penktadienis, sausio 22 d.
JK ruošiasi imtis sankcijų prieš Baltarusiją dėl susidorojimų po „suklastotų rinkimų“
Alfa.lt

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį pranešė, kad ruošiasi imtis sankcijų prieš asmenis Baltarusijoje, atsakingus už rugpjūčio 9 dienos prezidento rinkimų klastojimą ir vėliau sekusį prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo susidorojimą su protestuotojais.

JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas nurodė, kad Londonas ruošia savo sankcijas, derindama jas su JAV ir Kanada po to, kai Europos Sąjungos baudžiamųjų priemonių įvedimą užlaikė Kipras.

„Atsižvelgiant į šį užlaikymą, atsižvelgiant į A. Lukašenkos apgavikišką inauguraciją, aš nurodžiau Britanijos užsienio reikalų ministerijos sankcijų grupei parengti Magnitskio sankcijas prieš tuos, kurie atsakingi už sunkius žmogaus teisių pažeidimus“, – kalbėjo D. Raabas parlamente.

Kremliaus kritiko teisininko Sergejaus Magnitskio mirtis 2009 metais viename Maskvos kalėjime neaiškiomis aplinkybėmis paskatino kelias Vakarų šalis paskelbti sankcijų Rusijos pareigūnams, po to jos pradėtos taikyti ir prieš kitas šalis.

Pasak D. Raabo, Londonas bendradarbiauja su Vašingtonu ir Otava, „skubos tvarka ruošdamas atitinkamus sąrašus“ prieš Baltarusijos pareigūnus.

Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose pergalė oficialiai atiteko A. Lukašenkai, į gatves išėjo dešimtys tūkstančių žmonių. Opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja laiko save tikrąja rinkimų nugalėtoja ir tvirtina, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Su masiniais protestais susidūręs A. Lukašenka pradėjo žiaurų susidorojimą su taikių protestų dalyviais ir už tai sulaukė Vakarų pasmerkimo, bet iš Maskvos – paramos.

Šią savaitę po slapta surengtos inauguracijos Baltarusijos prezidentą užgriuvo nauja kritikos ir protestų banga,

Kalbėdamas Bendruomenių Rūmuose D. Raabas pareiškė, kad A. Lukašenka „visiškai neturi legitimumo“, ir pridūrė: „Mes nepripažįstame suklastotų rinkimų rezultatų.“

Kelios Europos valstybės, įskaitant Vokietiją, ir JAV, taip pat atsisakė pripažinti jį Baltarusijos prezidentu.

Praėjusią savaitę Vašingtonas pareiškė, kad gali nedelsdamas imtis naujų sankcijų prieš Baltarusijos pareigūnus.

JAV ragina Kiprą atšaukti savo veto dėl siūlomų ES sankcijų Baltarusijos pareigūnams, kad būtų galima parengti „nuoseklų“ atsaką į krizę šioje šalyje, antradienį sakė vienas aukšto rango pareigūnas.

Baltijos šalys jau anksčiau paskelbė sankcijas Baltarusijos prezidentui A. Lukašenkai ir dar 29 režimo atstovams, kuriuos laiko atsakingais už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš taikius demonstrantus. Jiems penkerius metus uždrausta atvykti į Lietuvą, Latviją ir Estiją.

D. Raabas priminė, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), kuriai priklauso ir Baltarusija, nurodyta inicijuoti „visapusišką ir nepriklausomą tyrimą“ dėl įvykių Baltarusijoje.

„Jeigu Baltarusijos pareigūnai nereaguos, mes svarstysime galimybę imtis kitų veiksmų su mūsų tarptautiniais partneriais, atsižvelgdami į ESBO tyrimo išvadas“, – pridūrė jis.

2020 09 25 07:18
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt