antradienis, liepos 7 d.
JK karalienė sutiko įšaldyti parlamento darbą, D. Trumpas giria premjerą B. Johnsoną
tiesa.com
Twitter.com
Borisas Johnsonas ir Anglijos karalienė

Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II trečiadienį patenkino vyriausybės prašymą sustabdyti parlamento rūmų darbą dėl augančios „Brexit“ krizės. Šis monarchės žingsnis nebuvo netikėtas, nes per visą savo vadovavimo laikotarpį ji vengia veltis į politiką.

Trečiadienį ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kreipėsi į karalienę prašydamas rugsėjį užbaigti dabartinę parlamento sesiją.

Opozicijos parlamentarai tvirtina, kad taip premjeras nori suvaržyti įstatymo leidėjų galimybę priimti naują įstatymą, užkertantį kelią Britanijos pasitraukimui iš ES be jokios sutarties.

Nors karalienė yra valstybės vadovė, politiškai ji neutrali. Sprendimus politiniais klausimais ji priima atsižvelgusi į vyriausybės rekomendacijas.

Tiesa, prieš paskelbiant karalienės sprendimą, Jungtinės Karalystės pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas prašė jos skubios audiencijos, kad užkirstų kelią ministro pirmininko Boriso Johnsono iniciatyvai daugiau nei mėnesiui sustabdyti parlamento darbą, trečiadienį paskelbė britų dienraštis „The Independent“.

„Yra grėsmės, kad karališkoji prerogatyva (susijusi su parlamento darbo sustabdymu) bus tiesiogiai panaudota prieš Bendruomenių Rūmų daugumą“, – rašo leidinys, cituodamas leiboristų lyderio laišką.

„Tokiomis aplinkybėmis aš, kaip oficialios opozicijos lyderis, savo partijos narių ir daugelio kitų parlamento narių vardu prašau suteikti man ir kitiems (karalienės patarėjų) Slaptosios Tarybos nariams audienciją dėl neatidėliotino reikalo anksčiau, nei bus priimtas koks nors galutinis sprendimas“, – sakoma laiške.

„Nes pirmas darbas, kurį padarysime pagal darbotvarkę, labai netrukus, kitą savaitę parlamentui sugrįžus (iš atostogų) – pabandysime priimti įstatymą, blokuojantį tai, ką jis (B. Johnsonas) daro, o paskui savo laiku surengsime balsavimą dėl nepasitikėjimo juo“, – paaiškino J. Corbynas.

Remiantis „The Independent“, šį laišką J. Corbynas išsiuntė netrukus po parlamentarų susitikimo, kur dalyvavo prieš „kietąjį“ JK pasitraukimą iš Europos Sąjungos pasisakantys leiboristai, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) nariai ir liberaldemokratai.

Iš JAV – pagyros britų premjerui

Tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagyrė „puikųjį“ britų premjerą Borisą Johnsoną už jo prieštaringai vertinamą sprendimą įšaldyti parlamento darbą.

Pasak D. Trumpo, parlamento darbo sustabdymas – kritikų vadinamas tyčiniu bandymu sutrukdyti demokratiškam pasipriešinimui „Brexit“ – „labai apsunkins“ Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno bandymą surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo B. Johnsonu.

„Ypač atsižvelgiant į tą faktą, kad Borisas yra būtent tas, ko reikėjo JK, ir pasirodys esąs „puikus“. Myliu JK“, – parašė D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

B. Johnsonas pranešė, kad paprastai trumpesnis parlamento sesijos sustabdymas bus pratęstas iki spalio 14 dienos, kai liks vos dvi savaitės iki numatyto Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Tai įsiutino proeuropietiškus parlamentarus.

Posėdžiauti parlamentas sugrįš vėliau nei ankstesniais metais, todėl proeuropietiškų pažiūrų parlamentarai turės mažiau laiko blokuoti B. Johnsono planams iki numatyto išstojimo spalio 31-ąją.

D. Trumpas yra didžiausias B. Johnsono užtarėjas užsienyje. Jis drąsino siekti „Brexit“, žadėdamas Londonui naudingą dvišalę prekybos sutartį, ir ne kartą yra gyręs naujojo britų premjero asmenines savybes.

Pastarąjį kartą abiejų šalių lyderiai buvo susitikę šią savaitę Prancūzijoje, Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime, kur D. Trumpas pareiškė, kad B. Johnsonas yra „tinkamas žmogus“ JK atsiskyrimui nuo ES užbaigti.

2019 08 29 06:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt