penktadienis, balandžio 3 d.
Lietuvė vaikystės svajonę Londone pavertė pelninga veikla
tiesa.com
N. Marčiulionienės konditerės talentas visiškai išsiskleidė tik gyvenant JK.

Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenanti alytiškė Neringa Marčiulionienė džiaugiasi lietuviškų kepinių išsiilgusių klientų gausa. Pas originalius tortus kepančią moterį tautiečius atveda iš lūpų į lūpas sklindančios rekomendacijos. Konditerijos gaminių studiją namuose įsirengusi Londono lietuvė seną vaikystės svajonę pavertė pelningu darbu.

Iš Alytaus rajono, Butrimonių miestelio, kilusi Neringa kartu su šeima Jungtinėje Karalystėje gyvena jau beveik 15 metų ir grįžti į Lietuvą kol kas neketina. „Baigusi prekybos vadybos studijas nusprendžiau laimės ieškoti svetur.

Kaip ir kiti tautiečiai, į Londoną atvykau tikėdamasi susikurti geresnį rytojų. Žadėjau sau, kad Londone įsikursiu tik trumpam, kol užsidirbsiu pakankamai pinigų ir galėsiu grįžti į Lietuvą. Tačiau planai pasisuko kita linkme“, – apie gyvenimo svetur pradžią pasakojo pašnekovė. Iš pradžių į Londoną atvykusi lietuvė darbo ieškojo klientų aptarnavimo srityje, tačiau pripažino – nugalėjo noras dirbti sau.

„Atvykusieji dažnai ima skųstis prastomis darbo sąlygomis, ilgomis valandomis, kurias tenka praleisti ne namuose, o individuali veikla, atvirkščiai, – vienas malonumas.

Kuo daugiau užsakymų sulaukiu, tuo dirbti darosi įdomiau. Su kiekvienu kliento pageidavimu įgyju neįkainojamos patirties ir pasitikėjimo savo jėgomis. Nebijau eksperimentuoti, dirbu viršvalandžius, ir viskas tik dėl geriausios kepinių kokybės.“

N. Marčiulionienė prisiminė, kad būdama dešimties jau ėmė domėtis naminių pyragų kepimu, jų dekoravimu. Moteris mano, kad potraukį konditerijai, tapusį pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu, paveldėjo iš savo močiutės.

„Vaikystėje atidžiai stebėjau, kaip mano močiutė sukasi virtuvėje. Stengiausi jai padėti, iš pirmų lūpų sužinojau įvairių kulinarinių paslapčių. Grįžusi į namus skubėdavau savarankiškai atkartoti tai, ką buvau mačiusi močiutės virtuvėje. Tiesa, studijų metais apleidau šią veiklą. Ir tik atvykusi į JK, atgaivinau pamirštą aistrą.

Po ilgos pertraukos namų gamybos saldumynais pavaišinusi draugus ir artimuosius, užsikabinau ir nebegaliu sustoti“ , – šypsojosi lietuvė. Drąsos plėsti naminių tortų kepimo veiklą N. Marčiulionienę įkvėpė vyro Remigijaus ir artimųjų palaikymas.

Iš lūpų į lūpas sklindančios tautiečių rekomendacijos konditerei taip pat neleido sėdėti rankų sudėjus. „Draugai patarė savo gaminių nuotraukas skelbti socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje. Nuo tada sulaukiu lietuvių žinučių su detaliais norimos tortų išvaizdos aprašymais.

Sužinojusi visas smulkmenas imuosi kruopštumo reikalaujančio darbo. Tortus gaminantis konditeris turi būti ne tik kepėjas, bet ir menininkas. Reikia mokėti piešti, išmanyti inžineriją, skulptūrą, architektūrą, dizainą ir dar daugybę skirtingų dalykų“, – aiškino moteris.

N. Marčiulionienė džiaugiasi galinti kiekvienam gaminiui skirti daug dėmesio, preciziškai pagaminti papuošimus ir, kaip pati sako, „subrandinti“ kiekvieną tortą iki tobulybės. Šiuo metu tai –pagrindinis moters darbas ir pragyvenimo šaltinis.

„Kūrybinis procesas gali užtrukti net iki savaitės. Darbų seka dažniausiai nesikeičia: pirmąją dieną lipdau tortų papuošimus, figūrėles, kitą dieną kepu biskvitus, dar kitą – surenku atskiras kepinio dalis į bendrą visumą, pertepu įvairiais kremais ir tik ketvirtą dieną galiu puošti tortą pačios nulipdytomis saldžiomis figūrėlėmis.

Siekdama spėti įvykdyti visus užsakymus, kartais dirbu iki paryčių. Norisi klientui atiduoti kuo šviežesnį gaminį, o ne šaldytuve porą dienų pastovėjusį, kaip būna prekybos centruose.“ Neringa prisipažįsta: siekdama aukščiausios kokybės, ji susiduria su įvairiais iššūkiais.

„Vieną dieną gavau užsakymą – iškepti tortą, ant kurio puikuotųsi prabangūs aukštakulniai bateliai. Šis užsakymas tapo nemenku išbandymu, anksčiau nieko panašaus nesu lipdžiusi. Kadangi viską darau viena, procesas pareikalauja nemažai laiko ir pastangų.

Būna atvejų, kai tortuko žmonės įsinori šventės išvakarėse. Tada jau verčiuosi per galvą. Tačiau ne visuomet pavyksta. Ir taip tenka ilgai dirbti, širdis norėtų padėti klientams, priimti net ir paskutinės sekundės užsakymus, tačiau sveikata pasako – ne“, – atvirai kalba pašnekovė.

Ištikimiausi lietuvės klientai – JK gyvenantys tautiečiai. Neringa prisipažįsta, kad perprasti britišką skonį ir požiūrį į maisto tradicijas jai dar reikia laiko. „Yra keletas britų, kurie užsisako mano gaminių, tačiau tikrai nedaug. Konkurencijos tarp lietuvių ir bričių kepėjų rajone, kuriame gyvenu, nėra.

Vietinės moterys, nusprendusios imtis panašios veiklos, atsidaro mažas kepyklėles, plečiasi, o lietuvės neskuba. Žinoma, ir mūsų siūlomos produkcijos skonis skiriasi nuo britams įprasto. Vietiniai gyventojai pirmenybę teikia riebiems, sviestiniu kremu perteptiems biskvitiniams tortams.

O lietuviai išsiilgę tradicinių skonių – medumi ar uogiene gardinamų skanumynų“, – pastebi pašnekovė. Vietinius Londono gyventojus stebina ne tik lietuviškų konditerijos gaminių skonis, bet ir naminių tortų kaina.

„Mano kepinių paragavę britai negaili komplimentų – žavisi jų išvaizda, giria skonį, tačiau pirkti neskuba. Mano kaina už kilogramą torto jiems atrodo per didelė. Kadangi didžiąją dalį mano kurtų tortų puošia rankų darbo figūrėlės, reikalaujančios laiko ir specialių priemonių, jų kaina didesnė nei prekybos centruose siūlomų kepinių.

Nepaisydami kokybės ir išvaizdos skirtumų, vietiniai gyventojai visgi mieliau renkasi maisto prekių parduotuvėse randamus gaminius“, – apie vyraujančias naminių kepinių kainas ir britų požiūrį į jas aiškina lietuvė.

Konditerė pasidalijo patirtimi, koks jos gaminamas skanėstas populiariausias tarp JK lietuvių: pasirodo, tai „Medutis“, tautiečiai sutartinai prašo jį pagaminti. Taip pat „Napoleonas“, „Jaunystė“ – senos receptūros gaminiai.

„Maša ir lokys“ šiuo metu yra populiariausias vaikų šventėms siūlomas tortas. „Jį pagaminti užtrunku bene daugiausia laiko, nes mergaitės ir lokio figūrėlių lipdymas reikalauja kruopštaus darbo. Švenčių laikotarpiu kepu meduolinius namukus ir lietuvių akims jau įprastus grybukus, tarp JK senbuvių jie populiarūs.

Smalsuoliai britai klausinėja apie šiuos konditerijos gaminius – iš ko jie, kaip pagaminami ir panašiai. Nusiperka paragauti ir vėliau skambina, nori užsisakyti dar“, – pasakoja N. Marčiulionienė. Dalį savo kepinių ji parduoda Londone vykstančių mugių metu. Stratfordo, Barkingo ir Dagenhamo rajonuose lietuvių bendruomenių nariai organizuoja įvairias šventes.

Jų metu visi norintys gali pirkėjams pasiūlyti savo rankų darbo gaminių. Kaip teigia pašnekovė, mugėse apsilanko ne tik tradicinių gaminių išsiilgę tautiečiai, bet ir vietiniai Londono gyventojai. Smalsuoliai noriai ragauja lietuviškų patiekalų ir domisi jų pagaminimo smulkmenomis.

„Kalėdinių ar velykinių mugių metu turime galimybę pristatyti savo produkciją ir tokiu būdu ją populiarinti. Smagu, kai į vieną vietą susirenka tiek bendraminčių. Čia galime dalytis patirtimi ir patarimais, skleisti lietuviškumą, patriotinę dvasią. Drąsiai sakau, lietuvių rankų darbo gaminių prekyba JK klesti“, – džiaugiasi N. Marčiulionienė.

Dalyvaus rinkimuose

– Neringa, ar užsiregistravote balsuoti prezidento ir EP rinkimuose?

– Kol kas su šeima dar nespėjome užsiregistruoti prezidento ir EP rinkimuose, bet tikrai planuojame tai padaryti ir balsuoti, norime savo balsu prisidėti prie politinių sprendimų.

– Ką manote apie pilietybės išsaugojimo referendumą?

– Mūsų šeima išties norėtų, kad įsigaliotų dviguba pilietybė. Auginame mažametį sūnų ir norime, kad jis turėtų tiek Lietuvos, tiek Anglijos pilietybę, o ne tik vieną kurią nors.

2019 03 30 09:55
Spausdinti