ketvirtadienis, sausio 21 d.
Londonas nerimauja dėl besibaigiančio laiko „Brexito“ prekybos susitarimui pasiekti
Alfa.lt

Jungtinės Karalystės vyriausiasis derybininkas Davidas Frostas pareiškė, jog britų vyriausybė yra susirūpinusi, kad lieka mažai laiko susitarimui dėl prekybos su Europos Sąjunga po „Brexito“ pasiekti iki galutinio termino spalio viduryje.

Pasak D. Frosto, „susitarimo kontūrai aiškėja“ daugelyje sričių, tačiau derybose dėl sąžiningos konkurencijos ir valstybės subsidijų taisyklių padaryta „nedidelė pažanga“, o susitarimo dėl žuvininkystės apskritai atrodo „neįmanoma“ pasiekti, nebent Briuselis nusileistų.

„Man kelia nerimą, kad lieka mažai laiko išspręsti šiuos klausimus iki spalio 15 dieną vyksiančio Europos Vadovų Tarybos posėdžio“, – pridūrė jis po savaitės trukmės derybų su ES derybininku Micheliu Barnier.

M. Barnier savo ruožtu pareiškė, kad derybose, per kurias siekiama susitarti dėl naujų prekybos santykių, įsigaliosiančių šių metų pabaigoje pasibaigus pereinamajam laikotarpiui po „Brexito“, tebėra „nuolatinių, rimtų [nuomonių] išsiskyrimų“.

D. Frostas apibūdino šią savaitę rengtus susitikimus su M. Barnier kaip „konstruktyvias diskusijas, vykusias geranoriškai“.

„Tebesame visiškai pasiryžę sunkiai dirbti ieškant sprendimų, jei tokių bus galima rasti“, – sakė britų diplomatas.

Jo teigimu, prie susitarimo artėjama tokiose srityse kaip prekyba prekėmis bei paslaugomis, transportas ir energetika. Tačiau D. Frostas pabrėžė, jog valstybės parama ir žvejybos teisės – didžiausius nesutarimus keliantys klausimai – yra „gyvybiškai svarbūs mūsų kaip nepriklausomos valstybės būsimam statusui“.

Valstybės subsidijų srityje pasiekta „šiek tiek pažangos“, tačiau kalbant apie žuvininkystės teises „atotrūkis tarp mūsų, deja, yra labai didelis ir, nesant didesnio ES realizmo ir lankstumo, gali būti neįmanoma jo sumažinti“, pareiškė derybininkas.

Tuo metu Britanijos premjeras Borisas Johnsonas tvirtino, kad nuo Europos Sąjungos priklauso, ar iki šių metų pabaigos bus sudarytas prekybos susitarimas.

„Tikiuosi, kad gausime sutartį – tai priklauso nuo mūsų draugų, – jis sakė visuomeniniam transliuotojui BBC. – Jie sudarė su Kanada [laisvosios prekybos] susitarimą, kokio norime mes – kodėl jie neturėtų sudaryti jo su mumis?“

„Esame itin artimi; 45 metus buvome [ES] nariai. Viskas yra [paruošta], visa tai priklauso nuo jų“, – kalbėjo B. Johnsonas ir patikino, jog yra „visos galimybės gauti susitarimą“, jeigu ES vadovausis „sveiku protu“.

Britanija, kuri beveik 50 metų integravosi į Europos Sąjungą, sausį pasitraukė iš jos politinių struktūrų, bet iki šių metų pabaigos yra saistoma bloko taisyklių, kol abi šalys mėgina susitarti dėl būsimų santykių.

B. Johnsonas ne kartą atsisakė pratęsti vadinamąjį pereinamąjį laikotarpį, nepaisydamas įtempto derybų grafiko ir koronaviruso pandemijos sukelto sąmyšio.

Nepavykus susitarti, JK ir ES sugrįžtų prie prekybos Pasaulio prekybos organizacijos sąlygomis, kurios reikštų kvotas ir didesnius muitų tarifus.

2020 10 03 10:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt