ketvirtadienis, birželio 24 d.
„Brexit“: nepagalvota apie labai svarbų dalyką
tiesa.com

Iš Europos Sąjungos besitraukiantys britai kartu su kitais bendrijos teikiamais pranašumais gali prarasti ir nemokamą medicininę pagalbą.

Šiuo metu visi socialinį draudimą turintys ES piliečiai yra įgiję teisę į nemokamą pirmą pagalbą bendrijos šalyse, todėl užsienyje įvykus nelaimei ar sušlubavus sveikatai už medikų paslaugas mokėti nereikia.

Pagal bendrą susitarimą, apdraustieji paprasčiausiai identifikuojami pateikus Europos sveikatos draudimo kortelę.

Tačiau iš ES besitraukiantys bitai susizgribo, kad kartu su naryste sąjungoje jie praranda ir šią privilegiją, o JK išduotos kortelės bendrijos šalyse taps bevertėmis.

Vykstant britų ir ES „Brexit“ komandų deryboms šis klausimas vis dar neturi sprendimo, o įvairios JK sveikatos organizacijos jau raštu kreipėsi į šalies sveikatos apsaugos ministrą Jeremy Hunt’ą su prašymu užtikrinti, kad britai ateityje nepraras nemokamos medicininės pagalbos žemyninėje Europos dalyje.

Tiesa, kol kas užtikrinti, kad nuo 2021-ųjų metų JK išduotos kortelės galios ES valstybėse, negalima.

Sunerimta ir dėl to, kad kai kuri medicininė pagalba užsienyje bus nesuteikiama net ir turint privatų sveikatos draudimą. Vienas iš pavyzdžių – inkstų dializė, kuri sveikatos draudimo neturintiems asmenims gali kainuoti net iki 1000 eurų (apie 800 svarų sterlingų).

Tai procedūra, reikalinga daugybei žmonių ir atliekama gana dažnai, todėl tikimybė, kad jos prireiks viešnagės užsienyje metu, yra didelė.

„Kiekvieną dieną girdime žmonių nuogąstavimus dėl labai realios galimybės, kad jų laisvė keliauti bus apribota: jie bus priversi trumpinti arba kelionių laiką, arba patirti papildomas išlaidas. Galime prarasti labai svarbias teises.

Kad ir kas atsitiktų pasitraukus iš ES, lėtinėmis ligomis sergančių žmonių poreikis keliauti ir kirsti sienas niekur neišnyks“, – apie gresiančius apribojimus kalbėjo diabetu sergančius žmones vienijančios organizacijos „Kidney Care UK“ atstovė Fiona Loud.

Ankstyvojoje „Brexit“ derybų stadijoje numatyta tik tai, kad po britų pasitraukimo iš ES bendrijos teritorijoje likusių JK piliečių sveikatos draudimo kortelės galios, tačiau daugiau šiuo klausimu nesiderėta.

JK iš ES oficialiai pasitraukia 2019 m. kovo 29-ąją, tačiau pereinamuoju laikotarpiu (iki 2021 metų) išlaikys visas teises ir pareigas.

Procesą paspartinti reikalaujantį raštą sveikatos apsaugos ministrui palaiko ir nemažai JK parlamentarų, tikimasi, kad iki „Brexit“ šis klausimas bus išspręstas JK piliečių naudai.

2018 05 09 13:20
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt