ketvirtadienis, balandžio 22 d.
„Brexit“: tūkstančiai ES piliečių gali būti išvaryti iš JK
Alfa.lt

Tūkstančiai Jungtinėje Karalystėje gyvenančių europiečių rizikuoja būti išvaryti iš šalies dėl praleistos datos gauti gyventojo statusą, nes nežino apie naują tvarką arba neturi reikiamų žinių užpildyti prašymą internetu, pranešė portalas „Euractiv“.

Nuo 2021 m. birželio JK gyvenantiems ES piliečiams reikės turėti leidimą gyventi šalyje, o šalies valdžia registravimo programą pradėjo dar 2019 m.

Tačiau prašymą leidimui gauti galima tik internetu, o JK vyriausybė planuoja ES piliečiams suteikti tik skaitmeninį leidimą gyventi.

Už šių piliečių teises kovojančios organizacijos „New Europeans“ atlikta apklausa parodė, kad iš 206 apklaustųjų net 38 proc. turėjo susirasti informaciją ne anglų kalba, kad išvis suprastų savo statusą ir tinkamai užpildytų prašymą.

„Dauguma apklaustųjų žinojo, kad yra tokia nauja tvarka, tačiau tik tiek“, – teigiama minėtosios apklausos išvadose.

„New Europeans“ rekomenduoja įvesti ir popierines prašymo formas, „siekiant užtikrinti, kad visi turėtų sąžiningą ir lygią prieigą prie procesų“.

Kitos ES piliečių teises ginančios organizacijos „the3million“ apklausos duomenimis, net 89 proc. JK gyvenančių europiečių yra nepatenkinti fizinių dokumentų apie jų statusą nebuvimu.

JK politikai nėra linkę atsižvelgti į ES piliečių norus. Vidaus reikalų tarnybos teigimu, „skaitmeniniai prašymai yra vienas pirmųjų žingsnių, siekiant apsaugoti pažeidžiamas gyventojų grupes nuo juos kontroliuoti siekiančių asmenų“.

Deja, apklausos rodo, kad daugelis ES piliečių iš pagyvenusių ar pažeidžiamų grupių neturi „reikiamų technologinių žinių“, todėl tai gali suformuoti šių žmonių „tam tikrą priklausomybę“ nuo tai išmanančių asmenų.

Iki šiol ES nuolatinio gyventojo statuso programa sulaukė apie 4,2 mln. prašymų, iš kurių 55 proc. gavo nuolatinio gyventojo statusą, o 42 proc. – nenuolatinio. Dar 22 400 prašymų, arba 0,6 proc., buvo atmesti.

Ši programa leidžia ES piliečiams ir JK gyvenantiems jų šeimos nariams gauti arba nuolatinio, arba nenuolatinio gyventojo statusą, kuris leidžia toliau gyventi šalyje ir po 2021 m. birželio 30 d. išlaikyti iki tol turėtas teises.

Tačiau iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek ES piliečių visgi gyvena JK – prašymų gauti gyventojų statusą kiekis jau viršijo Vidaus reikalų tarnybos preliminarius skaičiavimus, spėjusius, kad šalyje gyvena nuo 3,5 mln. iki 4,1 mln. ES šalių piliečių.  

2020 12 02 17:47
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt