pirmadienis, spalio 26 d.
Ilgametės Airijos politinės varžovės suformavo koaliciją
Alfa.lt

Airijoje dvi aršios varžovės – centro dešiniųjų partijos „Fianna Fail“ ir „Fine Gael“ – penktadienį suformavo neįtikėtiną koaliciją su Žaliųjų partija, iš vyriausybės išstumdamos atgimstančią kairiojo sparno respublikonų partiją „Sinn Fein“.

Koalcija suvienijo dabartinio ministro pirmininko Leo Varadkaro partiją „Fine Gael“ su jos ilgalaike varžove „Fianna Fail“.

Dvi partijos dalinsis premjero postą rotacijos principu. Pranešama, kad pirmas postą užims „Fianna Fail“ lyderis Michealas Martinas, o tada jį perims L. Varadkaro.

Penktadienio vakarą L. Varadkaro tviteryje pareiškė atsistatydinantis prieš šeštadienį vyksiantį specialų parlamento posėdį, kuriame, numatoma, premjeru bus paskirtas M. Martinas.

Vadovaujantis rotacijos principu, L. Varadkaro į savo pareigas sugrįš 2022 metų gruodžio mėnesį.

Užribio“ partijos

Daug mažesnė Žaliųjų partija įgavo svarumo po vasario mėnesį įvykusių rinkimų, suskaidę parlamentą, o kairiojo sparno respublikonų partiją „Sinn Fein“ – kuri  istoriškai yra siejama su sukarinta Airijos respublikonų armija (IRA) – palikę per žingsnį nuo vaidmens vyriausybėje.

„Reikia daug ką nuveikti ir mes stengiamės, kad tai įvyktų“, – pareiškė Žaliųjų lyderis Eamonas Ryanas, kai visos trys partijos per vidaus balsavimus pritarė siūlymui sudaryti koaliciją.

Jei pasiūlyta koalicija žlugs, Airijai iškiltų naujų rinkimų rizika, šaliai mėginant išsivaduoti iš koronaviruso pandemijos.

Analitikų teigimu, kairiosios pakraipos „Sinn Fein“ gali išlošti iš savo, kaip pagrindinės opozicijos partijos, vystantis pasaulinei sveikatos ir ekonomikos krizei.

„Politinės jėgos susitelkė norėdamos mus išstumti“, – pareiškė „Sinn Fein“ lyderė Mary Lou McDonald.

„Bet vien tai, kad senosios politinės partijos stato tam tikrų kliūčių mūsų kelyje, mūsų nesustabdys“, – pridūrė ji.

„Būsime veiksmingiausia opozicija, – pridūrė jos pavaduotoja Michelle O'Neill. – Galime žengti didžiuliais žingsniais į priekį.“

Airijos naujuoju premjeru išrinktas „Fianna Fail“ lyderis Michealas Martinas

Airijos centro dešiniosios partijos „Fianna Fail“ lyderis Michealas Martinas šeštadienį buvo išrinktas naujuoju šalies premjeru per parlamento ypatingąjį posėdį ir perėmė postą iš lig šiol vyriausybei vadovavusio Leo Varadkaro.

Po vasarį įvykusių rinkimų kelis mėnesius tęsėsi derybos dėl vyriausybės suformavimo, kurias šią savaitę vainikavo koalicijos susitarimas tarp „Fiana Fail“, buvusios jos aršios varžovės „Fine Gael“ ir Žaliųjų partijos.

Koalicijos sutartis numato, kad „Fiana Fail“ ir „Fine Gael“ dalinsis premjero postą rotacijos principu – pirmiausiai vyriausybei vadovaus M. Martinas, o vėliau į premjero postą sugrįš L. Varadkaras.

2020 06 27 18:12
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt