antradienis, rugpjūčio 4 d.
ES paskelbė ,,Brexit“ gidą savo piliečiams
tiesa.com

Nors apie „Brexit“ kalbama kone kasdien, Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems Europos Sąjungos piliečiams nuolat kyla įvairiausi klausimai, susiję su šiuo procesu. Sklaidydama abejones ES išplatino trumpą atmintinę bendrijos piliečiams.

Liepos 25-ąją Europos Komisija išplatino „Brexit“ gidą, kuriame atsakoma į dažniausiai užduodamus klausimus.

Teisė gyventi ir dirbti JK

ES piliečiai gyvenantys JK trumpiau nei penkerius metus ir toliau galės laisvai atvykti bei gyventi JK. Jokie apribojimai bent kol kas taikomi nebus. Dėl užtikrintumo specialistai rekomenduoja turėti gyvenamosios vietos registracijos sertifikatą (registration certificate), patvirtinantį teisę gyventi ir dirbti JK. Turėti šį dokumentą būtinybės nėra.

Tie, kurie JK gyvena ilgiau nei penkerius metus, automatiškai gauna teisę nuolat gyventi JK. Specialių dokumentų šio statuso patvirtinimui taip pat nereikia, tačiau piliečiams norint galima kreiptis į savo ,,Home Office“ dėl dokumentų, kurie patvirtintų, kad žmogus nepertraukiamai gyveno JK ir yra pilnavertis šios šalies pilietis mokantis mokesčius.

Naujai atvykusiems ES piliečiams norintiems dirbti JK, jokių specialių apribojimų neatsiranda. Vienintelis dokumentas, kurio reikės tai pasas arba ID kortelė patvirtinanti, kad žmogus tikrai yra ES šalies pilietis.

Ar reikės nuolatinio gyventojo statuso norint išsinuomoti būstą, ar darbinantis JK?

Net ir po išstojimo iš ES į JK atvykusiems europiečiams nereikės nuolatinį gyvenimą patvirtinančio dokumento. Jeigu norimo nuomoti būsto savininkai ar būsimi darbdaviai reikalaus tokio dokumento, tai turėtų būti vertinama kaip diskriminacija ir reikėtų kreiptis į atitinkamas instancijas.

Britiška pilietybė

Norint pretenduoti tapti britų piliečiu, būtina pasitikrinti JK ir ES valstybės, kurios pilietis yra žmogus teisinius reikalavimus. Atskiros ES šalys turi skirtingas taisykles dėl dvigubos pilietybės. Vienose tokia praktika taikoma, kitose ne. Greičiausiai atsakymą galima surasti savo šalies ambasadoje.

Studijos JK po ,,Brexit“

Kol dar vyksta derybos dėl išstojimo iš ES procesas, naujai atvykstantiems studentams į JK studijos nebus apmokestinamos papildomai ir jokių vizų apribojimų nebus. Britų vyriausybė patvirtino, kad ES studentai pradedantys studijuoti JK universitetuose 2017-18 metais, mokės tiek pat, kiek iki šiol, ir galės pasinaudoti galimybe gauti paskolą iš valstybės.

Ar tokia pati situacija išliks ir 2018-19 metais, dar nėra patvirtinta, tačiau tikimasi, kad sąlygos ženkliai nesikeis. Šiuo metu vyksta įtemptas derybų procesas.

,,Brexit“ įtaka Erasmus+ programai

Šiuo metu yra patvirtinta, kad kol JK dar yra ES dalimi, tol Erasmus+ programa veiks taip, kaip iki šiol, ir specialių pokyčių nebus. Tikimasi, kad tokia pat programa išliks iki 2020 metų. Visgi, Erasmus+ programa yra viena iš ,,Brexit“ derybų temų.

ES ir JK skyrybų įtaka pensijoms

Pensijos ir kitos socialinės išmokos JK yra skaičiuojamos pagal galiojančius ES įstatymus. Kol Britanija bus ES sudėtyje tol visos išmokos bus mokamos taip, kaip iki šiol ir kaip reikalauja ES.

Kita vertus, garantuoti, kad pensijos nesikeis, kol kas negalima. Pensijų ir kitų socialinių išmokų dydžiai tampa dar viena ,,Brexit“ derybų tema. Aišku tik viena, kad dar bent 2 metus visos pensijos išliks nepakitusios.

Santuokos ir kitataučiai šeimos nariai

Vykstant derybų procesui, ne britų porų santuokos pokyčių nesulauks. Tai reiškia, kad jeigu ES pilietis vedęs britę arba atvirkščiai, visi įstatymai bus tokie pat kaip dabar galiojantys ir ši šeima turės teisę gyventi JK, tol, kol vyriausybė nenuspręs kitaip. Tas pats galioja ir santuokoms ar šeimoms kurių vienas narys yra ES pilietis, o kitas ne iš ES šalies, bet jie kartu gyvena JK.

Gydymas ligoninėse ir poliklinikose

Nemokamą gydymą NHS gaus visi tie, kurie priskiriami paprastų gyventojų (ordinary residents) kategorijai, kaip ir iki šiol. Tai yra tokie žmonės, kurie gyvena JK, moka mokesčius, turi gyvenamąją vietą ir kt.

Vizos keliaujant į JK

Šis klausimas dar nuguls ant ,,Brexit“ derybų stalo, nes galutinis sprendimas priimtas nėra. Visgi, kol kas keliaujant į JK arba į ES šalis iš JK arba iš ES, jokių vizų nereikia. Keliavimas tarp šalių vis dar yra neribojamas.

Atidėti skrydžiai ir kompensacijos

Bent ateinančius dvejus metus įstatymai galios tokie pat, kokie buvo iki šiol. Oro erdvės reguliavimo klausimas vis dar yra nepaliestas ,,Brexit“ derybininkų. Visgi, jeigu vėluojantis skrydis atvyksta į ES šalį iš ne ES valstybės, bet su ES oro linijomis, tokiu atveju kompensacija yra galima. Kokia ir kokio dydžio, priklauso nuo oro linijų, vėlavimo laiko bei tuo metu galiojančių įstatymų.

Roaming‘as ir mokesčiai

Prieš kiek daugiau nei mėnesį, ES įsigaliojo įstatymai, kad tiems žmonėms, kurie keliauja ES šalyse negaliotų roaming‘o mokesčiai. Tai reiškia, kad skambinant, rašant žinute ar naršant internete ES šalyse galioja tokie pat mokesčiai, kaip ir gimtinėje, jeigu tai yra ES valstybė. Ar šie pakeitimai išliks ir po ,,Brexit“ dar svarstys derybininkai. 

2017 07 25 13:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt