penktadienis, spalio 2 d.
Gegužės mėnesio rinkimai Lietuvoje: atsakymai į svarbiausius klausimus
tiesa.com
Organizatoriai

Visi Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ar laikinai esantys, vyresni nei 18 metų ir balsavimo teisę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę ir yra kviečiami balsuoti šiais metais gegužės mėnesį vykstančiuose rinkimuose. Lietuvos užsienio reikalų ministerija išplatino atsakymus į dažniausiai pasitaikančius JK lietuvių klausimus apie dalyvavimą rinkimuose.

Rinkimai – kokie ir kada?

Gegužės 12 d. vyks Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, privalomasis referendumas dėl pilietybės išsaugojimo (Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo) ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo (Seimo narių skaičiaus mažinimo). Rinkėjai, užsiregistravę balsuoti prezidento rinkimuose, bus laikomi užsiregistravusiais balsuoti ir referendumuose.

Gegužės 26 d. vyks rinkimai į Europos Parlamentą ir galimas pakartotinis balsavimas prezidento rinkimuose.

Ar būtina iš anksto registruotis norintiems balsuoti JK?

Taip. Visi rinkėjai, ketinantys balsuoti JK paštu arba asmeniškai, turi užsiregistruoti elektroninėje rinkėjų registracijos sistemoje Rinkejopuslapis.lt/elektronine-registracija. Registruotis reikia iš naujo, net jeigu anksčiau buvote įtraukti į užsienyje balsuojančių rinkėjų sąrašus.

Registruodamiesi įveskite savo asmens kodą ir LR paso arba asmens tapatybės kortelės numerį (dokumento galiojimo laikas gali būti ir pasibaigęs, registruotis bus leidžiama). Registracijos metu Jums bus suteikta galimybė pasirinkti balsavimo būdą: balsuosite paštu arba balsuosite atvykę į ambasadą.

Ar galima anuliuoti registraciją, taisyti duomenis arba pakeisti atstovybę, jei jau užsiregistravau?

Galite keisti, anuliuoti, vėl registruotis, kol jūsų registracijos statusas yra „pateikta“ arba „patvirtinta“. Šį statusą galima matyti dar kartą įėjus į e. registracijos sistemą ir suvedus savo duomenis. Jei jūsų statusas jau pasikeitė į „sąrašuose“, tai reiškia, kad jau esate įtrauktas į rinkėjų sąrašus ir pats/pati sistemoje nieko keisti nebegalite. Tokiu atveju turite susisiekti su ambasados Londone balsavimo komisija (e. paštu amb.uk@urm.lt), kurie padarys pakeitimus.

Ką daryti, jei nepavyksta užsiregistruoti?

Jei nepavyksta užsiregistruoti, patikrinkite, ar teisingai nurodėte visus asmens duomenis – vardą ir pavardę parašėte lietuviškais rašmenimis, tiksliai taip, kaip nurodyta Lietuvos Respublikos pase: tiesiog nukopijuokite reikiamą raidę ar raides: ą, ę, į, ų, č, š, ž, ė, ū.

Telefono numeris turi būti įvestas nurodytu formatu (be skliaustelių ir brūkšnelių), turi būti pažymėti visi privalomi laukeliai.

Taip pat pabandykite sistemoje registruotis naudodami kompiuterį, o ne telefoną.

Detalią instrukciją, kaip užsiregistruoti, galite rasti vrk.lt arba šiame vaizdo įraše

Jei vis tiek nepavyksta užsiregistruoti, kreipkitės į Lietuvos Respublikos vyriausiąją rinkimų komisiją: tel. + 370 620 75 079, e. p. mindaugas.skackauskas@vrk.lt; e. p. tautvydas.jasinskas@vrk.lt.

Kam naudojami registracijos duomenys?

Rinkėjų registracijos metu nurodyti asmens duomenys naudojami tik rinkimų organizavimo tikslais: sudaryti užsienyje balsuojančių Lietuvos Respublikos piliečių sąrašus. Asmens duomenų tvarkytojas yra Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, juridinio asmens kodas 188607150, adresas: Gynėjų g. 8, Vilnius, tel. + 370 5 239 6902, e. p.: rinkim@vrk.lt. Asmens duomenys tvarkomi Lietuvos Respublikos vyriausiajai rinkimų komisijai vykdant jai pavestas viešosios valdžios funkcijas pagal Lietuvos Respublikos prezidento rinkimų įstatymą ir Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymą.

Dėl asmens duomenų apsaugos klausimų galite kreiptis į asmens duomenų pareigūną Roką Stabingį, tel. + 370 5 239 6423, e. p: rokas.stabingis@vrk.lt.

Ar galima užsiregistruoti kitais būdais, ne per e. registracijos sistemą?

Galima: registruotis galite siųsdami paštu popierinį prašymą Lietuvos ambasadai Londone arba telefonu – ambasados balsavimo komisijos narys turėtų patvirtinti asmens tapatybę užduodamas klausimus (sutuoktinio, vaikų, tėvų vardai, amžius ar kt.) ir prisijungęs prie sistemos užregistruoti rinkėją ir patvirtinti atstovybės sąrašuose.

Noriu balsuoti paštu. Iki kada turiu registruotis?

Registruotis balsuoti paštu gegužės 12 d. rinkimuose ir referendumuose Jungtinėje Karalystėje galima iki gegužės 3 d. imtinai. Užsiregistravę po gegužės 3 d., paštu balsuoti negalėsite, tačiau galėsite balsuoti rinkimų dieną atvykę į Lietuvos ambasadą Jungtinėje Karalystėje arba į papildomus balsavimo punktus.

Kaip galiu balsuoti asmeniškai?

Šiais metais balsavimas organizuojamas 51 diplomatinėje atstovybėje ir konsulinėje įstaigoje. Planuojama steigti papildomas balsavimo vietas ir Jungtinėje Karalystėje: Rytų Londone, Kings Lynne ir Leedse.

Tikslios balsavimo punktų vietos (adresai) ir balsavimo valandos bus paskelbtos ambasados interneto svetainėje uk.mfa.lt ir „Facebook “ paskyroje facebook.com/ambasadaJK.

Balsavimo laikas atstovybėse gali skirtis – sekite konkrečios atstovybės naujienas ir informaciją interneto svetainėse bei „Facebook“ paskyrose.

Kaip registruojantis balsuoti pažymėti, kad noriu balsuoti būtent tame punkte?

Jei rinkimų dieną pageidaujate balsuoti viename iš balsavimo punktų, registruodamiesi elektroninėje rinkėjų sistemoje pasirinkite „balsuoti atstovybėje“ (atskiros registracijos į balsavimo punktus sistemoje nėra).

Jei jau esate užsiregistravę balsuoti ambasadoje, bet pageidaujate balsuoti viename iš punktų, registracijoje nieko keisti nereikia. Tiesiog rinkimų dieną balsuokite atvykę į vieną iš balsavimų punktų.

Jei jau esate užsiregistravę balsuoti paštu, bet pageidaujate balsuoti viename iš balsavimų punktų, informuokite ambasadą e. paštu amb.uk@urm.lt, kad Jūsų balsavimo būdas būtų pakeistas.

Užsiregistravau balsuoti ambasadoje, bet noriu balsuoti paštu. Ar reikia kažką daryti?

Rinkėjai, kurie jau užsiregistravo ir nori pakeisti balsavimo būdą (pavyzdžiui, balsuoti paštu, o ne atvykti balsuoti asmeniškai į atstovybę) arba pakeisti nurodytą adresą, turi susisiekti su ambasados Londone balsavimo komisija (e. paštu amb.uk@urm.lt ).

Užsiregistravau balsuoti Londone, bet tuo metu būsiu Lietuvoje. Ką daryti? Ar galėsiu balsuoti Lietuvoje?

Pirmiausia turite anuliuoti savo registraciją Londone. Kol jūsų registracijos statusas yra „pateikta“ arba „patvirtinta“, galite tai padaryti pats. Šį statusą galima matyti dar kartą įėjus į e. registracijos sistemą ir suvedus savo duomenis. Jei jūsų statusas jau pasikeitė į „sąrašuose“, tai reiškia, kad jau esate įtrauktas į rinkėjų sąrašus ir pats / pati sistemoje nieko keisti nebegalite. Tokiu atveju turite susisiekti su ambasados Londone balsavimo komisija (e. paštu amb.uk@urm.lt ), kuri anuliuos jūsų registraciją.

Lietuvoje galėsite balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje su galiojančiu asmens dokumentu. Būsite įtrauktas į rinkėjų sąrašus. Rekomenduojama atvykti į rinkimų apylinkę rinkimų dieną iki 18 val.

2019 04 18 10:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt