ketvirtadienis, sausio 21 d.
ES ir JK derybininkai sieks proveržio, Londonui balsuojant dėl naujo ginčytino įstatymo
BNS

Jungtinės Karalystės ir ES derybininkai antradienį pradėjo savo paskutinę intensyvių derybų savaitę, Didžiosios Britanijos parlamentui ruošiantis priimti kontroversišką teisės aktą, prieštaraujantį kai kurioms jau pasiekto skyrybų susitarimo dalims.

Derybininkų komandos susitinka Briuselyje, Didžiajai Britanijai siekiant realios pažangos derybose prieš lemiamą spalio 16 d. viršūnių susitikimą, kur ES lyderiai nuspręs, ar verta toliau siekti prekybos susitarimo su Londonu.

Pareigūnai derybose bandys susitarti sudėtingais klausimais, dėl kurių derybos buksuoja nuo kovo, įskaitant valstybės pagalbą pramonei ir ES laivų galimybes žvejoti JK žūklės vandenyse.

Susitarimas turėtų suteikti Didžiajai Britanijai prieigą prie Europos Sąjungos rinkos, išsklaidyti ES nerimą, kad po „Brexito“ JK nesilaikys nustatytų bendrijos standartų, taip pat numatyti valstybės paramos apribojimus.

Jeigu ES ir JK nepavyktų pasiekti susitarimo, tuo atveju didžioji dalis prekybos būtų reglamentuojama Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis bei muitais, bet tai sukeltų šoką tarpusavyje susijusioms šalių ekonomikoms.

Pasak Europos diplomatų, Didžioji Britanija siekia intensyvinti derybas ir pereiti į paskutinį etapą, vadinamąjį „tunelį“, kai visa komunikacija už derybų patalpų ribų yra griežtai ribojama.

Tačiau bendrija kol kas nenori skubėti ir tvirtina, kad Didžioji Britanija pirmiausia privalo eiti į kompromisą sprendžiant didžiausius nesutarimus keliančius klausimus.

„Pirmiausia, JK privalo padaryti nuolaidų dėl valstybės paramos, valdymo ir žvejybos“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ES diplomatas.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pirmadienį sakė, kad susitarimas yra vis dar įmanomas, tačiau tai, kad trūksta pažangos, gali būti blogai ir Didžiajai Britanijai, ir Europai.

„Mes darysime viską, kas įmanoma, kad rastume susitarimą, kad dar labiau nesustiprintume neigiamo poveikio mūsų ekonomikoms“, – kalbėjo ji Lisabonoje.

„Neapsakoma žala“

Derybos dėl prekybos susitarimo tęsiasi, nors Didžioji Britanija neketina atsisakyti parengto vidaus rinkos įstatymo, kuriuo būtų panaikintos kai kurios pernai premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) su ES sudarytos „Brexito“ sutarties dalys.

Antradienio vakarą britų Bendruomenių Rūmų nariai turėtų patvirtinti šį įstatymo projektą, po to jis bus perduotas svarstyti Lordų Rūmams.

Kai kurie konservatoriai, tarp jų B. Johnsono pirmtakė Theresa May (Tereza Mei), nepritaria naujam teisės aktui, kuris, kaip sutinka ministrai, prieštarauja tarptautinės teisės normoms.

Pasak Th. May, įstatymo projektas sukels „neapsakomos žalos JK reputacijai ir kels pavojų jos ateičiai“, todėl esą ji negalinti jo palaikyti.

Britų paruoštas įstatymas supykdė europiečius, reikalavusius atšaukti jo priėmimą arba jį pataisyti iki šio trečiadienio.

B. Johsonas tvirtina, kad šis įstatymas bus tiesiog „apsaugos tinklas“ dėl to, ką jis pavadino ES grasinimais įvesti tarifus JK vidaus prekyboje ar neleisti tiekti maisto produktų iš Didžiosios Britanijos į Šiaurės Airiją.

ES pirmadienį pakartojo, kad nesitrauks nuo derybų stalo, nepaisydama šio įstatymo, tačiau imsis teisinių procedūrų prieš JK.

ES atstovė antradienį nurodė, kad Briuselis šiuo klausimu atsakys „per kelias artimiausias dienas“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 30 10:57
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt