trečiadienis, balandžio 21 d.
M. Barnier kalba apie „tam tikrą pažangą“ derybose su JK dėl santykių po „Brexito“
BNS
Unsplash

Europos Sąjungos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) pirmadienį užsiminė apie „tam tikrą pažangą“ derybose su Jungtine Karalyste dėl prekybos ryšių po „Brexito“, sakė Bendrijos diplomatai.

Tačiau nesutarimai dėl pagrindinių neišspręstų klausimų išlieka.

„Dabar gali būti matomas siauras takas susitarimo link – jeigu derybininkams per kelias ateinančias dienas pavyks pašalinti likusias kliūtis“, – sakė vienas ES diplomatas, kai M. Barnier pateikė naujausią informaciją apie padėtį derybose.

„Per kelias pastarąsias dienas derybose padaryta tam tikros pažangos, tačiau dar reikia įveikti atotrūkius, tam tikrais atvejais – nemenkus, tokiose srityse kaip žuvininkystė, valdymas ir ir vienodos konkurencijos sąlygos“, – sakė jis.

Pirmadienį Briuselyje M. Barnier turi susitikti su kolega britu Davidu Frostu (Deividu Frostu) naujam derybų ratui, šalims desperatiškai bandant parengti susitarimą dėl tolesnių ryšių iki gruodžio 31-osios, kai Britanija paliks ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir JK premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) sekmadienį sutarė toliau dėti pastangas susitarimui pasiekti, pratęsdami anksčiau jų nusistatytą terminą nutraukti derybas, jei nebus galimybių susitarti.

B. Johnsonas tvirtina, jog „labiausiai tikėtina“, kad derybos su ES dėl ryšių po „Brexito“ žlugs. Jeigu susitarimo nepavyks pasiekti iki gruodžio 31 dienos, abi šalys sugrįš prie prekybos vadovaujantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sąlygomis, o tai smarkiai paveiktų prekybą ir verslą abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse, ypač – Britanijoje.

Vienas pagrindinių derybų kliuvinių yra nesutarimai dėl sąžiningos konkurencijos nuostatų. Britanija nesutinka su mechanizmu, kuris leistų Bendrijai skubiai reaguoti, jeigu JK ir ES verslo taisyklės ilgainiui imtų skirtis ir Europos įmonės atsidurtų mažiau palankioje padėtyje.

Dar vienas opus klausimas yra žvejyba. ES siekia išlaikyti kiek įmanoma didesnę prieigą prie JK vandenų.

M. Barnier prieš pirmadienio derybas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „kelios ateinančios dienos“ bus labai svarbios siekiant susitarimo, ir pabrėžė, jog „mūsų pareiga išnaudoti visas galimybes, kad derybos baigtųsi sėkmingai“.    

Dar vienas ES diplomatas nurodė, jog vis dar esama „rimtų keblumų“ dėl žvejybos teisių, Londonui atkakliai laikantis pozicijos, kad jam turi priklausyti visa šalies teritorinių vandenų kontrolė.

U. von der Leyen ir B. Johnsonas nenustatė naujo galutinio termino deryboms užbaigti. Likus suskaičiuotoms dienoms iki pereinamojo laikotarpio pabaigos būgštaujama, kad jos gali tęstis iki paskutinės akimirkos.

JK paliko Bendriją sausio 31 dieną, tačiau iš ES bendrosios rinkos pasitrauks šių metų gale, kai baigsis pereinamasis laikotarpis, per kurį planuota susitarti dėl tolesnių prekybinių santykių.

Jeigu iki to laiko susitarimas nebus sudarytas, abi šalys turės laikytis PPO taisyklių, o tai reiškia muitus, kvotas ir daug dokumentų pildymo importuotojams. Be to, žlugusios derybos gali daugeliui metų apkartinti Londono ir Briuselio santykius.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 14 16:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt