trečiadienis, liepos 8 d.
ES nepaisys Johnsono bauginimų dėl „Brexit“ be sutarties
tiesa.com
facebook nuotrauka

Europos Sąjunga ruošiasi įtemptoms deryboms su Jungtine Karalyste, bet tvirtai laikysis savo pozicijos, nors Britų premjeras Borisas Johnsonas žarsto vis griežtesnius perspėjimus dėl gresiančio „Brexit“ be sutarties, antradienį sakė diplomatai.

Ministru pirmininku praeito mėnesio pabaigoje tapęs B. Johnsonas sakė, kad dabartinės „Brexit“ sutarties sąlygos yra nepriimtinos, todėl jis esąs pasiruošęs spalio 31-ąją išvesti šalį iš ES be jokio susitarimo. Toks scenarijus gali sukelti didelę ekonominę sumaištį abipus Lamanšo sąsiaurio.

Londonas teigia, kad Briuselis privalo iš naujo tartis dėl pernai parengtos „skyrybų“ sutarties esminių elementų, ir pabrėžia, kad turi būti panaikinta vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (angl. backstop ), turinti užtikrinti, kad po išstojimo siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira.

JK taip pat suintensyvino pasiruošimus galimam chaotiškam išstojimui be jokio susitarimo. B. Johnsono vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimams Davidas Frostas praeitą savaitę dalyvavo pasitarime Briuselyje, per kurį, anot vieno diplomato, atvedė ES prie išvados, kad šiuo metu nėra jokio pagrindo „reikšmingoms diskusijoms“.

„Geriau būti pasiruošusiems [scenarijui] be sutarties, nes tokie Boriso Johnsono grasinimai yra įtikinami“, – sakė aukšto rango diplomatas, informuotas apie praeitą savaitę surengtas derybas.

„Jis mėgins naudotis [„Brexit“] be sutarties baime, mėgindami suskaldyti europiečius. Kol kas 27 [ES narių] vienybė laikosi, bet pamatysime, kaip bus, – aiškino jis. - Klausimas, kas neatlaikys pirmieji, nes Borisas Johnsonas kliaujasi politine logika, kad išlaikytų valdžią.“

Europos Parlamento „Brexit“ grupės narė Danuta Huebner sakė, kad B. Johnsonas stengiasi suformuoti įsitikinimą dėl „Brexit“ be sutarties „būtinybės“. „Visiškai akivaizdu, kad pasirinkimas „be sutarties“ yra tam tikra taktika. Atsiprašau, tačiau tai nesuveiks“, – rašė ji.

ES pareigūnai teigia, kad jų pozicija nesikeičia ir kad Briuselis nepradės pakartotinių derybų dėl išstojimo sutarties, suderintos su B. Johnsono pirmtake Theresa May, bet triskart atmestos Britanijos parlamento. Už pasiruošimus „kietajam“ išstojimui atsakingas B. Johnsono ministras Michaelas Gove'as kaltino ES atsisakant derėtis.

„Sutelksime visą savo energiją, kad užsitikrintume gerą sutartį, bet šiuo metu atrodo, kad būtent ES sako tuo nesidominti“, – teigė jis. „Jie tiesiog sako: „Ne, mes nenorime tartis.“ Manau, tai neteisinga ir liūdna. Tai neatitinka Europos interesų“, – kalbėjo M. Gove'as.

Tačiau Europos Komisijos atstovė Annika Breidthardt teigė, jog šios institucijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris yra „prieinamas, jeigu Borisas Johnsonas pageidauja aptarti ir paaiškinti savo poziciją asmeniškai arba telefonu“.

Vienas ES šaltinis sakė, kad D. Frostas per praeitos savaitės susitikimą pakartojo Britanijos reikalavimą, kad apsidraudžiamosios priemonės dėl Airijos būtų atsisakyta. Kritikai sako, kad ši priemonė gali pririšti Britaniją prie Briuselio taisyklių ilgam laikui po JK išstojimo iš bloko.

„Tai išankstinė sąlyga bet kokioms diskusijoms, pareikšta Boriso Johnsono, ir ji nepriimtina 27“ kitoms Bendrijos narėms, sakė ES šaltinis. „Neaišku, kodėl Sąjunga turėtų suteikti Johnsonui tai, ką atsisakė suteikti Theresai May, kuriai jautė tam tikrą simpatiją“, – komentavo Europos diplomatas.

Jis taip pat prognozavo, kad iki pat rugpjūčio pabaigoje Prancūzijoje vyksiančio Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo jokios reikšmingos pažangos „Brexit“ procese nebus pasiekta.

Parengiamasis susitikimas gali būti organizuotas prieš ES vyriausiojo „Brexit“ derybininko Michelio Barnier ir Britanijos „Brexit“ sekretoriaus Stepheno Barclay, bet kol kas dėl nieko nebuvo susitarta.

2019 08 07 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt