šeštadienis, spalio 24 d.
Britai skelbia didžiulę pažangą COVID-19 gydyme: atrado pigų ir prieinamą vaistą
Delfi.lt

Jungtinės Karalystės mokslininkai atrado pigų ir prieinamą gydymą COVID-19 pacientams. Mokslininkai teigia, kad šis gydymas gerokai sumažina mirtingumą nuo COVID-19.

Jungtinės Karalystės mokslininkai rado nebrangų ir lengvai prieinamą būdą COVID-19 pacientams gydyti. Plačiai paplitusio steroidinio vaisto naudojimą jie pavadino „didžiule pažanga“ kovojant su liga. Preparatas deksametazonas prie plaučių ventiliavimo aparatų prijungtų pacientų mirtingumą sumažino trečdaliu, o pacientų, kuriems reikalingas papildomas deguonis, – penktadaliu, informuoja news.sky.com. Duomenys apie steroidinio vaisto veiksmingumą buvo paimti iš klinikinio tyrimo „Recovery“, kurio metu vertinami įvairūs galimi COVID-19 gydymo būdai. Manoma, kad šis vaistas būtų išgelbėjęs 4–5 tūkst. gyvybių, jeigu pacientai jo būtų gavę anksčiau. 

Vaistas naudojamas slopinti uždegiminius procesus ir sergant kitomis ligomis, panašu, kad jis veiksmingai užkerta kelią žalai, kurią organizmui gali padaryti kovoje su koronavirusu persidirbusi imuninė sistema, rašoma BBC.com. Tokia intensyvi organizmo reakcija į virusą geriau žinoma kaip citokinų audra, ji gali būti mirtina. Atliekant bandymus, kuriems vadovavo mokslininkų komanda iš Oksfordo universiteto, dalyvavo maždaug 2 tūkst. pacientų. 

Jiems buvo duodamas deksametazonas. Dar beveik 4 tūkst. tyrime dalyvavusių pacientų jis skirtas nebuvo. Pacientams, kuriems buvo reikalingas plaučių ventiliavimas, vaistas mirties riziką sumažino nuo 40 iki 28 proc. Ligoniams, kuriems buvo būtinas papildomas deguonis, mirties rizika, vartojant medikamentą, sumažėjo nuo 25 iki 20 proc. Vyriausias tyrėjas profesorius Peteris Horby teigia: „Tai kol kas vienintelis vaistas, kuris sumažino mirtingumą, ir sumažino pastebimai. 

Tai labai svarbus lūžis“. Kitas tyrimo vadovas profesorius Martinas Landray sako, kad gauti rezultatai leidžia daryti išvadą, kad kas aštuntam pacientui, kuriam jau būtinas plaučių ventiliavimas, šis medikamentas išgelbsti gyvybę. Kalbant apie pacientus, kuriems taikomas gydymas deguonimi, šis vaistas išgelbsti po vieną gyvybę iš 20-25 sergančiųjų. 

„Tai labai akivaizdi nauda, akivaizdi. Gydymas deksametazonu gali trukti iki dešimties dienų ir kainuoja vos apie 5 svarus pacientui. Taigi, 35 svarai gali išgelbėti gyvybę. Šis vaistas prieinamas visame pasaulyje“, – sako M. Landray. Pirmasis vaistas, kuris, kaip įrodyta, padeda išgelbėti COVID-19 pacientų gyvybes, nėra naujas ar brangus. Tai itin džiuginantis faktas, nes tai reiškia, juo galima iš karto pradėti gydyti žmones visame pasaulyje. 

Deksametazonas naudojamas nuo XX amžiaus 7-ojo dešimtmečio, jis skiriamas gydyti įvairius negalavimus, pavyzdžiui, reumatoidinį artritą ar astmą. Net pusė COVID-19 pacientų, kuriems būtinas plaučių ventiliavimas, neišgyvena, taigi net trečdaliu sumažinti šią riziką – itin didelis laimėjimas. 

Taikant intensyviąją terapiją, šis vaistas leidžiamas, tabletės skiriamos ne taip sunkiai sergantiems pacientams. Kitas vaistas, tinkantis COVID-19 pacientams, yra remdesiviras – antivirusinis vaistas, naudotas gydant ebolą. Jis koronaviruso simptomus nuo 15 dienų sutrumpina iki 11, tačiau nepakanka įrodymų, jog jis mažina ir mirtingumą. Remdesiviras – sąlyginai naujas vaistas, jo kiekis ribotas, o kaina neskelbiama.

2020 06 16 16:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt