šeštadienis, liepos 4 d.
JK vyriausybė siekia išmesti visus prieš „Brexit“ kovojančius konservatorius
tiesa.com
Pixabay.com

Pasak buvusio teisingumo sekretoriaus Davido Gauke, Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė siekia „apvalyti“ konservatorių partiją nuo tų, kurie priešinasi „Brexit“, praneša portalas BBC. Tokius įtarimus patvirtina ir šaltinis iš valdančiųjų Parlamente lyderio komandos – anot jo, bus siekiama, kad konservatorių parlamentarai balsuotų pagal partines linijas, o tie, kurie nepaklus, bus šalinami iš partijos.

Toks grasinimas iškeltas tuo pačiu metu, kai opozicijos nariai ruošia reikiamas įstatymų pataisas, siekdami išvengti „kietojo“ išstojimo iš ES, ir Borisas Johnsonas baiminasi, kad dalis valdančiųjų torių prisijungs prie jų.

Todėl partijos lyderiai ėmėsi gan nestandartinių priemonių – pasak šaltinių, prisidėję prie opozicijos iniciatyvų toriai bus pašalinti iš partijos ir negalės kaip jos atstovai dalyvauti artėjančiuose rinkimuose. Pasak šaltinių, taip yra siekiama išvengti derybinės galios su ES netekimo ir visos Parlamento valdžios atidavimo leiboristų lyderiui Jeremy Corbynui.

Pasak valdžios atstovų, jie vis dar viliasi, kad patobulintas susitarimas gali būti pasiektas spalio 17 d. vyksiančių ES viršūnių susitikimo metu, tačiau tam yra reikalingas nuoseklumas ir ryžtas.

Provokacija

Dabartinė konservatorių dauguma kabo ant plauko – net kartu su Šiaurės Airijos unionistų partija ji šiuo metu teturi 1 žmogaus daugumą. Tai reiškia, kad po šio grasinimo netekus bent vieno nario partija bus priversta veikti mažumos vyriausybės sąlygomis.

Nepaisant to, B. Johnsonas nelabai stengiasi įtikinti savo partijos narius laikytis jo vedamos politikos – nors pirmadienį turėjo susitikti su „nepaklusniais“ parlamentarais, jis atšaukė susitikimą be jokios konkrečios priežasties.

„Aš nemanau, kad nėra išvis kokių nors pastangų įtikinti žmones paremti vyriausybę. Jie gan gerai pasirengę sukilimui ir išvarys iš partijos tuos, kurie sugalvos palaikyti tą sukilimą“, ­­­– BBC radijui kometavo D. Gauke.

Jam atrodo, kad tokiu būdu tarsi norima išprovokuoti balsuoti už tokius pasiūlymus, kas galiausiai lemtų išankstinius rinkimus, ir jis pats yra pasirengęs balsuoti prieš „kietąjį“ „Brexit“.

Tarp aiškiausių kovotojų prieš „kietąjį“ „Brexit“ yra ne vienas buvusio Theresos May kabineto narys. Be jau minėto buvusio teisingumo sekretoriaus D. Gauke, grupėje yra buvęs vyriausybės kancleris Philipas Hammondas ir buvęs tarptautinio vystymosi sekretorius Rory Stewartas.

Kiti konservatoriai, kaip Kenas Clarke‘as ar Oliveris Letwinas, irgi yra pažadėję nepaklusti vyriausybei, tačiau yra dar pora dešimčių politikų, kurie teigė, jog nesutinka su „kietuoju“ „Brexit“, bet dar nėra viešai pasakę, ką ketina dėl tokių grasinimų daryti.

Kas gali įvykti per šią savaitę?

Kiekvienas naujas įstatymas turi pereiti per abejus Parlamento rūmus – ši procedūra dažniausiai užtrunka ne vieną savaitę, tačiau teoriškai tai gali būti įgyvendinta per tris šios savaitės dienas, nors ir gali sulaukti pasipriešinimo iš vyriausybės ar nesurinkti pakankamo parlamentarų balsų skaičiaus.

Antradienį parlamentarai grįš į Bendruomenių rūmus po vasaros atostogų. Opozicijos atstovai turėtų tą dieną išleisti reikiamas pataisas sustabdyti „kietąjį“ „Brexit“ skubos tvarka – tai būtų pirmasis oficialus dokumento svarstymas.

Trečiadienį teoriškai dokumentas gali būti svarstomas ir priimtas visais Bendruomenių rūmų lygmenimis, tačiau tam reikalingas ne vienas balsavimas ir daugiau nei pusės parlamentarų palaikymas.

Ketvirtadienį, jeigu parlamentarai patvirtintų pataisas, jos pasiektų Lordų rūmus, tačiau svarstymas būtų nukeltas iki pirmadienio, nes pentadienį šie Parlamento rūmai nesirenka.

Pirmadienį, jeigu viskas vyktų pagal planą, pataisos būtų priimtos ir galiausiai, gavus karalienės patvirtinimą, taptų įstatymu.

Parlamento pertraukos prasidės rugsėjo 9 ir 12 d., todėl tai, ko gero, vienintelis šansas patvirtinti reikiamus įstatymo pakeitimus.

2019 09 02 13:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt