pirmadienis, sausio 25 d.
Iki oficialaus JK atsisveikinimo su ES beliko vienas žingsnis
tiesa.com
facebook asociatyvi nuotrauka

Du aukščiausio rango ES vadovai – Europos Komisijos (EK) ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkai – penktadienį pasirašė „Brexito“ susitarimą, dabar laukiama balsavimo Europos Parlamente (EP).

„Charles'is Michelis ir aš ką tik pasirašėme JK pasitraukimo iš ES susitarimą, atverdami kelią jo ratifikavimui Europos Parlamente“, – tviteryje paskelbė EK pirmininkė Ursula von der Leyen. Balsavimas EP vyks sausio 29 d.

Tuomet ES šalių diplomatai ketvirtadienį raštu patvirtins „Brexito“ susitarimą, ir Jungtinė Karalystė (JK) galės, kaip planuota, palikti bendriją sausio 31-ąją. Ch. Michelis savo tviterio paskyroje parašė: „Viskas neišvengiamai pasikeis, bet mūsų draugystė liks. Pradėsime naują skyrių kaip partneriai ir sąjungininkai.“ Prancūzų kalba jis pridūrė: „Noriu rašyti šį naują puslapį drauge.“

Nuotraukose iš oficialios pasirašymo ceremonijos Europos Vadovų Tarybos būstinėje Briuselyje matomas ir vyriausiasis ES derybininkas Michelis Barnier. JK nusprendė trauktis iš ES per 2016-ųjų birželį vykusį referendumą, o po ilgų derybų ir kelių atidėjimų britų premjero Boriso Johnsono naujoji vyriausybė planuoja kitą savaitę įgyvendinti „Brexitą“.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ketvirtadienį suteikė karališkąjį pritarimą išstojimo įstatymo projektui, o artimiausiomis dienomis ES turėtų sutvarkyti galutinius formalumus. Po JK išstojimo bloke liks 27 narės, tačiau „Brexito“ sutartyje numatytas 11 mėnesių pereinamasis laikotarpis.

Iki 2020-ųjų pabaigos JK ir ES ir toliau taikys tas pačias taisykles verslui, kad išvengtų sumaišties ekonomikoje, o pareigūnai derėsis dėl platesnio prekybos susitarimo. Dauguma ekspertų mano, jog idėja, kad Londonui ir Briuseliui per tiek laiko pavyks pasiekti išsamų laisvosios prekybos susitarimą, yra ambicinga, bet pareigūnai nusiteikę optimistiškai, kad pavyks susitarti bent dėl dalies dalykų.

Oficialios derybos dėl prekybos prasidės tik vasario pabaigoje ar net kovą, o M. Barnier intensyviai tariasi su ES narėmis dėl savo derybinių įgaliojimų. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, JK nori nusistatyti taisykles tokiose srityse kaip darbuotojų teisės ir aplinkosaugos standartai.

Tačiau Briuselis perspėja, kad kuo labiau JK nutols nuo ES standartų, tuo ribotesnę prieigą ji turės prie didžiulės bloko bendrosios rinkos. Be to, pasiekti išsamiam laisvosios prekybos susitarimui su ES gali prireikti kelerių metų.

Bendrijos derybos dėl prekybos susitarimų su Kanada ir Singapūru – dviejų anksčiau Didžiosios Britanijos svarstytų panaudoti modelių – užtruko maždaug devynerius metus.

2020 01 24 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt