penktadienis, liepos 3 d.
Britanija po „Brexit“ galimai neteks vienos svarbios savo dalies
tiesa.com

2014 metais Škotijoje vyko referendumas dėl nepriklausomybės. Tuomet dauguma (55 proc.) škotų išsakė norą likti Didžiosios Britanijos sudėtyje. Šiandien fiksuojamos pakitusi regiono gyventojų nuomonė. „Šviežiausios“ Jungtinėje Karalystėje atliktos apklausos duomenys rodo, kad Škotijos nepriklausomybės likimas paaiškės 2019 metų kovo 29-ąją – galutinę Londono ir Briuselio skyrybų dieną.

2016 metais vykusio „Brexit“ referendumo rezultatai parodė, kad škotai nepageidauja atsiskirti nuo ES, o iki šiol aiškiai neapibrėžtos skyrybų sąlygos inspiruoja vis garsesnes diskusijas dėl Škotijos ateities Jungtinės karalystės sudėtyje.

Bemaž pusę škotų balsuotų už nepriklausomybę ir pasilikimą bendrijoje, jei Britanija paliks ES, rodo apklausos duomenys. Tiesa, 43 proc. škotų pasisako už likimą Britanijos sudėtyje bet kokiu atveju.

Regiono gyventojų nuomonę dėl nepriklausomybės gan stipriai pakeistų neįgyvendintos skyrybos. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, už nepriklausomybę balsuotų 43 proc. gyventojų, o likę 47 proc. sutiktų nekeisti esamos padėties.

Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon, savo ruožtu, perspėja Londoną, kad jei išstojus iš ES regiono autonomija bus apribota, o ekonomika susitrauks, bus rengiamas dar vienas referendumas.

„Nėra tokio varianto, kuris prilygtų narystei ES ir būtų toks pats geras, kaip būti ES, – žurnalistams Edinburge sakė N. Sturgeon. – Šiuo atveju kalbame apie tai, kas mažiausiai kenkia mūsų ekonomikai.“

Nacionalistės ministrės perspėjimai Londonui skamba vis grėsmingiau. Prieš faktą, kad kasmetinėse eitynėse už nepriklausomybę šiemet žygiavo apie 35 tūkst. žmonių, kai ankstesniais metais protestuodavo vos keli tūkstančiai, užsimerkti būtų kvaila.

Sumaištis ir nutylėjimas

Nors iki galutinės atsiskyrimo datos liko mažiau nei metai, Londonas ir Briuselis vis dar nesutarė dėl konkrečių „Brexit“ sąlygų. Nežinia neramina visuomenę ir kelia aistras valdžioje. Nesutarimų esama ir valdančiųjų konservatorių gretose. Nepaisant sumaišties, šalies premjerė demonstruoja ramią ir užtikrintą laikyseną.

Vis garsiau Škotijoje skanduojami šūkiai už nepriklausomybę, neabejotinai, girdimi ir Dauningo gatvėje, tačiau situacija nėra eskaluojama. Londonas tvirtina, kad Škotijos nepriklausomybės klausimas buvo išspręstas dar 2014 metais, kai regiono gyventojai referendume atmetė atsiskyrimo nuo Britanijos galimybę.

Persigalvojo ir patys britai

Apklausos duomenys parodė, kad patys britai nėra patenkinti susidariusia padėtimi, o skyrybų idėja jiems jau neatrodo tolia patraukli.

Daugiau kaip pusės gyventojų (52 proc.) netenkina dar liepą pasirašytas Čekerso skyrybų planas (vyriausybė susitarė Čekerso ministrės pirmininkės užmiesčio rezidencijoje). Tik 18 proc. apklaustųjų sakė palaikantys šį planą. Dar beveik trečdalis apklaustųjų neišsakė savo nuomonės šiuo klausimu.

Be to, 46 proc. apklaustųjų sakė, kad po išstojimo iš ES norėtų glaudžių santykių su Briuseliu, o 33 proc. pareiškė norintys laisvesnių ryšių su Bendrija.

Liepą premjerei priėmus vadinamąjį Čekerso planą, numatantį, kad Britanija pasitrauks iš ES bendrosios rinkos, bet išsaugos laisvąją prekybą žemės ūkio produktais ir kitomis prekėmis, sudariusi susitarimą dėl muitų ir ES taisyklių laikymosi, iš vyriausybės pasitraukė tuometiniai užsienio reikalų sekretorius B. Johnsonas ir „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas.

ŠALTINIS:alfa.lt

2018 09 09 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt