antradienis, balandžio 20 d.
Įvažiavimas į JK po 2021 sausio 1 d.: ką turėtų žinoti Lietuvos piliečiai
Unsplash

JK Vidaus reikalų ministerija išleido daugybę publikacijų, aktualių Lietuvos ir kitiems ES piliečiams, ketinantiems kirsti JK sieną po 2021 m. sausio 1 d. Šiame straipsnyje apibendinsime svarbiausią informaciją, kurią turėtų žinoti Lietuvos piliečiai, kadangi pereinamasis laikotarpis baigiasi 2020 m. gruodžio 31 d.

Lietuvos piliečiams, kurie negavo pre-settled arba settled statuso, bus taikoma pilna imigracijos kontrolė, kaip ir visiems kitiems atvykusiems iš ne ES šalių. Imigracijos pareigūnai, dirbantys JK pasienyje, galės teisiškai savo nuožiūra (diskretiškai), nuspręsti ar leisti atvykti Lietuvos piliečiams. Pavyzdžiui, jei imigracijos pareigūnai įtars, kad Lietuvos pilietis, neturintis pre-settled/settled stauso arba Britanijosambasados ​​Lietuvoje išduotos darbo vizos, ketina dirbti JK, šis asmuo nebus neįleistas į JK irpirmuoju galimu skrydžiu bus išsiųstas į šalį, iš kurios jis atvyko. Yra tikimybė, kad situacija pasienyje bus panaši, kaip ir buvo iki 2004 metų, prieš Lietuvai įstojant į EU.

Net smulkūs muitinės taisyklių pažeidimai, dėl kurių anksčiau buvo skiriamos baudos, dabar daugeliu atvejų baigsis deportacija iš JK. 2020 m. gruodžio 1 d. buvo paskelbtas dokumentas pasieniečiams: „Atsisakymo pagrindai - muitinės pažeidimai“ (‘Grounds for Refusal – Customs breaches’). Dokumente pateikiama daugybė pavyzdžių, kurie padės pasienio pareigūnams nuspręsti, kada jie turi teisę deportuoti asmenis. Pavyzdžiui: 4 ES piliečiai, keliaudami per ‚Green Channel‘ (kelias per muitinę žmonėms, kurie neveža deklaruojamų prekių į šalį), su savimi turėjo 2 tūkstančiais daugiau cigarečių virš leistinos normos.Pasienio pareigūnai, pagal naujas taisykles, turi teisę neįleisti šių keleivių į šalį ir išsiųsti juos atgal. Rekomenduojama nerizikuoti ir griežtai laikytis muitinės taisyklių.

Remiantis naujomis taisyklėmisis, visi asmenys, kurie turi 12 mėnesių ar ilgesnį teistumą, pagal baudžiamąjį nuosprendį (tai nebūtinai laikas praleistas kalėjime), nebus įleisti į JK. Tačiau po „Brexit“ JK valdžios institucijos neturės prieigos prie visų ES duomenų bazių. Valdžios institucijos jau nukopijavo dalį informacijos iš Europos duomenų bazių ir daugeliu atvejų pasienio pareigūnai žinos apie iš Lietuvos atvykusių keleivių teistumus. Ši taisyklė netaikoma tiems lietuviams, kurie iki 2020 m. pabaigos gavo presettled ar settled statusą. Taigi, žmonės turėtų nepamiršti, kad šį statusą galima lengvai prarasti, jei padaromas naujas, net ir nesunkus, nusikaltimas po statuso suteikimo.

Susidūrus su problema pasienyje, svarbiausia išlikti ramiam ir mandagiam pasienio pareigūnais. Pasak imigracijos advokato Richard Bergmann, dirbančio „Redfern Legal“ kontoroje (www.advokataianglijoje.com), daugelis deportuotų klientų tapo agresyvūs imigracijos pareigūnų atžvilgiu, pradėjo nepagarbiai elgtis ar net gąsdinti darbuotojus. Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai su tuo nesitaikstys ir agresyvumas tik pablogins situaciją. Daugeliu atvejų galima užginčyti sprendimą, norint grįžti į JK. Tačiau, jeigu bus užfiksuota, kad darbuotojai buvo skriaudžiami / įžeidinėjami, ateityje grįžti į JK taps beveik neįmanoma. Advokatas rekomenduoja nebandyti įvažiuoti į JK, kol asmeniui nesuteikta viza, pateikta apeliacija ar nesiimta teisinių patarimų, nes atvykimas bus atmestas ir tai dar labiau pablogins asmens imigracijos istoriją. Kai kuriais atvejais apeliacija bus leidžiama (paprastai per 28 dienas), todėl po deportacijos, labai svarbu kuo skubiau gauti teisinę konsultaciją, kad advokatas turėtų laiko tinkamai parengti apeliaciją, o prireikus asmuo turėtų pakankamai laiko paruošti reikalingus dokumentus. 

Nuo 2021 m. spalio mėn Lietuvos piliečiai, neturintys pre-settled ar settled statuso, turėtų žinoti, kad į JK negalės patekti naudodamiesi Lietuvos tapatybės kortelėmis, jiems reikės pateikti pasą.

2020 12 14 14:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt