penktadienis, sausio 22 d.
Nuo „Brexit“ referendumo emigracija iš JK į ES pakilo 30 proc.
Alfa.lt

Nuo pat lemtingojo „Brexit“ referendumo Jungtinės Karalystės piliečių emigracija į ES valstybes nares išaugo 30 proc., daugiau nei pusei išvykusių asmenų sprendimą palikti savo gimtąją valstybę priėmus per pirmus 3 mėnesius nuo balsavimo, pranešė portalas „The Guardian“.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) bei statistikos tarnybos „Eurostat“ turimų duomenų analizė parodė, kad 2008-2015 m. emigracija iš JK į ES siekė vidutiniškai apie 56 tūkst. asmenų per metus, o 2016-2018 ji pakilo jau iki 73 tūkst.

Turimi statistiniai duomenys taip pat parodė, kad 500 proc. išaugo ir išvykusiųjų, bei ten galiausiai pasirinkusių ES pilietybę asmenų skaičius. Vokietijoje fiksuotas 2000 proc. augimas, 31600 britų nuo referendumo pabaigos nusprendus tapti šios šalies piliečiais.

„Šis skaičiaus augimas yra tokio mąsto, kurio tikėtumeisi jei šalis patiria milžinišką ekonominę ar politinę krizę“, – teigė vienas iš Oksfordo universiteto padalinio Berlyne ir Berlyno socialinių mokslų centro vykdyto tyrimo bendraautorių Danielis Aueris.

Pasak vykdytų intervių su išvykusiaisiais, pusė žmonių apsisprendė palikti JK pakankamai greitai.

„Kitas svarbus atradimas iš mūsų empirinių tyrimų „Brexit“ tema yra tas, kad žmonių sprendimų priėmimo procese gerokai sumažėjo svarstymo laikas bei išaugo impulsyvumo, spontaniškumo ir polinkio priimti rizikas lygis“, – teigė tyrėjai.

Kol sausį pasirašytas pasitraukimo iš ES susitarimas garantuoja apgyvendinimo, darbo ir socialines teises ES piliečiams JK ir britams gyvenantiems likusioje bendrijoje, tačiau jame būsimiems britų emigrantams nėra užtikrinamos laisvos judėjimo teisės, ateityje galimai apribosiančios apsigyvenimo ir darbo galimybes ES.

„„Brexit“ buvo esminė sprendimų migruoti priežastis nuo pat 2016 m.“, – teigė kitas tyrimo bendraautorius Danielis Tetlowas.

Tyrime rašoma, kad išaugęs pilietybės prašymų skaičius yra „tolimesnis įrodymas, kad augantys žmonių kiekiai migraciją pasirenka bandydami apsaugoti save nuo labiausiai neigiamų „Brexit“ pasekmių jų gyvenime“.

Vienas pagrindinių praradimų JK piliečiams yra judėjimo laisvės, leidžiančios darbo ar kitiems tikslams keliauti po valstybes nares, netekimas. Šis principas negalios ES piliečiams JK, kurie išlaikys laisvo judėjimo teises ir po „Brexit“ dėl savo bendros ES pilietybės. 

Tai reiškia, kad jei britai nepasirinks savo priėmusios valstybės pilietybės, jie galiausiai negalės dirbti ar prekiauti kitoje ES narėje, taip neigiamai paveikiant tokių profesijų atstovus kaip buhalteriai, teisininkai, architektai, vertėjai ar sveikatos sistemos darbuotojai.

Didžiausi migracijos tempai buvo užfiksuoti Ispanijoje, kurioje manomai gyvena per 380 tūkst. britų. Persikėlusiems gyventi į šią šalį britams nebuvo būtina užsiregistruoti, todėl 2008-2015 m. vidutiniškai apie naująją gyvenamąją vietą pranešdavo apie 2300 žmonių per metus. Galiausiai po referendumo šis registracijų skaičius išaugo 5 kartus, 2016-2018 m. užsiregistruojant apie 21250 asmenų per metus.

Antroje vietoje pagal britų emigraciją atsidūrusioje Prancūzijoje irgi nėra privaloma registruotis ES piliečiams. 2008-2015 m. per metus užsiregistruodavo apie 500 asmenų. Po referendumo šis skaičius išaugo 10 kartų iki 5 tūkst. per metus užsiregistravusių britų.

Vokietijoje 2019 m. 14600 britų turėjo dvigubą pilietybę, palyginti su tik 622 asmenimis 2015 m. Per 3 m. nuo referendumo, jau 31600 britų pasiprašė ir gavo Vokietijos pilietybę, o šiais metais vokiškus pasus gauti turėtų dar apie 15 tūkst. britų.

D. Tetlowas teigė, kad augantys natūralizacijos, kalbos kursus lankančių ir įsitraukusių į bendruomenės reikalus užsieniečių skaičiai parodė akivaizdų norą „integruotis ar socialiai susisieti“ su naująja valstybe.

„Mes matome naują integracijos fenomeną, kuris iš naujo apibrėžia ką reiškia būti Europos britu. 2019 m. britai nusileido tik turkams pagal Vokietijos pilietybės gavimo tempus – gerokai lenkiant lenkus, rumunus, irakiečius ar sirus“, – tvirtino ekspertas. 

2020 08 06 09:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt