šeštadienis, spalio 24 d.
Dešimtys tūkstančių britų mirė nuo koronaviruso. Tačiau B. Johnsonas kursto „kultūrinį karą“
Alfa.lt

Jungtinė Karalystė šiuo metu yra pačiame koronaviruso nelaimės įkarštyje. Šalyje šiuo metu yra vienas didžiausių mirtingumų pasaulyje, bent 52 tūkst. britų mirus nuo klastingos ligos. Būtent apie tai kasdien praneša dešinioji žiniasklaida, kuri įprastai yra JK vyriausybės palaikytoja.

Tačiau CNN duomenimis, kritikai teigia, kad vietoje tvarkymosi su krize tiesiogiai, galbūt pertvarkant ministrų kabinetą ar drastiškai pakeičiant vykdomą politiką, premjeras Borisas Johnsonas užsiima trumpiško stiliaus taktikomis. Jis pradėjo kultūrinį karą.

Viena iš pagrindinių praėjusios savaitės žiniasklaidos giganto „Sunday Times“ antraščių buvo apie nutekintą planą blokuoti priemones, leidusias translyčiams asmenims savo gimimo liudijimuose pasikeisti lytį.

Vos visoje šalyje praūžus „Black Lives Matter“ judėjimui, ministras pirmininkas pasmerkė savavališką vergvaldžio skulptūros nuvertimą ir rodėsi šokiruotas dėl ant Winstono Churchillio atsiradusių grafičių.

Ir būtent tada kai jo vyriausybė kovoja su COVID-19 plitimu, B. Johnsonas paskelbė apjungiantis du didelius valstybės departamentus – užsienio ir Sandraugos tarnybą, kuri prižiūri JK užsienio politiką ir tarptautinio vystymosi departamentą, tvarkantį paramos teikimą. Koks to tikslas? Išpildyti konservatyviųjų veikėjų politinį norą susieti pagalbą užsieniui ir JK nacionalinius interesus.

B. Johnsono partija turi 80 vietų daugumą parlamente. Jie iš esmės gali daryti ką nori. Tačiau ekspertai tvirtina, kad ministras pirmininkas, panašu, stengiasi būti perrinktas likus 4 metams iki rinkimų. Tačiau kodėl?

„Jo įprotis yra rašyti komentarus laikraščiuose apie statulas, sėti sensacijas apie translyčių asmenų klausimus, nes tai yra būdas mobilizuoti savo rinkėjų bazę ir mesti visą širšių lizdą į oponentų pusę“, - teigė Karalienės Marijos universiteto Londone britų politinės istorijos ekspertas Robertas Saundersas.

Ir ta rinkėjų bazė yra gerokai didesnė nei buvo anksčiau. Į ją pateko daugelis rinkėjų iš buvusių leiboristų partijos tvirtovių, nes juos patraukė B. Johnsono tiesmukas rinkiminis pažadas „įgyvendinti Brexitą“.

Tas pažadas buvo išpildytas kai JK pagaliau paliko ES kovo pabaigoje ir tada pagrindiniai debatai pasisuko nuo ideologinės „palikti ar ne ES“ kovos prie praktiškesnių klausimų kaip prekyba ir žvejybos teisės. Pasak Karalienės Marijos universiteto politologijos profesoriaus Timo Bale‘o, su „Brexitu“ iš esmės susitvarkius, konservatoriai gali pradėti ieškoti naujų kelių „sustiprinti požiūrį, kad leiboristai atstovauja tik liberalius, išsilavinusius jaunus žmones ir neturi nė žalio supratimo kas vyksta Anglijos širdyje“.

Plečiant esančią prarają nuo „Brexit“, pasak profesoriaus, premjero komanda „tikisi išlaikyti poliarizacijos liepsną gyvą, sukuriant kitų problemų, kuriuos tikėtina iššauks tokius pačius priešiškus jausmus. 

Skatinti daugumos baimes

Per 4 pastaruosius metus galima pastebėti, kad šioje šalyje mažumos nuolatos patiria populistų puolimo. Oficiali JK vidaus reikalų tarnybos statistika rodo, kad neapykantos nusikaltimų skaičius išaugo per ir iškart po referendumo dėl narystės ES.

Dar 2019 m. „Times“ žurnalistė Rachel Sylvester rašė, kad „premjeras kaupia „kultūrinio karo“ klausimus kaip translyčių teisės, kad jas galiausiai panaudoti kaip ginklą prieš leiboristus šiaurinėse darbininkų apygardose“.

Būtent vienas iš ginklų kuo puikiausiai pasireiškė kai J.K. Rowling paviešino gan ilgą pranešimą, kuris susiejo translyčių moterų galimybes naudotis moterims skirtomis erdvėmis su smurtu artimoje aplinkoje. Galiausiai „Sunday Times“ paviešintas nutekintas planas atskleidė, kad vyriausybė ketina įvesti taisykles, draudžiančias naudotis moterims skirtomis erdvėmis kaip tualetai turintiems „vyrišką anatomiją“.

„Johnsonas yra nupiginta Trumpo versija – kiek labiau priimtinas ir mažiau populiarus, – teigė translyčių teisių aktyvistė Christine Burns. – Lygiai kaip ir „Brexit“ padrąsino žmones būti rasistais, bandymai varžyti translyčių teises tokiu sudėtingu metu, ne tik skatina žmones būti transfobiškais savo žodžiais, bet ir drąsina naudoti fizinę jėgą“. 

2020 06 22 16:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt