antradienis, rugpjūčio 4 d.
ES ambasadoriai susitiks svarstyti „Brexit“ atidėjimo
tiesa.com
facebook nuotrauka

Europos Sąjungos (ES) valstybių ambasadoriai penktadienį susitinka svarstyti Didžiosios Britanijos prašymo atidėti jos išstojimą iš ES po dabartinio termino – spalio 31 dienos, ir kiek ilgai jie galėtų pasiūlyti Didžiajai Britanijai atidėti tą pasitraukimą, kai tuo metu britų parlamentarai svarsto premjero Boriso Johnsono raginimą sutikti, kad gruodžio 12-ąją būtų surengti pirmalaikiai šalies parlamento rinkimai.

Premjeras B. Johnsonas sakė, kad duos parlamento nariams daugiau laiko išnagrinėti jo pakoreguotą „Brexit“ susitarimą, jei parlamentarai pritars rinkimams gruodžio 12-ąją.

Didžiosios Britanijos vyriausybė teigia planuojanti pirmadienį pateikti Bendruomenių rūmams svarstyti pirmalaikių parlamento rinkimų klausimą, jei ES pasiūlys atidėti išstojimą iki sausio, kaip plačiai tikimasi.

Likusių 27 ES valstybių narių atstovai trečiadienį vykusio susitikimo metu konkrečiai nenusprendė dėl „Brexit“ atidėjimo, nors iš esmės sutarė, kad reikia atidėti „Brexit“, siekiant padėti išeiti iš aklavietės Londone.

Kaip suprantama, didžioji dalis ES valstybių narių yra už trijų mėnesių atidėjimą su galimybe išstoti anksčiau, jeigu britų parlamentas greičiau nei iki sausio 31 dienos ratifikuos „Brexit“ sutartį.

Nors antradienį britų parlamentas preliminariai pritarė B. Johnsono ir ES suderėtai pakoreguotai „Brexit“ sutarčiai dėl išstojimo sąlygų, parlamentas atmetė premjero siūlomus planus per tris dienas kruopščiai ją išnagrinėti ir ratifikuoti.

Tai iš esmės sužlugdė Londono ir Briuselio viltis ratifikuoti išstojimo susitarimą iki spalio 31 d. Pagrindinis klausimas, kurį dabar turi aptarti ES, – kokį atidėjimo terminą pasiūlyti Didžiajai Britanijai.

Prancūzija pasisako už trumpą išstojimo atidėjimą, tuo metu Vokietija yra viena iš šalių, kurios pasisako už atidėjimą iki sausio 31 dienos, kaip oficialiai ir prašė Didžiosios Britanijos vyriausybė.

Pagal vadinamąjį Benn'o aktą B. Johnsonas praėjusį šeštadienį buvo priverstas prieš savo valią paprašyti ES trims mėnesiams atidėti „Brexit“.

Neaišku, ar ES ambasadoriams pavyks penktadienį pasiekti sprendimą. Bet kokiam Didžiosios Britanijos išstojimo atidėjimui oficialiai turi pritarti visų likusių ES valstybių narių lyderiai, kurie turi lemiamą žodį.

2019 10 25 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt