ketvirtadienis, sausio 21 d.
Britanija raginama atversti „Brexito“ kortas
Alfa.lt

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis trečiadienį paragino Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Borisą Johnsoną patikslinti Londono poziciją aklavietėje atsidūrusiuose derybose dėl prekybos santykių po „Brexito“.

„Ką tik pasikalbėjau su Borisu Johnsonu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ch. Michelis po pokalbio telefonu, kuris, anot šaltinių ES institucijose, buvo surengtas B. Johnsono iniciatyva.

„ES teikia pirmenybę sandoriui, tačiau ne bet kokia kaina. JK atėjo laikas atversti savo kortas“, – pridūrė EVT vadovas.

B. Johnsonas pareiškė duodantis ES ir JK derybininkams laiko iki spalio 15 dienos, kurią Ch. Michelis pirmininkaus bloko viršūnių sutikimui, kad pademonstruotų pažangą prekybos derybose. Priešingu atveju britų premjeras pagrasino pasitraukti iš dialogo.

Tačiau Briuselis atsisako laikytis šio galutinio termino, o ES pareigūnai teigia, kad pasiekti susitarimą nebus įmanoma, nebent B. Johnsonas sutiktų leistis į kompromisus dėl svarbiausių derybų klausimų – žvejybos kvotų, valstybės subsidijų ir sąžiningos konkurencijos tarp įmonių abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse.

Diplomatai sako, kad B. Johnsonui reikėtų atlikti aktyvesnį vaidmenį derybų procese, tačiau vienas ES šaltinis pavadino jo pasitarimą su Ch. Micheliu paprastu „pokalbiu apie dabartinę padėtį“.

„Teberaginame pasiekti susitarimą, kuris būtų naudingas abiem šalims, ir raginame JK imtis veiksmų“, – pažymėjo šaltinis.

Reaguodamas į minėtą Ch. Michelio tviterio žinutę, Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement'as Beaune'as perspėjo, jog Bendrijos valstybės narės verčiau sutiktų, kad Britanija šių metų pabaigoje pasitrauktų iš bendrosios rinkos be prekybos sutarties, negu eitų į kompromisus dėl savo prioritetų.

„Mūsų pozicija aiški: nepritarsime prastam susitarimui“, – prancūzų kalba „Twitter“ parašė C. Beaune'as ir angliškai pakartojo šūkį, vartotą britų per ilgas derybas dėl „Brexito“: „Geriau jokio susitarimo negu blogas susitarimas.“

„Mūsų prioritetai yra tvirti ir aiškūs: žuvininkystė, sąžininga konkurencija ir aiškios taisyklės, kurios užtikrintų, kad susitarimo būtų laikomasi“, – pabrėžė ministras.

Po pokalbio su Ch. Micheliu B. Johnsono biuras savo ruožtu paskelbė pranešimą, kuriame sakoma, kad Britanija pasiruošusi scenarijui, kad prekybos sutartis nebus sudaryta.

Dauningo gatvė nurodė, jog B. Johnsonas pasakė Ch. Micheliui esąs „aiškiai įsipareigojęs“ užtikrinti susitarimą, kuris būtų „geresnis abiem pusėms“.

Tačiau jis taip pat pareiškė, kad „JK pasiruošusi užbaigti pereinamąjį laikotarpį sąlygomis, panašiomis į [taikomas] Australijai, jeigu susitarimas nebūtų rastas“.

2020 10 08 07:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt