antradienis, spalio 27 d.
Kinija žada reaguoti, jei JK išplės pilietybės teises Honkongo gyventojams
BNS

Kinija ketvirtadienį pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių prieš Jungtinę Karalystę, jeigu Londonas neatsisakys planų išplėsti pilietybės teisių honkongiečiams, Pekinui priėmus Honkongui skirtą kontroversišką saugumo įstatymą.

Kiniją užgriuvo kritikos lavina, pirmiausia iš Vakarų valstybių, dėl antradienį jos priimto naujo įstatymo, numatančio bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Nerimas dėl šio įstatymo dar sustiprėjo, kai įtakinga Honkongo advokatų asociacija paskelbė naują teisinę analizę, kurioje įspėjama, kad šis teisės aktas, kurio tekstas iki antradienio buvo slepiamas, pakerta miesto teismų sistemos nepriklausomumą ir suvaržo laisves.

JK pareiškė, kad įstatymas pažeidžia „vienos šalies, dviejų sistemų“ valdymo modelį, dėl kurio buvo sutarta, kai Kinija 1997 metais perėmė Honkongą iš buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos. Pagal šį modelį Honkongui iki 2047-ųjų turi būti garantuojamos tam tikros laisvės ir dalinė autonomija, įskaitant teisėkūros ir teisimų nepriklausomybę bei žodžio laisvę.

Reaguodama JK paskelbė planuojanti leisti milijonams honkongiečių, turinčių Britanijos užjūrio piliečio statusą, su šeimomis persikelti gyventi į JK ir ilgainiui prašyti suteikti pilietybę.

„Laikysimės jiems duoto pažado“, – parlamente sakė užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas).

Šis žingsnis smarkiai suerzino Pekiną. Jis sako, kad JK prieš Honkongo perdavimą 1997 metais pažadėjo nesuteikti honkongiečiams visų pilietybės teisių.

„Jeigu Britanija imsis vienašališkai keisti taikomą praktiką, ji pažeis savo pačios poziciją ir įsipareigojimus, taip pat tarptautinę teisę ir pagrindines tarptautinius santykius reglamentuojančias normas“, – rašoma ketvirtadienį Kinijos ambasados Londone išplatintame pareiškime.

„Griežtai su tuo nesutinkame ir pasiliekame teisę imtis atsakomųjų priemonių“, – priduriama jame.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 07 02 14:22
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt