ketvirtadienis, rugpjūčio 5 d.
Londonas: durys tebėra „praviros“ susitarimui dėl prekybos po „Brexito“
BNS

Jungtinė Karalystė vis dar nori pasiekti susitarimą su Europos Sąjunga dėl prekybos po „Brexito“ nepaisant pastarosios aklavietės, sakė britų vyriausybės aukšto rango ministras prieš naujas derybas pirmadienį.

JK susitarimui pasiekti buvo nustačiusi galutinį terminą – praėjusios savaitės ES viršūnių susitikimą, o ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sakė esąs pasirengęs pasitraukti ir ruoštis scenarijui, kad sutartis dėl tolesnių santykių nebus sudaryta.

Visgi JK kabineto aukšto rango ministras Michaelas Gove'as sekmadienį pareiškė, jog vis dar tikisi, kad šalims pavyks susitarti. Anot jo, durys tebėra „praviros“, jei ES pakeis savo poziciją.

Šalys nesutaria dėl sąžiningos konkurencijos taisyklių, kaip šios taisyklės turėtų būti kontroliuojamos, taip pat dėl prieigos ES laivams prie JK žvejybos plotų.

JK siekia užsitikrinti suverenitetą savo vandenyse ir nesutinka, kad ES vykdytų būsimo prekybos susitarimo teisinę priežiūrą. Londonas sako norįs paprastos prekybos sutarties, panašios į ES pasirašytą su Kanada.

Tačiau Briuselis argumentuoja, kad Britanijos ekonomika daug labiau susaistyta su ES negu Kanados, todėl jų padėtis visiškai skirtinga.

„Noriu susitarimo, – sakė M. Gove'as televizijai „Sky News“. – Labai noriu, kad jis būtų sudarytas, tačiau abi šalys turi ieškoti kompromisų, kad tai įvyktų.“

„Šiuo metu ES to nedaro“, – kalbėjo britų ministras ir pridūrė, kad Briuselis, regis, nėra rimtai nusiteikęs siekti susitarimo.

„Laikas senka“

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ir jo kolega britas Davidas Frostas pirmadienį ketina aptarti derybų struktūrą, pranešė Europos Komisija.

„Dabar jo eilė veikti“, – sakė M. Gove'as, turėdamas galvoje M. Barnier.

Jei susitarimas nebus pasiektas, JK ir ES ryšiai bus grindžiami Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) standartais. Tai reikštų didesnius muitus ir kvotas ir smarkiai paveiktų ekonomikas, jau nukentėjusias dėl koronaviruso pandemijos.

M. Gove'as pirmadienį susitiks su Europos Komisijos vicepirmininku Marošu Šefčovičiumi aptarti vadinamojo skyrybų susitarimo, apibrėžiančio JK pasitraukimą iš ES ateinančių metų sausio 31-ąją, įgyvendinimą.

Nepriklausomai nuo to, ar šalims pavyks sudaryti prekybos susitarimą ar ne, permainų bus, nes JK pasitraukus iš ES bendrosios rinkos bus reikalingos naujos patikros abiejose sienos pusėse.

JK vyriausybė šią savaitę ketina paraginti verslą paspartinti pasirengimą naujoms muitinės taisyklėms.

Ji planuoja artimiausiomis dienomis pradėti informacinę kampaniją pavadinimu „Laikas senka“ („Time is running out“).

Antradienį B. Johnsonas ir M. Gove'as susitiks su britų verslo organizacijų ir įmonių atstovais.

„Dabar visi turime prisidėti savo darbu ir pastangomis“, – sakė M. Gove'as ir pridūrė, kad „liko nedaug laiko verslui imtis veikti“.

Europos verslą vienijanti organizacija „BusinessEurope“ paragino derybininkus susitarti, nes tai yra „vienintelis būdas neapibrėžtumui ir didelio masto sutrikimams išvengti“.

Tuo tarpu verslo dienraštyje „Financial Times“ paskelbtame viename iš retų bendrų laiške Anglikonų bažnyčios aukščiausi vyskupai paragino nepriimti Vidaus rinkos įstatymo, kurį pirmadienį svarstys Lordų Rūmai.

Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby, pasaulio anglikonų dvasinis lyderis, ir dar penki aukšto rango dvasininkai pažymėjo, kad šis įstatymas gali „smarkiai paveikti“ keturių JK istorinių ir geografinių sričių santykius ir „dar labiau pakirsti jų tarpusavio pasitikėjimą bei gerą valią“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 19 11:56
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt