antradienis, lapkričio 24 d.
Britanija šokiruota: herojumi tapusio policininko žudikams apginti valstybė sumokėjo beveik 0,5 mln. svarų
Alfa.lt

Kokia yra neteisybės kaina? Toks klausimas dabar kamuoja britus, sužinojusius, kad iš jų sumokamų mokesčių nemažą dalį susižeria teisininkai, talkinantys pavojingiems nusikaltėliams. Emocijų audrą sukėlė britų žiniasklaidoje paviešintas faktas, kad trys policijos pareigūną nužudę jaunuoliai, kuriems prognozuotas kalėjimas iki gyvos galvos, sulaukė gerokai švelnesnių bausmių, o jiems padėję teisininkai iš valstybės gaus 465 tūkst. svarų už atliktą darbą.

Po mirties tapo herojumi

2019 m. rugpjūčio 15 d. Andrew Harperis buvo 28 metų sulaukęs Berkšyro grafystės policijos konsteblis, mažiau nei prieš mėnesį susituokęs su savo gyvenimo drauge. Jaunavedžiai ketino už kelių dienų keliauti švęsti savo medaus mėnesio, tačiau taip ir neiškeliavo – tą dieną policijos pareigūnas buvo nužudytas itin brutaliu būdu.

Buvo likusi mažiau nei valanda iki vidurnakčio, kai A. Harperis su kolega sulaukė pranešimo apie bandomą pavogti keturratį. Bevažiuojant į įvykio vietą pareigūnams nusišypsojo sėkmė – kelyje jų laukė „Seat Toledo“, betraukiantis virve prikabintą pavogtą keturratį. Vagys negalėjo važiuoti greitai, todėl keleivio vietoje sėdėjęs A. Harperis išlipo iš automobilio, norėdamas sutrukdyti vagystei, tačiau tuomet įvyko nelaimė – policijos konsteblis greičiausiai buvo kliudytas bėgančių vagių ir pateko po automobiliu, pavogtas keturratis atsikabino, o A. Harperis įsipainiojo į tempimo lyną.

Grobio netekę vagys spustelėjo greičio pedalą ir nuvažiavo tolyn, paskui save tempdamiesi nelaimingąjį policijos konsteblį. Vėliau paaiškėjo, kad per pusantros minutės prie automobilio prieš savo valią pririštas vyras buvo nutemptas apie 1,6 kilometro, kol galiausiai jo kūnas be gyvybės ženklų liko gulėti kelio viduryje. Vėliau nustatyta, kad A. Harperis patyrė daugybę įvairiausių sužalojimų, taip pat ir itin sunkią galvos traumą.

Vagys, tapę žudikais, savo „Seat Toledo“ galiausiai metė ir spruko, tačiau per kelias valandas buvo sulaikyti keli įtariamieji, pastarųjų skaičius vėliau išaugo iki dešimties. Nepraėjus nė mėnesiui, 2019 m. rugsėjo 18-ąją, trys jauni vaikinai – aštuoniolikmetis Henry Longas, septyniolikmetis Albertas Bowersas ir devyniolikmetis Jessie Cole’as – sulaukė kaltinimų dėl A. Harperio nužudymo.

Tragiška jauno policijos pareigūno, vos prieš keturias savaites susituokusio su savo gyvenimo drauge, mirtis gaudant nusikaltėlius bematant prikaustė britų dėmesį. Jungtinės Karalystės pirmininkas Borisas Johnsonas, vidaus reikalų sekretorė Priti Patel, kiti aukšti politikai ir partijų lyderiai suskubo pareikšti užuojautą darbo metu žuvusiam pareigūnui.

Neatsiliko ir visuomenė. Ėmus rinkti paramą našle likusiai A. Harperio žmonai ir tėvams, aukojamos lėšos greitai ėmė siekti šimtatūkstantines sumas. Pats A. Harperis virto šalies herojumi – 2019 m. spalį, praėjus dviem mėnesiams nuo tragiškos žūties, policijos konsteblis buvo iškilmingai palaidotas. Laidotuvės pritraukė mažiausiai 800 gedinčiųjų ir stebėtojų, tarp kurių būta ir įtakingų britų politikų.

Po kelių savaičių, spalio pabaigoje, maždaug 5 tūkst. motociklininkų išvažiavo į žygį, skirtą pagerbti velionį A. Harperį.

Teisingumas, kuris taip ir neatėjo

Nors tragiškai žuvęs A. Harperis po mirties tapo britų herojumi, jo žudikai buvo sugauti ir buvo galima tikėtis, kad jie sulauks pelnyto atlygio, prasidėjus teismo procesui ėmė aiškėti, kad laimingos ir teisingos pabaigos konsteblio artimieji gali ir nesulaukti.

Iš pradžių atrodė, kad nusikaltėliai lengvai neišsisuks vien dėl savo asmenybių – kaip paaiškėjo, visi trys jaunuoliai (ir mažiausiai vienas jų bendras, nesulaukęs baudžiamosios atsakomybės) buvo ne šiaip papramogauti sumanę jauni chuliganai, bet organizuoti vagys, gerai apgalvoję būsimą nusikaltimą ir specialiai tam tikslui įsigiję vagystės metu naudotą „Seat Toledo“, su kuriuo tikėjosi palenktyniauti su policija, jei to prireiktų, o blogiausiu atveju tiesiog palikti automobilį.

Sučiupti jaunuoliai nerodė jokio gailesčio dėl tragiškai nužudyto pareigūno, o gaujos lyderiu įvardintas H. Longas, anot britų žiniasklaidos, pateikus kaltinimus dėl nužudymo pareiškė, kad jam „ant viso šito nusispjaut“.

Kaltintojai, teismui pasiekus bylą, teigė, kad visi trys jaunuoliai turėjo puikiai suprasti ir akivaizdžiai suprato, kad paskui save tempia į tempimo lyną įsipainiojusį pareigūną, tačiau nestojo ir nuvažiavo daugiau nei vieną mylią, taip šaltakraujiškai ir pilnai suvokdami savo veiksmus nužudė policijos pareigūną.

Teismo procesas tapo dar skandalingesnis, kai paaiškėjo, kad žudikų draugai ir artimieji galėjo bandyti perkalbėti prisiekusiuosius ar grasinti jiems. Dėl tokios ir panašių priežasčių ne kartą teko keisti prisiekusiųjų tarybos sudėtį.

Tačiau solidžios teisininkų ir baristerių (anglosaksiškojoje teisinėje sistemoje – advokatas, turintis teisę savo klientą ginti teisme) pastangos davė rezultatų – visi trys žudikai pripažino pavogę keturratį, tačiau po teisinių konsultacijų ėmė tikinti nesupratę, kad po susidūrimo su pareigūnais paskui automobilį velka tragiškai žuvusį policijos konsteblį ir to esą nepastebėję, nors kūną vilko daugiau nei 1,6 kilometro. Po teisininkų konsultacijų nusikaltėlių pateikta įvykių versija lėmė tai, kad šių metų liepos 31 d. visi trys vaikinai buvo nuteisti ne dėl sąmoningos policijos pareigūno žmogžudystės, už kurią grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos, bet dėl nužudymo, atlikto dėl neatsargumo.

Gaujos lyderiu įvardintas H. Longas buvo nuteistas kalėti 16 metų, du jo bendrai sulaukė 13 metų laisvės atėmimo bausmių.

Supykdė bausmė, įsiutino skaičiai

Kadangi A. Harperis buvo spėjęs tapti daugiau ar mažiau herojumi, o atgailos ir kaltės nerodžiusiems žudikams prognozuotos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, toks nuosprendis suerzino tiek britus, tiek ir britų žiniasklaidą, nekalbant apie kaltintojus, politikus ir, galiausiai, paties A. Harperio artimuosius.

Kaltinimą palaikiusi prokurorė apskundė tokį nuosprendį apeliaciniam teismui, teigdama, kad jis buvo „nepagrįstai švelnus“, vietos politikai ėmė krautis politinį kapitalą pareiškimais, kad teisingumas nebuvo įvykdytas.

Tuo tarpu žuvusio konsteblio sutuoktinė Lissie Harper pradėjo nacionalinę parašų rinkimo kampaniją, kuria siekiama pakeisti įstatymus taip, kad policijos pareigūną, ugniagesį, mediką, paramediką ar kitą medicinos darbuotoją nužudęs asmuo gautų išimtinai tik laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę. Peticiją dėl naujojo įstatymo, praminto „Harperio įstatymu“, jau pasirašė bent pusė milijono britų.

Tačiau dar labiau visus šokiravo ir papiktino kaina, kurią valstybė sumokėjo teisiniams patarėjams ir advokatams, padėjusiems jauniesiems nusikaltėliams ikiteisminio tyrimo ir bylos metu. Vienas didžiausių Jungtinės Karalystės portalų „Daily Mail Online“ praėjusią savaitę paskelbė, kad bendra sąskaita visų trijų nuteistųjų teisininkams siekia 465 tūkst. svarų ir bus padengta ne iš ko kito, o iš mokesčių mokėtojų suneštų pinigų.

„Mes ne tik nesulaukėme teisingumo, dabar mes žinome, kiek kainuoja neteisybė“, – žiniasklaidai teigė L. Harper, anot kurios, mokesčių mokėtojų pinigai švaistomi „ginant tuos, kurių neįmanoma apginti“.

„Daily Mail Online“ teigimu, H. Longo teisinių patarėjų, neturėjusių teisės jam atstovauti teisme, komandai buvo sumokėti 119 405 svarai, tuo tarpu teisme jį gynęs advokatas gavo 48 662 eurų išmoką. Ne ką mažesni buvo ir kitų dviejų nuteistųjų teisininkų atlyginimai, iš kurių daugiausiai gavo J. Cole’ą teisme atstovavęs advokatas – pastarajam sumokėti 85 132 svarai.

„Esu tikra, kad visuomenė bus tokia pat pasibaisėjusi, kokia buvau aš, kai sužinojau, kiek pinigų valstybė skiria šios trijulės teisinėms išlaidoms“, – žiniasklaidai sakė žuvusio konsteblio žmona.

Dar labiau britus erzina aplinkybė, kad ir taip „švelnių“ bausmių sulaukę ir kalėjimo iki gyvos galvos išvengę J. Cole’as ir A. Bowersas taip pat apskundė jiems paskelbtą nuosprendį. Kadangi skundų nagrinėjimo metu jauniesiems nusikaltėliams vėl reikės teisinės pagalbos, teisininkams vėl šypsosi didelės išmokos iš koronaviruso nualinto valstybės biudžeto.

Kokia situacija Lietuvoje?

Lietuvoje advokatai apie tokius atlygius iš valstybės biudžeto tegali pasvajoti – valdžia griežtai kontroliuoja, kiek gali uždirbti valstybės teisinės pagalbos teikėjai, teismuose padedantys tiems, kurie patys negali pasisamdyti advokatų.

Praėjusių metų gruodį Vyriausybė patvirtino nutarimą, kuriuo nuo šių metų valandinis atlygis advokatui ar mediatoriui už teikiamą antrinę teisinę pagalbą siekia 16 eurų. Prieš tai už valandą teisininkai gaudavo 13 eurų.

Šiuo metu valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiančių advokatų padėtis gerėja – ne tik kyla bazinis užmokestis, bet ir panaikinti laiko limitai procesiniams veiksmams atlikti. Anksčiau, išnaudojęs nustatytus laiko limitus, advokatas turėjo arba tęsti darbą nemokamai, arba spjauti į savo klientą.

Padidinus valandinį atlygį, valstybės apmokami advokatai gali tikėtis uždirbti 2–3 tūkst. eurų per mėnesį. Uždarbis – nemažas, tačiau iki šimtatūkstantinių sumų, kurias savo teisininkams sumoka Jungtinė Karalystė, lietuviams toli.

2020 09 01 09:14
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt