sekmadienis, gegužės 31 d.
„Brexit“ Jungtinei Karalystei kainuos iki 30 kartų daugiau, nei atneš prekybos susitarimas su Trumpu
pixabay.com

„Brexit“ Jungtinės Karalystės ekonomikai kainuos iki 30 kartų daugiau, nei šalis tikisi gauti užsitikrinusi naująjį prekybos susitarimą su Donaldu Trumpu, rodo nauji oficialūs duomenys

Jungtinės Karalystės Tarptautinės prekybos departamentas sekmadienio vakarą paskelbė savo derybų su D. Trumpo administracija tikslus. Šios derybos prasidės vėliau kovo mėnesį. Departamento analizės paskaičiavimai rodo, kad naujas nepriklausomas prekybos susitarimas su Jungtinėmis Valstijomis, kuris tapo įmanomas tik dėl „Brexit“, Jungtinės Karalystės ekonomiką per artimiausią laikotarpį, apimantį nuo 10 iki 15 metų, kilstelėtų papildomais 3,4 mlrd. svarų (apie 3,99 mlrd. eurų) – tai reikštų šalies ekonomikos augimą nuo 0,1 iki 0.2 proc.

Tačiau šį skaičių gerokai nustelbia numatoma „Brexit“ susitarimo kaina. 2018 metų lapkritį paskelbtoje Jungtinės Karalystės vyriausybės analizėje teigiama, kad „numatomas vidutinis laisvosios prekybos susitarimas“, atitinkantis planuojamą B. Johnsono susitarimą su Europos Sąjunga, per 15 metų laikotarpį ekonominį augimą sumažintų iki 6,7 proc.

Praėjusiais metais nepriklausomos idėjų kalvės „UK In A Changing Europe“ atlikta B. Johnsono susitarimo analizė prognozuoja beveik identišką smūgį ekonomikos augimui – 6,4 proc Tai reiškia, kad „Brexit“ kaina būtų 30 kartų didesnė nei ekonominė nauda, gaunama iš prekybos susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis. Už „Brexit“ pasisakančios B. Johnsono vyriausybės figūros anksčiau tokiomis prognozėmis abejojo. Konservatorių parlamentarai apkaltino buvusį iždo kanclerį Philipą Hammondą pernelyg niūriu nusiteikimu, kai iždas pateikė analizę, numatančią, kaip naujasis laisvosios prekybos susitarimas su Jungtinėmis Valstijomis paveiktų Jungtinės Karalystės ekonomiką.

Tačiau naujausioji laisvosios prekybos susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis analizė iš esmės atitinka ankstesnes vyriausybės prognozes. Buvęs Jungtinės Karalystės prekybos pareigūnas Davidas Henigas pirmadienį teigė, kad prognozė atitinka ankstesnę analizę dėl įtakos, kurią siūlomas laisvosios prekybos susitarimas tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų turėtų Jungtinei Karalystei, jei ši būtų ES narė. „Tai atitinka Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės susitarimo prognozes. 0,1 proc. iš kuklaus susitarimo“, – „Business Insider“ sakė D. Henigas.

Dabar Europos tarptautinės politinės ekonomikos centro Jungtinės Karalystės skyriaus direktoriaus pareigas einantis D. Henigas pridūrė: „Šios prognozės paremtos tais pačiais modeliais, kurie numato daug didesnį ekonominį smūgį dėl žemyn tempiančio Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos susitarimo“. Naomi Smith, pilietinės visuomenės kampanijos „Best For Britain“ vadovė, sako: „Ekonomiškai būtų netikslinga nutraukti visus esamus mūsų prekybos susitarimus, kad būtų sudarytas susitarimas su Jungtinėmis Valstijomis, vertas tik dalies mūsų susitarimo su Europos Sąjunga“.

„Jei vyriausybė rimtai nusiteikusi dėl sėkmingo „Brexit“ įgyvendinimo, pradėti reikėtų nuo to, kad bus užtikrinti stiprūs prekybos santykiai, kokius jau turėjome būdami ES dalimi, o ne teikti prioritetą santykinai menkiems susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis privalumams“, – pridūrė N. Smith.

2020 03 03 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt