penktadienis, spalio 7 d.
Didžioji Britanija: koks likimas laukia pašto ženklų, monetų, banknotų ir pasų, kuriuose pavaizduota karalienė
Vakarų ekspresas
timesnewscity.com
Jungtinės Karalystės monetos ir banknotai

70 metų soste sėdinti karalienė Elžbieta II nuolat dalyvauja kasdieniame britų gyvenime. Jos portretą, profilį ir herbą galima pamatyti ant pašto ženklų, banknotų ir net grūdų dėžučių Jungtinėje Karalystėje (JK) . Kas pasikeis, kai šalis turės kitą monarchą?

Nė cento klausimas

Ant visų 29 milijardų monetų, esančių JK apyvartoje, yra karalienės Elžbietos II atvaizdas. Naujausias dizainas sukurtas 2015 m., kai jai buvo 88 metai.

Tai buvo penktasis portretas monetoms, sukurtoms jos valdymo laikotarpiu.

Karališkoji monetų kalykla nepranešė, kaip ir kada pradės leisti monetas su karaliaus Karolio III profiliu, tačiau tikėtina, kad karalienės monetos apyvartoje išliks dar daug metų, o jų keitimo procesas vyks palaipsniui.

Pirmasis banknotas su karalienės portretu buvo 1960 m. išleistas 1 svaro sterlingų banknotas.

Iki 1971 m. valiutos reformos, kai visos monetos buvo pakeistos į dešimtainę sistemą, Didžiojoje Britanijoje neretai apyvartoje buvo galima rasti kelių monarchų portretų.

Nors dar neaišku, kaip atrodys karaliaus Karolio III „piniginis“ profilis, tam tikrą idėją galima susidaryti iš Karališkosios monetų kalyklos 2018 m. išleistos monetos jo 70-ojo gimtadienio proga.

Aišku tik viena: jo veidas žvelgs ne ta pačia kryptimi kaip Elžbietos II (karalienė žiūri į dešinę, o tai reiškia, kad Karolio III žvilgsnis bus nukreiptas į kairę).

Tradicija reikalauja, kad monarcho žvilgsnio kryptis ant monetos būtų keičiama kiekvieno naujo sosto vadovo atveju.

Nuo 1960 m. karalienė vaizduojama ant visų Anglijos banko banknotų (Škotijos ir Šiaurės Airijos bankų išleistuose banknotuose monarchė nerodoma).

Šiuo metu apyvartoje yra apie 4,5 mlrd. pavienių Anglijos banko banknotų, kurių vertė siekia apie 80 mlrd. svarų sterlingų – kaip ir monetos, jie bus palaipsniui išimti iš apyvartos.

Tačiau visi banknotai ir monetos išliks teisėta mokėjimo priemone. Jei įvyktų kokių nors pokyčių, Anglijos bankas labai iš anksto įspės.

Pašto ženklai ir pašto dėžutės

Nuo 1967 m. visuose Karališkojo pašto išleistuose pašto ženkluose yra įspaustas karalienės Elžbietos II profilio siluetas.

Karališkasis paštas nustos leisti pašto ženklus su karalienės atvaizdu, nors juos vis dar galima naudoti laiškams ir siuntoms, ir pradės kurti naujus.

Princas Čarlzas ir jo žmona Kamila ant Didžiosios Britanijos pašto ženklo

Naujasis karalius jau pasirodė ant pašto ženklų, tačiau Karališkasis paštas dar tiksliai nepasakė, kaip atrodys naujasis dizainas su jo portretu.

Be monarcho atvaizdo ant pašto ženklų, Karališkasis paštas ant savo pašto dėžučių klijuoja karališkuosius inicialus.

Daugiau nei 60 proc. iš 115 000 Jungtinės Karalystės pašto dėžučių yra karalienės Elžbietos II raidės „E II R“ („E“ reiškia „Elizabeth“, o „R“ – „Regina“, lotynų kalba reiškianti „karalienė“).

Škotijoje langeliuose pavaizduota Škotijos karūna.

Už Škotijos ribų ant visų naujų pašto dėžučių dabar bus naujojo karaliaus ženklas.

Tačiau naujų pašto dėžučių paklausa yra gana maža, todėl gali praeiti nemažai laiko, kol britai ir šalies svečiai galės jas pastebėti.

Karališkasis patvirtinimo antspaudas

Tikėtina, kad daugelis britų yra matę karališkąjį herbą ant įvairių produktų su užrašu „Jos Didenybės karalienės paskyrimu“ – nuo pomidorų kečupo iki dribsnių pakelių, kvepalų ir kitų produktų.

Tai gaminiai, kuriems išduotas karališkasis orderis, o tai reiškia, kad juos gaminanti įmonė reguliariai tiekia juos karališkajam dvarui.

Per pastarąjį šimtmetį monarchas, karaliaus sutuoktiniai ir įpėdiniai išdavė savo karališkąjį orderį (t. y. tapo jo davėjais), ir dabar apie 800 bendrovių turi 900 karališkųjų orderių.

Kai teisių suteikėjas miršta, visi išduoti karališkieji orderiai tampa negaliojantys, o įmonės per dvejus metus turi nustoti naudoti karališkąjį ženklą.

(Karalienės motinos išduoti orderiai galiojo penkerius metus po jos mirties, tačiau tai buvo daroma išimties tvarka).

Čarlzo, kaip Velso princo, išduoti orderiai galios ir dabar, kai jis tapo karaliumi, nes jie susiję su jo šeimos ūkiu, o ne titulu.

Tikimasi, kad naujasis karalius leis savo sūnui ir įpėdiniui princui Williamui išduoti savo orderius.

Pasai tebegalioja

Tačiau atnaujinti reikia ne tik pinigus, antspaudus ir orderius.

Visi Didžiosios Britanijos pasai išduodami „Jos Didenybės“ vardu – jie vis dar galioja kelionėms.

Tačiau naujuose pasuose ant priekinio viršelio vidinės pusės užrašas bus pakeistas į „Jo Didenybė“.

Anglijos ir Velso policijos pareigūnai turės pakeisti šalmo centre esančią karališkąją Elžbietos II monogramą.

Baristeriai ir advokatai, kuriems monarchas suteikė karalienės patarėjo titulą, nuo šiol turi būti vadinami karaliaus patarėjais.

Galiausiai į nacionalinį himną nebebus įtraukiama frazė „Dieve, saugok karalienę!

Po to, kai per oficialią ceremoniją Čarlzas bus oficialiai paskelbtas karaliumi, iš Švento Jokūbo rūmų balkono bus paskelbtas viešas pranešimas, kuriame skambės žodžiai „Dieve, saugok karalių!“

Tada bus sugiedotas himnas su šiais žodžiais – pirmą kartą nuo 1952 m.

2022 09 11 11:00
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt