antradienis, birželio 2 d.
Dėl „Brexit“ britai rečiau rinksis gydymą Lietuvoje?
tiesa.com
pixabay.com

Kol Didžioji Britanija buvo ES, tarp lietuvių, dažnai besirenkančių šią šalį savo antraisiais namais, ir britų buvo užmegztas glaudus ryšys sveikatos apsaugos srityje. Gydymas abiejose šalyse galėjo būti nemokamas. Po „Brexit“ šio lankstumo nebeliks, ir tai paveiks tiek Angliją, tiek Lietuvą

Nedaug kas susidūrė, bet kai kuriems teko girdėti apie vadinamąją S2 programą – pagal ją britai ir lietuviai važiuodavo atlikti operacijų ar gydytis į vieni kitų šalis, jeigu namuose eilės tekdavo laukti per ilgai. Britams visas išlaidas kompensuodavo jų Nacionalinė sveikatos sistema (National Health System, NHS), lietuviams – Valstybinės ligonių kasos (VLK).

Tiesa, po „Brexit“ tokios galimybės nebeliko, ir ryšiai kol kas neaiškiam laikui nutrūko. Britų naujienų portalas Dailymail.com rašė, kad iš viso per praėjusius metus NHS už britų gydymą kitose ES valstybėse sumokėjo daugiau nei 11,8 mln. eurų.

„Pirmiausia reikėtų paaiškinti, kad pagal socialinės apsaugos sistemas koordinuojančių reglamentų nuostatas vienoje ES valstybėje dirbantys ir socialinio draudimo (privalomas sveikatos draudimas yra viena iš socialinio draudimo rūšių) įmokas mokantys asmenys turi teisę į būtinąją pagalbą kitoje ES šalyje“, – pradėjo pasakojimą VLK Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė. Tam, kad minėtą pagalbą jie galėtų gauti, gydymo įstaigai buvo būtina pateikti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK).

Su šia kortele paslaugos teikiamos nemokamai, t. y. išlaidas gydymo įstaigai apmoka paslaugas teikiančios valstybės ligonių kasa. Valstybė, kurioje asmuo yra apdraustas, vėliau šias išlaidas kompensuoja. „Kai vienos ES šalies apdraustieji persikelia gyventi į kitą valstybę, tačiau ten nedirba, jie toliau naudojasi draudimo valstybės garantijomis dėl sveikatos priežiūros apmokėjimo“, – tęsė pašnekovė. 2019 m. VLK Jungtinei Karalystei iš viso pateikė daugiau kaip 1500 sąskaitų dėl Jungtinės Karalystės apdraustiesiems Lietuvos gydymo įstaigose suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų kompensavimo. Bendra jų suma yra 386,869 tūkst. eurų. Lietuviams gydymas Anglijoje pernai kainavo kiek daugiau – VLK turėjo apmokėti tik 478 sąskaitas, tačiau bendra jų suma – 866,831 tūkst. eurų.

„Tikėtina, kad Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ir dirbantys lietuviai ir toliau grįžę paviešėti į Lietuvą kreipsis dėl sveikatos priežiūros paslaugų į įvairias įstaigas ir dažnu atveju apmokės išlaidas privačiomis lėšomis (jei tai ne būtinoji pagalba, kurią jie galės gauti nemokamai su ESDK) arba apmokės jų privatus draudimas“, – komentavo L. Noreikienė.

Pašnekovė priminė, kad iki „Brexit“ britai turėjo teisę kreiptis į Jungtinės Karalystės nacionalinę sveikatos tarnybą dėl tokių išlaidų kompensacijos. Kaip viskas klostysis toliau, nuspėti kol kas sudėtinga. VLK atstovė teigė neturinti jokių duomenų, kiek ir už kokią sumą Jungtinės Karalystės apdraustieji gavo paslaugų privačiose arba valstybinėse gydymo įstaigose, kai už paslaugas mokėjo savo asmeninėmis lėšomis.

2020 03 05 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt