trečiadienis, spalio 5 d.
JK panaikino mokestį moterų higienos produktams
Alfa.lt

Didžioji Britanija penktadienį tapo dar viena šalimi, panaikinusia vadinamąjį tamponų mokestį, atšaukdama moterų higienos produktams taikomus pardavimo mokesčius.

Šį žingsnį itin palankiai įvertino moterų teisių gynėjai ir išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) šalininkai.

Kovo mėnesį pristatydamas JK biudžetą, iždo kancleris Rishi Sunakas įsipareigojo panaikinti labai nepopuliarų tamponų ir higieninių įklotų mokestį, tačiau pakeitimai galėjo įsigalioti tik penktadienį, kai baigėsi pereinamasis „Brexito“ laikotarpis.

Pagal ES įstatymus šalys negali sumažinti menstruacinių produktų pridėtinės vertės mokesčio mažiau 5 proc. ribos, nes jie laikomi prabangos, o ne būtiniausiomis prekėmis.

Airija yra vienintelė ES šalis, kuri netaiko mokesčio sanitariniams gaminiams, nes joje nulinis mokesčio tarifas galiojo dar iki ES nustatant žemiausią ribą.

„Higienos produktai yra būtini, todėl teisinga, kad mes netaikysime pridėtinės vertės mokesčio (PVM), – pareiškė R. Sunakas. – Mes jau pasirūpinome nemokamais higienos produktais mokyklose, kolegijose ir ligoninėse, o dabar žengiame dar vieną žingsnį, kad užtikrintume, jog šios priemonės bus prieinamos visoms moterims.“

Didžioji Britanija oficialiai paliko bloką ketvirtadienį 23-ią valandą vietos laiku (penktadienį 1 val. Lietuvos laiku), įgydama daugiau galių priimti savo įstatymus. 

Naujasis JK ir ES prekybos susitarimas įneš naujų apribojimų ir biurokratijos, tačiau „Brexito“ šalininkams tai reiškia nacionalinės nepriklausomybės nuo ES ir jos taisyklių susigrąžinimą. Jie atkreipė dėmesį į „tamponų mokesčio“ panaikinimą kaip ankstyvą teigiamą pokytį po „Brexito“.

Didžiosios Britanijos iždas anksčiau yra apskaičiavęs, kad šis žingsnis vidutiniškai kiekvienai moteriais sutaupys beveik 40 svarų (45 eurs) per visą gyvenimą.

„Nuėjome ilgą kelią, kol pasiekėme šį tašką, tačiau pagaliau seksistinis mokestis, pagal kurį higienos produktai buvo laikomi nebūtinomis prabangos prekėmis, gali atgulti į istorijos knygas“, – teigė moterų teisių gynimo organizacijos „Felicia Willow“ vadovė.

2021 01 02 09:04
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt