antradienis, liepos 5 d.
Dirbtinis intelektas gali padėti išgelbėti nykstančias raudonąsias voveres
Alfa.lt
Pexels
Raudonoji voverė.

Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančios raudonosios voverės jau nuo XIX a. susiduria su rimta konkurencija – didesnės pilkosios voverės, atvežtos iš Šiaurės Amerikos, grasina jas išguiti iš gyvenamų plotų. Šiuo metu raudonųjų voverių buveinės telikusios Vaito saloje ir keliose mažesnėse salose aplink ją.

Pirmą kartą JK gelbėti voveres bus pasitelkiamas dirbtinis intelektas (DI). Technologija, kuria aprūpins telekomunikacijų bendrovė „Huawei“, šalies Žinduolių asociacijai, Bristolio universitetui ir nevyriausybinei organizacijai „Rainforest Connection“ leis stebėti raudonųjų voverių populiacijas.

„Vis daugiau sužinome apie voverių gyvenseną ir ką galime padaryti, kad joms padėtume, – kalbėjo Žinduolių asociacijos prezidentė Stephanie Wray. – Tačiau rinkti duomenis įprastais būdais dažnai užtrunka labai daug laiko, ypač atokiose vietovėse“.

„The Guardian“ ir „Audiomoth“ bus pirmieji šios partnerystės šalies miškuose įkurti prietaisai. Saulės baterijomis įkraunama įranga leis klausytis ir įrašyti voverių skleidžiamus garsus, duomenis iškart perkeliant į debesiją. „Tokius duomenis surinkti įprastu būdu prireiktų didelių žmogiškųjų resursų, – sakė Henkas Koopmansas, „Huawei Technologies“ tyrimų ir plėtros vadovas JK. – Tačiau naudojant DI duomenų analizę galima atlikti žymiai paprasčiau“.

Turint tokias įrenginių surinktas žinias galima giliau pažvelgti į raudonųjų voverių ekosistemą. „Galime numatyti joms kylančias grėsmes, pavyzdžiui, nelegalų miškų kirtimą arba intensyvėjantį automobilių eismą, bet taip pat galime fiksuoti ir komunikaciją tarp rudųjų ir pilkųjų voverių, jų elgesį ir atsaką aplinkai“, – teigė S. Wray.

Iš surinktų duomenų vėliau galima kurti algoritmus, kurie leis nuspėti tam tikrus voverių elgesio pasikartojimus – tačiau tokiems algoritmams reikia nenutrūkstančio duomenų srauto.

Šis projektas nėra pirmas „Huawei“ ir „Rainforest Connection“, kurios jau yra bendradarbiavusios prisidedant prie gyvūnijos išsaugojimo Kosta Rikoje ir Graikijoje.

2021 10 12 14:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt