ketvirtadienis, sausio 28 d.
Natūralios medicinos gydytoja mityba: žmonės neturi priklausyti nuo specialisto
tiesa.com

„Į šitą sritį atėjau vedama didžiulio noro padėti žmogui“, – tikina Tautvilė Šliažaitė, natūralios medicinos gydytoja mityba. Ji metė perspektyvią teisininkės karjerą ir išvyko studijuoti mitybos. Gera aura ir džiaugsmu gyvenimui spinduliuojanti veikli specialistė ne tik dirba prestižinėje klinikoje „The London Psychiatry Centre“, bet jau spėjo įkurti ir savo įmonę „Mana Practice“.

Kaip Jums kilo mintis atvažiuoti į Londoną?

Iš tiesų, išvykau dėl studijų, o ne dėl to, kad čia Londonas. Maždaug prieš aštuonerius metus, dar gyvendama Lietuvoje, aš tapau vegetare ir, savaime suprantama, labai daug domėjausi mityba. Tiesa, tuo metu studijavau teisę, tačiau visą laisvą laiką praleisdavau skaitydama ir rinkdama informaciją apie mitybą. Galiausiai pastebėjau vieną dalyką – dar puikiai atsimenu tą akimirką: sėdėjau ant sofos, žiūrėjau į savo knygų lentyną ir supratau, kad jos visos vien apie mitybą. Man patiko studijuoti teisę, bet supratau, kad mano pašaukimas kitur.

Vis dėlto teisės bakalauro studijas baigiau, kurį laiką dirbau teisinėje įmonėje, viskas sekėsi gerai, tačiau mane labai traukė žinios apie mitybą. Nusprendžiau, kad noriu tai studijuoti. Kadangi labai aiškiai žinojau, kokius dalykus noriu mokytis, užtruko aštuonis mėnesius susirasti universitetą, kuris man patiko. Ir taip sutapo, kad tas universitetas buvo Londone.

O kaip studijos Lietuvoje: nenorėjai ar nebuvo iš ko rinktis?

Iš tiesų, jei Lietuvoje būtų buvusi tokia studijų programa – niekur nebūčiau važiavusi, tad į Londoną atvykau ne dėl to, kad ieškojau laimės. Žinoma, visi artimieji buvo nustebę, nes kaip gali palikti teisę ir tokias karjeros perspektyvas, o studijos apie mitybą atrodė nepraktiškos, tarsi kažkoks neaiškus dalykas.

Tačiau aš turėjau planą: trejus metus studijuoju Londone ir grįžtu į Lietuvą, kur atidarau savo kliniką. Bet Londonas turi nepaprastą energiją ir aurą, aš jį įsimylėjau. Čia kiekvieną dieną augi kaip asmenybė, todėl šiuo metu man jį sunku palikti. Tačiau vis tiek noriu rasti būdą, kaip dirbti ir Lietuvoje, be to, turiu nemažai pacientų gimtinėje.

Kaip tau sekėsi pradėti gyvenimą šiame mieste?

Lietuvoje gyvenau komfortabiliai, studijavau teisę, dirbau rimtoje įmonėje ir gyvenau name, ne bute. O štai atsikrausčiusi į Londoną išėjau iš savo komforto zonos, negana to, pradėjau gyventi studentišką gyvenimą: gyvenau bute su dviem lietuvėmis trečioje zonoje ir daugiau nei valandą važiuodavau iki universiteto. Kaip žinome, šis miestas brangus, todėl pradėjau dirbti tris dienas per savaitę. Trumpai tariant, gyvenimas buvo maždaug toks: pirmiausia - mokslai (jiems skirdavau labai daug laiko, nes turėjau išmokti chemiją ir biologiją, o aš juk baigiau teisę!), kurie man labai patiko, tad nors kartais ir būdavo sunku, niekada nesijaučiau lyg turėčiau per prievartą save versti mokytis; antroje vietoje – darbas; ir likusį laiką skirdavau renginiams, Londono pažinimui, laikui su naujais draugais. Tikiu, kad mūsų gyvenimas yra toks, kokį patys susikuriame. Lengva pasakyti „Oi tu laimingas žmogus“, bet mes kiekvienas galime toks būti, tereikia labiau koncentruotis į teigiamus dalykus ir siekius. Tačiau aš tą supratau tik Londone, per

ketverius metus jaučiuosi tikrai subrendusi asmenybė, kas, manau, nebūtų įvykę Lietuvoje.

Ką reiškia natūralios medicinos gydytoja mityba?

Aš esu šios Natūralios medicinos atstovė, visą savo dėmesį skirianti mitybai. Žmonės kreipiasi su įvairiausiais negalavimais: nuo šienligės, žvynelinės iki virškinimo ir nervinių problemų. Keičiant mitybą ir valgant tai, ko reikia ir kas tinka mūsų organizmui, sveikata gerėja, žmogus jaučiasi energingesnis, simptomai sumažėja.

Pradėdama dirbti su pacientu, pirmiausia išsiaiškinu jo medicininę istoriją, po to sudarau planą, kurio įgyvendinimo metu mes su klientu galime jį truputį keisti, tobulinti. Mano tikslas ne tik tam laiko tarpui sudaryti mitybos planą, tačiau viską žmogui išaiškinus, išmokyti jį sveikai maitintis visą likusį gyvenimą.

Paprastai vieną žmogų konsultuoju 6-8 mėnesius ir tuomet jį paleidžiu, per tą laiką pacientą išmokau visko, kad ateityje jis nesijaustų, priklausomas nuo specialisto ir galėtų viską daryti savarankiškai.

Taip pat noriu pabrėžti, kad maitintis sveikai nereiškia maitintis neskaniai! Tai labai klaidingas mąstymas.

Maitintis sveikai yra labai svarbu, aš net turiu tokią taisyklę – 80-20: 80 proc. laiko mes valgome tai, kas yra naudinga ir vertinga, 20 proc. laiko valgome tai, ko mes labai norime. Tarkime, jei esate gimtadienyje, nebijokite suvalgyti vieną gabaliuką torto ir jums nereikės savęs graužti. Problema atsiranda tada, kai galvoje: „Viskas arba nieko“. Todėl labai svarbu ieškoti balanso.

Tautvile, kokios tendencijos gydymosi mityba Lietuvoje ir Britanijoje? Kiek žinau, Amerikoje tokių specialistų labai daug, Jungtinėje Karalystėje populiarėja, o Lietuvoje štai sakai net tokios krypties studijų nėra.

Jei Amerikoje kam nors pasakai, kad esi natūralios medicinos gydytoja mityba, visi žino, kas tai ir ką tu darai, Londone – dar ne visi žinotų ir suprastų, o Lietuvoje – išvis tai naujovė. Jei neklystu, Lietuvoje kol kas esu vienintelė šios srities atstovė, bet mane maloniai nustebino, kad gimtinėje yra labai didžiulis tokio gydymo poreikis.

Taip pat, tikiu, kad į kiekvieno paciento gyvenimą ateinu pačiu tinkamiausiu momentu: kai tam žmogui reikia būtent tokios pagalbos. Todėl man patinka pasakymas, kad kai studentas pasirengęs, atsiranda ir mokytojas. Net kartais sakau savo pacientams, kad nesu jų gydytoja, o mokytoja: stengiuosi išmokyti žmones gyventi sveikai ir pritaikyti tam tikrus dalykus, kad tuos patarimus jie galėtų pritaikyti visą likusį gyvenimą.

Tačiau yra labai daug žmonių, kurie taip pat padeda mitybos klausimais: dietologai, sporto treneriai. Kuo skiriasi minėtų specialistų gydymas ir tavo?

Aš žmonėms padedu ne tik turėti sveiką, subalansuotą mitybą, bet mes atrandame ir tam tikrus sveikatos sutrikimus. Sporto treneriai gali patarti, kaip subalansuoti mitybą, susijusią su svoriu (numetimu, priaugimu), aš taip pat galiu patarti, kaip tą padaryti, bet sveikesniu būdu. Dažnai mano ir trenerių rekomendacijos išties skiriasi, nes pirmoji mano taisyklė yra – niekada nepadaryk žalos pacientui.

Dauguma mitybos planų sportui turi ilgalaikių sveikatos padarinių. Tad jeigu pas mane ateina žmogus ir

sako, kad nori numesti 10 kilogramų per mėnesį, aš jam pasakau, kad negaliu padėti, nors žinau, kaip tai padaryti, tačiau tai nėra sveika, o vėliau visas svoris sugrįžta. Siekiu ne trumpalaikių, o ilgalaikių tikslų, todėl tokiais atvejais atsisakau padėti.

Kalbant apie dietologus, turiu pasakyti, kad mūsų žinios yra labai skirtingos. Pirmiausia, dietologai turi teisę išrašyti vaistus, aš – neturiu, aš dirbu tik su maistu ir tik su papildais. Tiesa, tokių papildų, kokius mes vartojome, dietologai dažniausiai nenaudoja: paprastai jie skiria įvairius farmacinius papildus, turinčius labai daug priemaišų, kurių aš niekada nevartočiau. Tačiau didžiausias skirtumas tas, kad aš kiekvieną savo pacientą matau kaip individualų žmogų ir skiriu labai daug laiko tam, kad suprasčiau, kaip veikia jo organizmas: į ką jis reaguoja, koks yra jo gyvenimo būdas. Dietologai paprastai pasiteiraus tavo svorio, ūgio, paklaus, kiek tau metų, atkreips dėmesį į gydytojų priimtą diagnozę ir sudarys planą, kuris tiktų vos ne kiekvienam žmogui, turinčiam panašius duomenis. O man nesvarbu nei kiek žmogus sveria, nei koks jo amžius, man svarbiausia medicininė istorija ir suprasti, kaip veikia žmogaus organizmas.

Tarkime, pas mane ateitų žmogus, kuris nori priaugti svorio. Jam pasiūlyčiau valgyti daugiau mėsos, žuvies, avokadų, riešutų ar sėklų, o dietologas rekomenduotų valgyti daug pieno produktų, sausainių ir pan. Štai čia yra labai didžiulis skirtumas. Tačiau, pažvelgęs į žmogaus medicininę istoriją, gali pamatyti, kad vienas ar kitas produktas jam visiškai netinka. Daug dėmesio skiriu net ir smulkmenoms. Dietologas greičiausiai duotų planą, ką valgyti nuo pirmadienio iki sekmadienio ir kiek porcijų ir taip savaitė iš savaitės tas pats maistas, o aš niekada neskaičiuoju porcijų, kalorijų.

Natūrali medicina grįžta daug metų atgal, prie senų tradicijų. Mes turime daug žinių apie kinų, indų mediciną ir viskas, ko mano srities atstovai mokosi, yra paremta moksliniais tyrimais. Kiekvienas organizmas gali skirtingai reaguoti į tą patį maisto produktą, todėl aš neturiu vienos dietos, kurią duočiau visiems žmonėms. Apskritai, aš net netikiu dieta, aš tikiu mitybos pokyčiais. Ir kai sudarau mitybos planą žmogui, mes jo laikomės ir po truputį judame į priekį: vienus produktus išimame iš raciono, kitus įtraukiame. Aš tiesiog pasakau žmonėms, ką jie gali valgyti, ko – ne ir kodėl, paaiškinu, kokius produktus ir kaip galima maišyti bei kaip jų lėkštė turi atrodyti, kad vėliau jie patys galėtų maitintis sveikai. Net ir metant svorį ‒ laikantis natūralios medicinos gydytojo patarimų yra tikrai efektyviau, nors ir užtrunka ilgiau, tačiau jūs tai padarysite sveiku būdu. Labai gerai tai, kad žmogui nėra dėl ko panikuoti: jis neturi nieko sverti ir skaičiuoti. Pačioje pradžioje, kai pradedu dirbti su pacientu, aš net neriboju jų porcijų.

Tikriausiai jums tai skamba labai neįtikimai ir atrodo, kad laužau nusistovėjusias taisykles, tačiau esmė yra ne kalorijose! Esmė tame, ką tu valgai: tiek pat kalorijų gali gauti suvalgius ledų porciją ir suvalgius avokadą, tačiau organizmas jas priims skirtingai. Taip pat gydantis natūralia medicina reikia kantrybės, nes jei rezultatų nesimato išorėje, nereiškia, kad nieko nevyksta viduje!

Kaip atrodo jūsų konsultacija?

Taip, tai yra kelių mėnesių procesas. Dar prieš susitikimą, prašau paciento, kad užpildytų penkių lapų klausimyną: mes pereiname per visas organizmo sistemas, pavyzdžiui, nervai, virškinimas, imunitetas. Todėl pirmos konsultacijos metu jau daug žinau – kaip organizmas dirba, kur jo silpnos/stiprios vietos. Konsultacijos pabaigoje aš pasakau, kaip toliau dirbsime, kad įgyvendintume paciento tikslus. Kartais reikia pasidaryti kraujo tyrimus, nes matau, kad gali būti rimtesnės problemos. Antrosios konsultacijos metu sudarau žmogui individualų planą kokioms 6-8 savaitėms. Joms praėjus, žmogus sugrįžta vėl pasikonsultuoti. Iš viso rekomenduojama apsilankyti mažiausiai tris kartus, tai yra maždaug 4-6 mėnesių darbas. Mano darbą galima palyginti su paveikslu: pacientui duodu rėmus, o patį vaizdą mes kuriame kartu, sudaromas planas, kuris būtų igyvendinamas atsižvelgiant į žmogaus pomėgius, gyvenimo būdą ir poreikius.

Pavyzdžiui, viena mano klientė numetė 25 kilogramus! Ji buvo ypatinga tuo, kad išbandė visas dietas, tačiau atsikratyti svorio nepavyko. Galiausiai, konsultacijų metu mes atradome, kad ji turėjo kitų rimtų sveikatos problemų ir tuomet viskas po trupučiuką pradėjo tvarkytis.

Tai pat turiu pacientą, kuris serga žvyneline. Jis kreipėsi į mane, nes jam niekas nepadėjo. Jau praėjo 4 mėnesiai ir jo oda pasikeitė neatpažįstamai. Tiesą sakant, mano planas nėra paremtas vien tik mityba, su žmogumi daug kalbuosi apie gyvenimą, todėl kartais save pavadinu ne tik natūralios medicinos gydytoja, bet ir apskritai sveikatos koučere. Dirbdama su pacientais pastebėjau, kad žmonės turi įvairiausių žalingų emocinių įpročių, todėl mes net kalbame apie tai, kaip sustiprinti savo vidinį aš, stengiuosi motyvuoti savo klientus. Tačiau noriu pabrėžti vieną dalyką, kad ne visi natūralios medicinos gydytojai mityba dirba taip pat, jei aš skiriu daug dėmesio žmogaus emocinei būsenai, kitas gali tiek ir nesureikšminti arba mažiau apie tai kalbėti.

Akivaizdu, kad bendraudama su pacientais savęs daug atiduosi, tad kas motyvuoja tave?

Atvažiavus į Londoną gyvenau išties gerai: įdomūs mokslai, vaikščiojau į įvairius renginius, naujos pažintys, tačiau jaučiau, kad kažko trūksta. Pradėjau domėtis visais tikėjimais: induizmo, budizmo, islamo ir galiausiai supratau, kad visos religijos yra labai panašios, skiriasi tik tradicijos. Manau, kad turiu gražų ryšį su Dievu/Visata, net mano mama sako, kad: „Tu Jį jauti aplink save visą laiką“. Štai iš čia aš ir gaunu energijos. Kiekvienas iš mūsų esame Dievo sukurto pasaulio dalis, tad mylėdami save, klausydamiesi savo vidinio balso, mes kuriame ryšį su Dievu/Visata.

Kita vertus, dažnai mus susargdina mūsų neigiamos emocijos. Todėl mano moto yra ‒ šiandien tapti geresne nei buvau vakar. Jokiu būdu nereikia savęs lyginti su kitais. Lygiai tas pats yra su sveikata, nes tikriausiai niekada nebūsime sveiki 100 proc., tačiau reikia norėti jaustis geriau, žvaliau. Matau daug depresuotų žmonių, su kuriais judame išvis labai mažais žingsniukais, nes žmonės būna nepasiruošę išgirsti tam tikrus dalykus. Be to, depresija nejučia įtraukia į užburtą ratą: ji atsiranda dėl emocijų pokyčių, tai turi įtakos mitybai, mūsų valgymo įpročiai sutrinka, todėl nebegauname naudingų medžiagų – ir tai dvigubas blogis: ir fiziškai, ir emociškai sau kenkiame, o ką nors pakeisti labai sunku.

Žinoma, ir aš patiriu streso, bet kai taip atsitinka, stengiuosi į susiklosčiusias aplinkybes žiūrėti kaip į pamoką, kurios metu turiu išmokti tam tikrus dalykus. Su stresu nereikia kovoti, reikia mokėti jį priimti. Tai suprasdami žmonės pamatys, kad viskas yra jų rankose, ne gydytojų, ne dar kieno nors kito.

Ką patartum žmonėms, kad jie turėtų geresnį, t.y. sveikesnį, kokybiškesnį gyvenimą?

Siūlyčiau daugiau akcentuoti dėmesį į teigiamus dalykus. Galiu pasakyti viena dalyką: dažnai pacientų paklausiu, kada paskutinį kartą blogai jautėsi ir jie man gali išvardinti mažiausiai dešimt tokių atvejų, tada paklausiu, kada paskutinį kartą jautėsi gerai – kai kurie žmonės sugrįžta net kelis metus atgal. Todėl išmokime įžvelgti kasdienius dalykus, dėl kurių mes galime būti laimingi.

Iš mitybos pusės – pradėkime valgyti, o ne užkandžiauti. Mes turime ramiai, neskubėdami pavalgyti, o ne prabėgomis, kur nors lėkdami. Tai labai svarbus niuansas. Taip pat svarbu per dieną suvalgyti šešias porcijas daržovių ir dvi porcijas vaisių, porcija yra maždaug delno dydžio bei būtų idealu jei kiekvieno valgymo metu gautumėte ir baltymų (kiaušiniai, ankštiniai produktai, žuvis, mėsa, riešutai, sėklos). Dar patariu sumažinti kavos vartojimą ir gerti daugiau skysčių, kurie padeda įsisavinti maistines medžiagas.

Tautvilės Šliažaitės mitybos ir sveikos gyvensenos patarimus galite rasti „Mana Practice” tinklaraštyje arba socialinėje paskyroje.

2015 09 07 20:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt