nuomonės dėl „Brexit“. Monarchams, ypač valdantiems, patariama susilaikyti nuo komentarų apie politinius procesus, siekiant išvengti visuomenės nuomonės formavimo. Reikia pripažinti, Elžbieta II tikrai stengėsi, tačiau išlikti visiškai neutraliai jai nepavyko.

2017-aisiais atvykusi sakyti kalbos Bendruomenių rūmuose ji pasipuošė mėlyna skrybėlaite su geltonų žiedų gėlėmis. Išraiškingas karalienės aksesuaras ir galima žinutė neprasprūdo pro akis – netrūko įžvelgiančių skrybėlaitės ir ES vėliavos panašumų. Jei tokio kolorito skrybėlaitė buvo pasirinkta tikslingai, karalienę vertėtų pagirti už išmonę: savo nuomonę ji išreiškė ir „taisyklių“ nepažeidė.

2018-aisiais, Londone lankantis Nyderlandų karališkajai šeimai, Elžbieta II išdrįso užsiminti apie „partnerystę su Europa“.

„Žvelgiant į naują partnerystę su Europa, didžiausias mūsų turtas yra mūsų bendros vertybės ir įsipareigojimai vieni kitiems, jos rodo, kad net ir per pokyčius ilga mūsų sąjunga išlieka stipri, ir kaip novatoriai, prekybos partneriai ir internacionalistai mes užtikrintai žvelgiame į ateitį“, – per banketą Bakingamo rūmuose sakė monarchė.

Dar šiais metais, sakydama kalbą organizacijos „Women's Institutes“ (WI) narėms, karalienė paragino surasti „bendrą pagrindą“.

„Mums ieškant naujų atsakymų dabartiniais laikais, aš teikiu pirmenybę išbandytiems ir išmėgintiems receptams, tokiems kaip gerai kalbėti vieniems apie kitus ir gerbti įvairias nuomones, susiburti ir surasti bendrą pagrindą, niekada nepamesti iš akių platesnio vaizdo“, – užuominomis kalbėjo monarchė.

Sekmadienį apie galimą monarchės evakuaciją informavusi šalies žiniasklaida taip pat užsiminė apie karališkųjų rūmų nerimą dėl vis didesnių pastangų monarchus įtraukti į „painius „Brexit“ debatus“.

Štai „kietojo“ „Brexit“ šalininkas parlamentaras Jacobas Reesas Moggas ragina karalienę paleisti Parlamentą, jei šio nariai nubalsuotų už skyrybų atidėjimą. Tiesa, politikas ypač skeptiškai vertino pasirodžiusią informaciją apie monarchų evakuacijos planus, pavadindamas tai didžiausia fantazija.

Vienaip ar kitaip galimas karalienės išvykimo scenarijus papildo blogiausių „Brexit“ pasekmių „lentyną“ ir „nugula“ šalia potencialaus maisto ir medikamentų trūkumo.

„Sprendimą evakuoti karališkosios šeimos narius iš šalies visuomet nulemia saugumo faktorius“, – „The Sunday Times“ sakė tapatybės atskleisti nepanoręs Bakingamo rūmų darbuotojas.

Rusijos raketos?

Atnaujintas britų pareigūnų dėmesys Šaltojo karo laikų evakuacijos planams, sukurptiems baiminantis Sovietų Sąjungos branduolinės atakos, liudija ir apie kylantį nerimą dėl Maskvos ir Vašingtono ginčo dėl Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF). Remiantis šia sutartimi buvo atsisakyta vidutinio nuotolio ginklų, grasinusių didžiajai daliai Europos. Tačiau šiandien JAV prezidentas Donaldas Trumpas kaltina Rusiją pažeidinėjant sutartį ir žada ją nutraukti.

Pabėgimas jachta

„The Sunday Times“ skelbia, kad pirminiame plane buvo numatyta karališkosios šeimos pasitraukimas jachta šiaurinių Škotijos salų kryptimi. 1997-aisiais karališkosios jachtos „Britannia“ eksploatacija buvo sustabdyta, todėl evakuacijos planas tapo vargiai įmanomas.

Kitas pasitraukimo planas numatė karališkosios šeimos narių slėpimąsi viename ar keliuose užmiesčio namuose.

ŠALTINIS: alfa.lt

2019 02 05 05:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt