sekmadienis, rugsėjo 20 d.
Lietuvės idėja virto realybe – Londone pristato vaikišką knygą, paremtą laimės mokslu
tiesa.com

„Šokliukė ir Kalėdų eglutė“ – taip lietuviškai vadinasi vaikams skirta knyga, kuri jau kitą savaitę atsidurs Jungtinės Karalystės knygynų lentynose. Tai graži Brightone gyvenančios lietuvės Inesos Ivanovos idėja, kuriai buvo lemta išsipildyti dar prieš šias Kalėdas.

Tiesa, pozityvi vaikiška knyga – tik maža daug didesnio projekto dalis, apie kurį „Tiesai“ išskirtiniame interviu papasakojo pati idėjos autorė bei projekto prodiuserė.

Anglų kalba išleista knygelė „Šokliukė ir Kalėdų eglutė“ („Hopscotch and the Christmas Tree“), kurią parašė Katy Segrove, o iliustravo Katerina Vykhodtseva, skirta 3–5 metų vaikams. Tačiau, kaip džiaugėsi I. Ivanova, knyga jau išversta, tad lietuviška istorijos versija ateityje turėtų pasiekti ir Londone gyvenančius lietuvius skaitytojus.

Knyga, paremta mokslu

Knygoje pasakojama šilta istorija apie nuotaikingą kumelaitę Šokliukę ir jos skirtingus, tačiau visus vienodai brangius draugus: katiną Karolį, jautį Mykolą, avytę Barborą, gaidį Džiugą ir kiaulytę Ingą. Tačiau „Šokliukės ir Kalėdų eglutės“ prasmė slypi kur kas giliau – tai laimės mokslu paremtas pasakojimas, ne tik vaikus – visus mus mokantis, kad, pozityviai nusiteikę, sprendimus problemiškose situacijose galime rasti čia pat.

[8884] 

Tyrimais atskleista, kad laimės jausmas neatsiejamas nuo mūsų kasdieninių įpročių, minčių, veiklų, kuriuos visus galime iš dalies kontroliuoti. Psichologai įrodė, jog žmogaus laimei 50 proc. įtaką daro genetika, 40 proc. asmeninis elgesys ir tik 10 proc. aplinka. Tai reiškia, kad kasdieniniai mūsų poelgiai – draugiškumas, optimizmas, dėkingumas, dėmesingumas, atlaidumas, naujų įgūdžių mokymasis, – daro labai didelę įtaką asmeniniam laimės jausmui.

„Paprastai žmonės mano, kad tai, kas atsitinka jų gyvenime, aplinkoje, turi daug didesnę įtaką jų laimės jausmui, o realiai mes patys esame savo laimės kalviai“, – sako I. Ivanova.

Anot Inesos, įvairiuose renginiuose pristatinėjant knygos idėją daugelis klausytojų nuoširdžiai nustemba sužinoję, kad žmogus turi tiek daug įtakos kurdamas asmeninę laimę.

[8880] 

„Dar įdomiau tai, kad egzistuoja psichologijos mokslo šaka, kuri būtent ir tyrinėja, iš ko susideda žmogaus laimė“, – pasakojo I. Ivanova, kurios aiškinimu, knygos siužetas bei herojai gimė artimai bendradarbiaujant su psichologais. Jie patarė, kaip sukurti istorijas, kurios nuo ankstyvo amžiaus vaikus mokytų pozityviai priimti iššūkius ir sunkumus, mąstyti savarankiškai, patiems kurti savo laimę.

Projekto metu konsultavusios psichologės – „Chanel 4“ dokumentinių laidų autorės daktarės Elizabeth Kilbey manymu, „nėra geresnio būdo, kaip mažiesiems suteikti pačią geriausią gyvenimo pradžią, nei padėti ugdyti įgūdžius laimingam bei sėkmingam tolimesniam gyvenimui“.

Užmojai daug didesni

Kaip minėta, knyga „Šokliukė ir Kalėdų eglutė“ – tik maža daugiaplatforminio projekto dalis.

„Pagrindinė, 2014 metais gimusi idėja buvo ne knyga, o animacinis filmas vaikams, kuris mažylius edukuotų, jaunuosius žiūrovus mokytų, kas mums suteikia laimės ir kaip susidoroti su emociškai sudėtingomis situacijomis“, – „Tiesai“ pasakojo I. Ivanova.

Ikimokyklinukus pagrindinė knygos ir būsimo animacinio filmo herojė Linksmoji Šokliukė (angliškai Happy Go Hopscotch) moko sukurti sveiką, pozityvų mąstymo modelį kasdien tobulinant savo mintis bei elgesį.

Inesa, ne vienerius metus dirbanti prodiusere kino pramonėje, pasakojo visada norėjusi sukurti mažiesiems žiūrovams skirtą animacinį filmą.

„Prieš trejus metus susipažinau su rašytoja, kurios rašymo stilistika man pasirodė labai animuota, todėl jai pasiūliau kartu pradėti projektą, – prisimena ji. – Tuomet Katy kilo idėja šį projektą paremti džiaugsmo mokslu – science of happiness. Nusprendėme paieškoti būdų, ar šias idėjas įmanoma pritaikyti vaikams.“

[8881] 

Pirmuosius istorijos herojų eskizus ir koncepciją merginos turėjo jau po metų. Tuomet projektas gavo finansavimą iš „Creative Europe“ ir prasidėjo tikrasis darbas bei konsultacijos su įvairiais ekspertais, kurie patarė, kad geriausia vaikams skirtą daugiaplatformį projektą pradėti nuo knygos. Taip gimė pirmoji kalėdinė knygutė, jau dabar susilaukusi gausybės gerų atsiliepimų dėl joje paliestų aktualių šiuolaikinių temų: ekologijos, bendruomeniškumo ir kitų.

„Mes visada žinojome, kad tai nebus tik animacinis filmas, – sako projekto prodiuserė. – Planuojame išleisti daugiau knygų, programėles išmaniesiems telefonams, žaislus, drabužius, daineles ir panašiai, todėl idėja pirmiausia išleisti knyga mums labai patiko.“

[8883] 

Netrukus, pristatinėdamos savo projektą, moterys susipažino su leidėjais iš Manchesterio, jie labai susižavėjo šia idėja. Ir jau labai greitai angliška knygelė „Hopscotch and the Christmas Tree“ pasieks Jungtinės Karalystės knygynus – pirmasis oficialus knygos pristatymas Londone vyks lapkričio 25 dieną, o prekyba prasidės lapkričio 30-ąją.

„Mūsų leidėjams papasakojau apie tai, kad svajoju knyga išleisti ir lietuvių kalba. Paaiškinau, kad Anglijoje gyvena labai daug lietuvių, kuriems ši knyga tikrai gali būti įdomi, kurie savo vaikams perka tiek lietuviškas, tiek angliškas knygas. Leidėjams ši mintis pasirodė įdomi, todėl džiugu, kad jau turime ir lietuvišką knygos variantą „Šokliukė ir Kalėdų eglutė“, kurį išvertė rašytoja, režisierė Eglė Vertelytė. Šiuo metu vyksta derybos dėl lietuviškos knygelės versijos išleidimo datos“, – planais dalijosi I. Ivanova.

Europoje atliktas tyrimas atskleidė, kad laimingiausi žmonės gyvena Danijoje. O Lietuva, deja, atsiduria pačiame sąrašo gale. 

Įdomu ir tai, kad Jungtinėje Karalystėje daugelis žmonių taip pat nesijaučia itin laimingi: šalis reitinge atsiduria gerokai žemiau nei vidurkio.

Inesa su savo kolegomis nuoširdžiai tiki, kad svarbu „laimės edukaciją“ pradėti nuo mažų dienų, ir galbūt tai gali įnešti daug daugiau pozityvaus mąstymo į žmonių gyvenimus.

„Mes stengėmės taip sukurti ir sugrupuoti istorijas, kad visi pasakojimai akcentuotų idėją, jog kiekvienas yra pats atsakingas už savo laimę“, – pabrėžia I. Ivanova.

[8882] 

Visi personažai – Linksmoji Šokliukė, katinas Karolis, jautis Mykolas, avytė Barbora, gaidys Džiugas ir kiaulytė Inga – sukurti taip, kad būtų pozityvūs, tačiau atspindėtų skirtingus charakterius.

Paklausus I. Ivanovos, koks yra pagrindinis daugiaplatformio projekto tikslas, moteris kalbėjo konkrečiai: projekto esmė – kiekvienoje istorijoje atskleisti, kad visada galima rasti pozityvų sprendimą.

„Kurdami šias istorijas supratome, kad kartais problemai tiesiog reikia duoti laiko ir ji išsisprendžia pati. Siekiame, jog skaitydami knygą ar žiūrėdami animacinius filmukus vaikai suprastų, kad nereikia būti nusiminusiam – viskas yra įmanoma ir viskas susitvarko“, – sakė I. Ivanova.

„Šokliukė ir Kalėdų eglutė“ – tik pirmoji didelio projekto knyga, tačiau visuose projekto etapuose vaikai bus mokomi optimizmo, atkaklumo, organizuotumo, saviraiškos, nebijoti ir išbandyti naujus dalykus, dalytis, sugebėti į problemą pažvelgti kitaip.

2017 11 23 07:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt