penktadienis, spalio 2 d.
Knygos apie lieknėjimą autorė: kūnas mums tarnauja, turime juo rūpintis
tiesa.com

Londone gyvenanti žurnalistė ir tinklaraštininkė Karolina Germanavičiūtė pasakoja savo istoriją: kodėl nusprendė pakeisti gyvenimą ir kaip atsirado knyga „Lieknesnė, gražesnė, laimingesnė aš“. Knygoje, kuri yra tarsi savotiškas dienoraštis, mergina dalinasi sukaupta patirtimi ir siūlo pačios išbandytas ir naudojamas mitybos bei sporto taisykles.

Karolina, papasakok, kaip ir kada atvažiavai į Anglijos sostinę?

Į Londoną atvykau baigusi vidurinę mokyklą, norėdama studijuoti. Čia baigiau televizijos žurnalistikos bakalauro studijas (angl. Broadcast journalism). Be to, šiame mieste jau kelerius metus gyveno mano tėvai ir jaunesnis brolis.

Vieniems, atvykusiems Londoną, pradžia būna sunki, ypač jei nėra artimesnių draugų ar šeimos narių, o tavęs laukė šeima. Kaip tau sekėsi įsikurti?

Persikeldama gyventi į Londoną žinojau, kas manęs laukia, kadangi čia atvažiuodavau nuo 12-kos metų. Ruošiausi pradėti suaugusio žmogaus gyvenimą, norėjau įsidarbinti ir studijuoti – buvo nekantru. Nekantru taip, kaip sulaukti pilnametystės, o vien to, kad gyvenimas nuo šiol bus Anglijoje – per daug nesureikšminau: čia turėjau daug draugų, čia buvo mano šeima.

Kas paskatino domėtis sveika gyvensena?

Keisti gyvenimo būdą nusprendžiau tada, kai supykau ant savęs dėl priaugto svorio. Buvau aptingusi ir mažai dėmesio skyriau sveikatai, negana to, rūkiau ir nesukau galvos dėl mitybos. Žinoma, visa tai turėjo pasekmes ‒ nuolatinis nuovargis, irzlumas, liūdesys, pyktis ant savęs, ligų išsigalvojimai ir baimė.

Galiausiai įgriso save tokią matyti: vaizdas veidrodyje nedžiugino, stipriau kosint net atrodė, kad turiu baisią ligą, be to, nepaliaujamai save kaltinau dėl visko. Todėl vieną kartą nusprendžiau, kad reikia keistis ir taip ilgiau negalima gyventi!

Ar buvo tokių periodų, kai metei sveiką gyvenseną, nes buvo per sunku, bet po to vėl grįžai ar pradėjusi niekada nebesižvalgei atgal?

Pirmiausia, norėdama sulieknėti, pradėjau nuo dietų, kurios prie gero neprivedė – taip, išoriniai rezultatai buvo geri ir akivaizdūs, bet žinojimas, kad aš vėl paslysiu, o dar galiausiai sugrįžę kilogramai mane labai liūdino. Tapo aišku, kad keistis reikia ne iš dalies, bet iš pagrindų – svarbu pamilti sveiką mitybą ir sportą.

Reikia puoselėti savo kūną. Todėl supratau svarbiausią dalyką: dietos yra laikina, o sveika gyvensena – visam gyvenimui.

Į kokius pagrindinius dalykus turėtume atkreipti dėmesį, kad būtume sveiki ir gražūs?

Sveikata neatsiejama nuo suderintos mitybos, į kūną turime dėti tik tai, kas jam yra naudinga, kas suteikia energijos ir aprūpina reikalingomis medžiagomis. Reikia suprasti tai, kad greitas maistas, gazuoti gėrimai ar saldumynai nėra reikalingi, tuo labiau naudingi jūsų kūnui. Pagalvokite: kūnas jums tarnauja, leidžia

mėgautis gyvenimu, jausti, siekti – reikia atitinkamai jam atsidėkoti, jį puoselėti.

Kartais rašytojai pabrėžia tai, kad jie neplanavo rašyti knygos, tiesiog rinko sau ar mokiniams konspektus. Kaip tu sugalvojai išleisti knygą?

Knyga gimė iš mano puslapio „Sveikos gyvensenos dienoraštis“, kuriame dalinausi sporto, mitybos patarimais bei stengiausi motyvuoti skaitytojus. Bėgant laikui, pastebėjau, kad man rašo vis daugiau žmonių, nuoširdžiai teiraujasi įvairių dalykų ir prašo pagalbos, padedant atrasti valios, aš nusprendžiau, kad reikia parašyti dienoraštį: savo istoriją, kurioje papasakosiu, kaip man viskas pavyksta bei motyvuosiu norinčius keistis. Pradėjau rinkti informaciją, daug laiko praleisdavau bibliotekoje, skaičiau ir analizavau, nes norėjau sudėti viską, kas man padėjo, tikėdamasi, kad tai bus naudinga ir kitiems: vis dar ieškantiems pagalbos, žinių, palaikymo.

[992]

Ar galvoji apie dar vieną knygą?

Taip, ateityje norėčiau išleisti dar vieną knygą, tačiau šiuo metu dar tik gryninu idėją. Noriu parašyti kažką ne tik naudingo, bet ir įdomaus, praverčiančio – galbūt tęsiu „Lieknesnė, gražesnė, laimingesnė aš“ idėją.

Kartais laikytis užsibrėžtų tikslų būna išties sunku, kas tave motyvuoja?

Kai kuriems sunku pradėti – man sunku sustoti. Mane motyvuoja tai, kiek daug jau padariau ir pasiekiau, todėl norisi dar daugiau. Taip pat jaučiu atsakomybę prieš skaitytojus, ypač nenoriu nuvilti tų, kuriuos įkvėpiau imtis pokyčių ir esu kaip motyvacija jiems. Noriu tokia ir išlikti.

[999]

Jei ne paslaptis, atskleisk kokį tikslą šiuo metu puoselėji?

Dabartinis mano didžiausias tikslas yra susieti pomėgius su karjera. Sveiką gyvenseną su savo profesija. Noriu daryti tai, kas man patinka, tikriausiai daugelis to siekia.

Ką manai apie vegetarus? Ar mėsa žmogui reikalinga?

Pati esu visavalgė, tačiau pastaruoju metu stengiuosi paukštieną ir kitą mėsą valgyti tik kartą per savaitę ar dvi. Dauguma naudingųjų medžiagų, kurias gauname iš mėsos, į tą mėsą atkeliauja iš augmenijos, todėl manau, kad mėsa nėra būtina. Baltymus, kurių gausu mėsoje, taip pat galima gauti ir iš pupelių, sojos, riešutų ir pan., nors sportuojantiems vištienos krūtinėlė ar jautiena dažnai atrodo itin reikalingas dalykas. Tarkim mano draugas, kuris taip pat sportuoja, yra šventai įsitikinęs, kad jam vištienos krūtinėlė nepakeičiamas baltymų šaltinis ir aš, nors ir retai tai valgydama, neturiu nieko prieš.

Kokį duotum patarimą žmonėms, kurie dirbdami beveik visą laiką sėdi ir daug laiko praleidžia prie kompiuterio ekrano? Manau šiais laikais tai itin aktualu, teko girdėti, kad kitos įmonės net įveda trumpas mankštos pertraukėles.

[996]

Dirbantiems prie kompiuterio patarsiu padaryti keletą pratimų, kuriuos kartais darau ir aš – įtraukti užpakalio raumenis ir laikyti tol, kol pajusite šiltą skausmelį, tada pailsėjus pakartoti dar 2 ‒ 3 kartus. Po stalu pakelti nuo žemės suglaustas kojas (dirbs jūsų pilvo presas) ir laikyti iki šilto maudimo. Kartoti keletą kartų. Kai tik gaunate galimybę pakilti nuo stalo – trumpai pasirąžykite. Paprašyti nueiti į kitą aukštą – nesispyriokite, išeikite, pajudėkite. Rinkitės laiptus, o ne liftą.

Ar sveika gyvensena tikrai yra neatsiejama nuo draudimų ir savęs varžymo?

[991]

Sveikai gyventi jokiu būdu nereiškia save varžyti. Kad lengviau išlaikytumėte balansą, galite pasidarykite „cheat“ (liet. sukčiavimo) dieną: per ją leiskite sau suvalgyti pyrago gabalą arba riebesnį patiekalą. Tiesiog reikia suprasti skirtumą tarp noro ir naudos – nepasiduokite užgaidoms ir maitinkitės taip, kad tai būtų naudinga jūsų kūnui. O dėl skonio – tam, kad paprieštaraučia visiems, kurie sako, kad sveikai maitintis neskanu, knygoje taip pat parašiau 10 lengvų ir itin skanių patiekalų bei desertų receptų. Jais dalinuosi ir savo „Sveikos gyvensenos dienoraštis“ puslapyje.

Pasidalink taisykle, kuria vadovaujiesi ir žmonės ją turėtų žinoti, siekdami geresnio (t.y. sveikesnio, kokybiškesnio, laimingesnio) gyvenimo?

Pusryčius valgyk kaip karalius, pietus kaip valstietis, o vakarienę kaip varguolis! Valgykite 5 kartus per dieną, kas 2 ‒ 3 valandas ir nevalgykite likus 3 ‒ 4 val. iki miego. Dažniau stabtelkite ir pagalvokite, koks jūs laimingas esate – jūs gyvenate ir galite įgyvendinti savo troškimus. Nustokite save varžyti ir pasitikėkite savo jėgomis.

[993]

Lyginant Londoną ir Lietuvą sveikatingumo atžvilgiu: kokius matai skirtumus?

Londone sveika gyvensena ir sveikas, aktyvus gyvenimo būdas yra įgavęs pagreitį, tačiau dar visai neseniai atostogaudama Lietuvoje pastebėjau, kad mūsų šalis taip pat labai sparčiai žengia pirmyn.

Daugėja sveiko maisto restoranų, bėgimo varžybų, sveiką gyvenimo būdą propaguojančių žmonių.

[994]

[995]

[997]

[998]

Ar ateityje matai Lietuvą?

Labai noriu grįžti į Lietuvą, o jei noriu – grįšiu. Tik kol kas noriu įgyvendinti kelis planus, pasiekti keletą tikslų ir pradėti naujas idėjas. Noriu grįžti tada, kai žinosiu, kad nieko neprarasiu palikdama Londoną. Mano artimieji taip pat planuoja grįžti, todėl, jei niekas nepasikeis, tai turėtų įvykti per 5 metus. Vis tik ten mano namai. Lietuvoje – aš sava, ten man – sava!

Daugiau lietuvaitės sveikos gyvensenos patarimų jos „Facebooko” paskyroje „Sveikos gyvensenos dienoraštis“ ir „Youtbe” kanale arba čia. 

2015 09 01 09:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt